Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XFX model: XPS-550W-SEW - Cykanie z transformatora?

06 Kwi 2014 09:48 5223 4
  • Poziom 9  
    Zasilacz XFX model XPS-550W-SEW Core 550W
    Objawy:
    Cykanie wydobywające się najprawdopodobniej z transformatora. Częstotliwość cykania uzależniona jest od obciążenia. Na 90% z tych okolic wydobywa się hałas:
    Spostrzeżenia:
    Zasilacz jest ogólnie sprawny, tzn. trzyma napięcia, a komputer działa stabilnie.
    Lecz cyka z wysoką częstotliwością jak wcześniej wspomniałem. Gdy komputer jest włączony cykanie słychać także w takich sprzętach jak:
    - ładowarka telefonu
    - telewizor LCD
    - lampce akumulatorowej, podczas ładowania z gniazdka
    - Xbox ( dźwięk wydobywa się z transformatora z tego co zauważyłem)

Poza tym co zauważyłem to:
    Gdy odłączę zasilacz od zasilania, na powiedzmy godzinę i ponownie podłącze to cykania nie ma przez jakieś 30-40 minut po czym znowu się pojawia. Ostatnio odłączony zasilacz był na miesiąc, po podłączeniu miałem spokój na 2 dni. W tamtym roku cykanie zniknęło samo z siebie na 3 tygodnie po czym wróciło jak bumerang.

Kondensator elektrolityczny 470µF/400V, który widać po prawej stronie na poniższym zdjęciu, i miał nadpalone luty jak widać poniżej:
    XFX model: XPS-550W-SEW - Cykanie z transformatora?XFX model: XPS-550W-SEW - Cykanie z transformatora?
    Napięcia bez obciążenia:
    - 12.34V
    - 5.08V
    - 3.33V
    Napięcia pod obciążeniem:
    - 12.26V
    - 5.11V
    - 3.31V
    Co zrobiłem:
    - Zanim doszedłem do wniosku że to transformator to zalałem cewki.
    - Wymieniłem kondensator elektrolityczny 470µF/400V.
    - Poprawiłem luty
    - Wymieniłem kondensator polipropylenowy Carli MPX40/100/56
    Na zdjęciu powyżej widać jak ładnie zakleiłem cewki. Jednak z początku były to 2 cewki i zaklejone w prawidłowy sposób, ale po rozmowie ze znajomym, w nerwach i impulsie pojechałem po całości z cewkami. Co rzecz jasna nie pomogło, żadna z czynności powyżej nie rozwiązała problemu, jedynie chyba tylko pomogła w ustaleniu skąd hałas się wydobywa.
    Podsumowując:
    Problem znany na polskim i zagranicznym internecie. Rozwiązania jako takiego nie ma, poza oddaniem na gwarancje. Mój zasilacz był 2 razy w serwisie w którym to nie stwierdzono usterki. Dlatego rozkręciłem go i zacząłem próbować na własną rękę go naprawiać, na chwile obecną żałuję że bardziej się nie dobijałem o wymianę na nowy. Dlatego też powstał ten temat, może ktoś pomoże?

Jak coś mogę wrzucić filmik, zdjęcia, cokolwiek będzie potrzebne.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Piszę ze świadomością, że mój wpis nie rozwiąże Twojego problemu.

Zalewanie cewek nie załatwia sprawy - to leczenie skutków a nie przyczyny.
    Efekt "cykania", "skwierczenia" czy innych akustycznych efektów bierze się z tzw drgań magnetostrykcyjnych rdzenia (najczęściej) transformatora. Jest to skutek krytycznego doboru parametrów dynamicznych obwodów pętli sprzężenia zwrotnego.
    Zasilacz pracuje poprawnie tzn ma normalne napięcia.
    Jeśli natomiast przyjrzeć się pracy stopnia końcowego zasilającego transformator to jest on kluczowany - na przemian włączany (z falą prostokątną ok. 60-100kHz) i po chwili wyłączany. Częstotliwość tych przełączeń wypada w pasmie akustycznym i stąd efekt "ćwierkania".

Naprawa takiego (bądź co bądź sprawnego) zasilacza w warunkach amatorskich jest niemożliwa.
    Bez oscyloskopu "nie widać" problemu. Poza tym potrzebny jest schemat by wyznaczyć obszar, którego parametry należy skorygować.

Ta dość częsta przypadłość bierze się stąd, że sprzężenie zwrotne powinno być szybkie by nie dopuścić do przeregulowań. Jednak jak widać nie nazbyt szybkie.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Wiedziałem, że problem może być bardziej złożony niż mi się wydawało. Jeśli chodzi o zalewanie cewek jestem w pełni świadom, że to tylko raczej „ukrycie problemu”...

Co do schematu to jako takiego nie ma na necie, chciałem go narysować sam bo Eagle mi nie straszny. Przyjrzałem się PCB i sam nie wiem czy podołałbym. Nawet jeśli to szło by to bardzo mozolnie. Chociaż elementy są opisane, ale nie do wszystkich jest dojście.

Jednej rzeczy nie rozumiem. Jeżeli rozładuję wszystkie kondensatory elektrolityczne (mam na myśli to, że same się rozładują). Ponieważ dwukrotnie już mnie zasilacz popieścił... :P

Następnie gdy podłącze ponownie zasilacz, jest spokój na jakiś czas. Im dłuższy czas odłączenia tym na dłużej jest spokój, a zatem czy to nie jest jakąś wskazówka być może?
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 10  
    Witam

Mam podobny problem z tym zasilaczem. Niestety miesiąc po gwarancji zaczął cykać. Szybkość jest uzależniona od obciążenia (w grach szybciej i ciut głośniej). Panowie - prosto i zwięzłe - jest to do naprawy? Jeśli tak to udać się do serwisu komputerowego czy bardziej elektrotechnika ogólnego?

Link
  • Poziom 15  
    Miałem taki sam problem z takim zasilaczem, wymienili mi go na gwarancji ale w nowym chyba też zaczyna to występować, chyba jakieś wadliwe są te zasilacze.