Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja jasności (ściemniacz) oczek LED-owych 3W 12V

06 Kwi 2014 00:34 1611 1
  • Poziom 7  
    Witam, obiecałem dziewczynie, że założe jej regulator jasności do 6 oczek LED-owych po 3 Watt 12Volt. jedyne regulatory które znalazłem to regulatory PWM, a ja nie chce stosować SMD, czy układów scalonych no chyba że będzie to konieczność, tylko tranzystory chce ściemniać LED na uzwojeniu wtórnym (nawet nie wiem czy na pierwotnym sie da) do tego celu chce jeszcze użyć Kondensatorów 2x50V 4700µF, po to by wyłączenie nie było gwałtowne, tylko aby sie wygaszały. Chciałem na początku sterować zwykłym ściemniaczem oczka LED ale na 230V zapomniałem że one mają stabilizator, który pozwala je zasilać chyba od 110V do 240V. Czy takie 12V oczka, mają jakieś stabilizatory ? Trafo na którym ma bazować układ to toroid 12V 50VA (takie mam) poza tym po co sie ma grzać jakiś inny, albo brzęczeć jej tam EI, przetwornice impulsowe odpadły bo to miejsce trudno dostępne do jakichkolwiek napraw.
    Sami chyba rozumiecie, potrzebuję pomocy :)
    Dziękuje z góry za pomysły, czy schematy, pozdrawiam Kacper.
  • Poziom 38  
    Jeżeli chodzi o oczka 3w 12v mr16 to mają wewnętrznie zabudowaną przetwornicę powalającą na regulację jasności w dość ograniczonym zakresie : -generalnie przetwornica zaczyna pracować dla 6 V napięcia wejściowego.
    W zakresie 6-12(14)V można uzyskać częściowe ściemnianie, jednak gdy oczekujesz regulacji od 0 do 100% jasności musisz zrobić to inaczej:
    -rozmontować żarówki i zastosować same "wkłady led" i zasilić to poprzez mostek i zasilacz regulowany np. LM 317 / 350 ,(można zastosować regulowany zasilacz impulsowy),
    -zakupić gotowe żarówki led z regulatorem regulacji- zaleta zwykle można zmieniać barwę oświetlenia.

BP3102 to jest najpopularniejszy driver w żarówkach led 12V.