Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie za rezystorem?

jacek40 15 Mar 2003 21:17 1867 11
  • #1 15 Mar 2003 21:17
    jacek40
    Poziom 2  

Własnie zaczynam moją przygode z elektroniką i niewiem jak obliczyć napięcie za rezystorem. Czytam *oslą łączke* na temat tranzystorów i jest tam że napięcie B-E powyżej 0,8V uszkadza tranzystor a potem w ćwiczeniu podłącza się tranzystor do zasilania 6.....15V poprzez rezystor 1k, natężenie jest wtedy 6-15 mA a napięcie? Wiem że można zmierzyć a czy można obliczyć?

0 11
  • #2 15 Mar 2003 21:36
    elektryk
    Poziom 42  

Jeśli masz napięcie 6-15V na rezystorzez 1k o prąd od 6-15mA to zgodnie z prawami fizyki na złączy BE napięcie jest prawie 0. Proponuje to przeliczyć. Zatem tranzystor nie ulega uszkodzeniu. Oblicznie
    NPK Uzas=Ur+Ube
    Pr oma Ur=R*I
    Po podstawieniu wartości wychodzi Ube=0, moim zdaniem to wynika z tego że prąd w układzie jest chyba nieco mało dokładnie zmierzony

0
  • #3 15 Mar 2003 22:34
    astex
    Poziom 2  

Nalezy pamietac, ze tranzystor bipolarny jest elementem sterowanym prądowo a nie napieciowo. Napiecie wystepujace na zlaczu B-E wynika z charakterystyki napięciowo-prądowej zlacza, ale do szybkich obliczen projektowych przyjmuje sie standardowo dla tranzystorow bipolarnych napiecie 0,7V. Nie nalezy nigdy zakladac, ze napiecie podane przez Ciebie 0,8V uszkadza zlacze B-E, gdyz jest to zalezne od typu tranzystora (tranzystory malomocowe najprawdopodobniej nie przetrzymaja przylozenia bezposrednio do zlacza B-E napiecia 0,8V ale dla tranzystora duzej mocy napiecie takie nie powinno spowodowac uszkodzenia zlacza B-E). Tak wiec w przytoczonym przez Ciebie przykladzie nalezy obliczac prad plynacy przez zlacze B-E jako np
    Ib=(6V-0,7V)/1k=5,3mA przy napieciu 6V i dalej wyznaczac np. prad, ktory moze poplynac przez C-E (przy zalozeniu pracy poza obszarem nasycenia) jako Ic = beta * Ib.
    Pozdrawiam
    astex

0
  • #4 15 Mar 2003 22:51
    TM85
    Poziom 26  

Dokładnie. Rezystory dobieramy z reguły tak aby nie przekroczyć maksymalnych wartości prądu i napięcia pomiędzy C-E i B-E. Maksymalny prąd płynący przez złącze B-E możemy określić w przybliżeniu dzieląc maksymalny prąd C-E przez h21 (wzmocnienie).

Nie wiem jak to obliczył elektryk ale podpinając B do + 6 V przez rezystor 1 kom możemy przyjąć Ube ok 0.7 V czyli napiecie U na rezystorze = 6V- 0.7 V = 5.3V co daje w/g I=U/R prąd 0.0053 A czyli 0.53 mA.

Jeżeli nie tak policzyłem to mnie poprawcie :)

0
  • #5 15 Mar 2003 22:56
    elektryk
    Poziom 42  

Przecinek źle przesunąłeś :)

0
  • #7 15 Mar 2003 23:00
    elektryk
    Poziom 42  

0.0053A=5.3mA przecinek w lewo o 3 pozycje.

0
  • #8 15 Mar 2003 23:03
    TM85
    Poziom 26  

No tak. Ale wstyd :oops:
    Kalkulator oszukuje !!! :) :) :)

0
  • #9 15 Mar 2003 23:46
    jacek40
    Poziom 2  

Dalej nic nie rozumiem. Prądu nie mierzyłem tylko wyszedł mi ze wzoru U/R. Więc może spytam inaczej : Jak wyliczyć rezystor który zasila baze tranzystora aby było np. 0,6V? Znam tylko np. typ tranzystora i napięcie zasilające. I jakie jest napięcie za rezystorem np. oglądam schemat i moge sobie wyliczyć napięcie i je sprawdzić. Chodzi mi o pojedyńczy rezystor -nie dzielnik.

0
  • #10 16 Mar 2003 00:16
    TM85
    Poziom 26  

Podejdź do tego inaczej - bardziej praktycznie. Nie wyliczaj napięcia tylko prąd. Tranzystor pracuje w danej konfiguracji - aplikacji. Wylicz prąd mający płynąć przez złącze C-E i z tego prąd B-E ( znając wzmocnienie ).

Maxymalne napięcie B-E zależy od rodzaju półprzewodnika i dla germanu wynosi ok. 0.2 V a dla krzemu ok. 0.6 V.

Tych napięć (które mogą nieznacznie odbiegać od wzoru, zależą od rodzaju, przeznaczenia pólprzewodnika ) nie przekroczysz bo złącze pójdzie z dymem.
    Ciężko to opisać, najlepiej zobaczyć ich charakterystyki prądowo napięciowe . Generalnie mozna powiedzieć że prąd znacznie wzrasta po osiągnięciu tych napięć.

0
  • #11 16 Mar 2003 01:24
    jacek40
    Poziom 2  

Więc po co podaje się napięcie ? To tak jakby liczyć od tyłu . Najpierw ustalić prąd C-E potem wyliczyć prąd B-E a następnie mając Vzas+Vbe(np.12V+0,7V) wyliczyć rezystor (R=12,7/Ibe) i o napięcie nie musze się martwić -Czy tak?

0
  • #12 16 Mar 2003 01:32
    elektryk
    Poziom 42  

coś w ten klimat:
    liczysz prąd kolektora
    liczysz prąd bazy na podstawie prądu kolektora
    liczysz rezystor na podstawie prądu bazy i takiej informacji że napięcie BE jest 0.7 (prawie niezależnie od prądu)

0