Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino UNO - Pomiar prądu i napięcia z panelu słonecznego

mate_123 06 Apr 2014 00:43 10779 2
Testo
    mate_123
    Level 2  
    Na wstępie witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym forum, chociaż dzięki elektrodzie zaoszczędziłem na wymianie lodówki :).

Do rzeczy:
    Buduję układ, który będzie mierzyć napięcie, natężenie i moc jakie są wytwarzane na panelu słonecznym (3W Solar Panel 138X160 POW92136O). Pomiary będą zbierane na arduino za pomocą shielda SD. Układ ma liczyć cały dzień.

Zrobiłem wstępny projekt, gdzie było sczytywane napięcie w ogniwie słonecznym na arduino, a później przenoszone na kartę SD. Układ był zasilany baterią, działał ok 14 h.

Napięcie jest podłączane na zasadzie dzielnika napięcia.

Aby obliczyć natężenie zastosowałem 2 rezystory po 10 Om 2W połączone szeregowo, wcześniej próbowałem mierzyć za pomocą acs712, ale za niski prąd (3mA-60mA). Znalazłem projekt, gdzie jest liczone napięcie i natężenie ogniwa słonecznego na instructables jako Arduino Solar Cell Tester

Układ działa, ale tylko dla 1 - ostatniego zmierzonego napięcia przed zmianą obwodu , następnie po przełączeniu obwodu jest mierzone natężenie co 1 sek.
    W moim projekcie chcę zastosować, mierzenie wartości przez cały dzień, czyli różne wartości napięcia i natężenia, jedyną metodą jest ręczne przestawianie przekaźnika, co by wskazywało na bezcelowość pomiarów.

W związku z tym mam do Was pytanie. Czy istnieje układ lub przekaźnik, który by automatycznie przełączał obwody, bez niczyjej ingerencji? Układ lub przekaźnik jak najmniej zużywający mocy.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Mateusz
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Testo
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    A po co chcesz komplikować prostą sprawę? Masz jedno ADC, ale kilka kanałów, które możesz swobodnie przełączać za pomocą wbudowanego multipleksera ADC. Napięcie jak rozumiem już wiesz jak mierzyć. To pozostaje prąd. Masz szeregowy rezystor na którym mierzysz napięcie. Najprościej jest więc podłączyć dwa kanały ADC do tego rezystora i wykorzystać tryb pomiaru ADC różnicowy. BTW, rezystory 2x10 om to sporo, zastosuj mały rezystor, rzędu 0,1 oma i dodać wzmacniacz operacyjny, który ci wzmocni napięcie na nim, albo wykorzystaj możliwość wzmocnienia napięcia przed ADC oferowaną przez użyty mikrokontroler.
    mate_123
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź.

Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś ( przyznaje się, że mam problem z opisywaniem problemu). Napięcie mierzyłem jako dzielnik napięcia, gdzie użyłem 2-óch rezystorów po 100k Om
    Arduino UNO - Pomiar prądu i napięcia z panelu słonecznego .

Wykonując schemat z instructables zrobiłem tak: Arduino UNO - Pomiar prądu i napięcia z panelu słonecznego

2-gi obwód jest według instructables. Mierzy poprawnie.

Czytając Twoją odpowiedź wywnioskowałem, że powinienem zrobić jak obwód 1. Tylko, że wychodzą mi bardzo niskie napięcia przy rezystorach 2 Om 2 W (0,1V - normalnie powinno być ok 4,0V. Czy taki wzmacniacz nie zaburzy pomiaru napięcia oraz czy wzmocni na tyle ab był możliwy odczyt?