Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania diody prostowniczej i Zenera.

06 Kwi 2014 12:12 7629 4
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie wszystkich doświadczonych użytkowników forum.

Zwracam się z prośbą o sprawdzenie czy dobrze rozumiem zasadę działania diody (bo przyznam, że wydaje mi się iż tego nie rozumiem ...) a wiem, że jest to wiedza niezbędna do zrozumienia tranzystorów.

1) Załóżmy że mam taki układ:

i mam dla niego narysować charakterystykę przejściową dla napięć od -10V do 10V przy założeniu, że jest to dioda idealna (Ud = 0,7V, Rd = 0 Ohm). Rozrysowałem sobie przepływ prądu tak (niebieski kolor - napięcie ujemne, czerwony - dodatnie):

z mojego myślenia wynika, że napięcie dodatnie będzie przechodziło przez rezystor R1 i rozgałęziało się, następnie przechodziło przez rezystor R2 i diodę, bo jest ona spolaryzowana przewodząco.

Jeśli napięcie się zmieni na ujemne to będzie szło 'od dolnej gałęzi' przez diodę, bo jest spolaryzowana zaporowo w tym wypadku i przez rezystor R2.

Nie wiem jednak czy jest to dobre myślenie, bo rozważam też taką opcję, że napięcie ujemne idzie górną gałęzią ale na diodzie jest przerwa bo dioda nie przewodzi czyli tak:

i wtedy na charakterystyce uwzględniam tylko napięcie dodatnie.

Jak w takim wypadku będzie wyglądała ta charakterystyka ? Przepraszam, jeśli zadaję głupie pytania ale próbowałem to już rysować na różne sposoby i po prostu nie wiem, które rozumowanie jest poprawne...

2) Drugie pytanie odnosi się do diody Zenera. Wiem, iż ona pracuje włączona zaporowo do obwodu i musi się dać 'przebić'. Zakładając, że napięcie przebicia jest dajmy na to 3,3V i ja podłączę do diody napięcie np. 5V to czy w diodzie Zenera chodzi o to, że na charakterystyce, za diodą będę miał cały czas dokładnie 3.3V ? Wiem, że jeśli przekroczę dopuszczalne napięcie to dioda ulegnie uszkodzeniu, dlatego podałem przykładowo 5V.

Dziękuję z góry wszystkim za odpowiedzi na te moje najprawdopodobniej głupie i dziwne pytania ...

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    w przypadku diody najważniejsze jest poznać kiedy zacznie przewodzić, w twoim przypadku jest sprawa prosta bo wszystko masz połączone szeregowo, a więc zacznie przewodzić od Uwe=0,7V, od tego momentu liczysz wszystko w ten sposób, że spadek na diodzie zawsze wynosi 0,7, dalsze rozważanie to o prostu napięciowe prawo kirchoffam oraz I=U/R, liczenie spadku na R2 i dodawanie go do spadku na diodzie co ostatecznie da Uwy

edit
    wcześniej (poniżej przewodzenia) oczywiście bierzesz sobie kółko z Uwe, R1 oraz Uwy
  • Poziom 8  
    okej, ale jak to będzie w tym akurat przypadku ?

Zakładając że sprawdzam od -10V, napięcie idzie tylko przez rezystor R1 tak ? bo skoro dioda jest spolaryzowana przewodząco to nie przepuści tego napięcia. Dlatego Uwy rośnie sobie liniowo po ujemnych wartościach ? Przy 0,7V napięcia dodatniego dioda zacznie przewodzić i mam wtedy zwykły dzielnik napięcia czyli R2/(R1+R2) i charakterystyka jest też liniowa ale po mniejszym kątem ?

Dalej tego chyba nie rozumiem ...
  • Poziom 25  
    Obejrzyj sobie te filmy to zapewne zrozumiesz parę rzeczy.

#7 [Podstawy] Diody prostownicze
    Link

#11 [Podstawy] Prostowanie napięcia - mostek Graetza
    Link
  • Poziom 8  
    bardzo ciekawe filmiki, dzięki wielkie za linki. Rozjaśniły mi nieco temat diod, jednak tam z tego co się zorientowałem są brane rzeczywiste diody prostownicze, a w moich rozważaniach jest mi potrzebne jak zachowuje się dioda prostownicza idealna