Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ustawienie anteny - Częstochowa Wręczyca

06 Kwi 2014 16:23 4146 24
  • Poziom 17  
    Witam
    Ustawiłem antene za pomocą jakiegoś programu, chyba dvb-t finder na smartphona - będąc na dachu korzystając z gps i czujnika obrotu telefonu można niby w miare dokładnie ustawić antene.
    Działają mi wszystkich programy z Wręczycy z Mux-2 oraz Mux-3, ale nie odbiera żaden program z Mux-1. Jak to jest, że programy z Mux-2 oraz 3 mają maksymalny sygnał i jakość, a Mux-1, który jest na tym samym nadajniku w ogóle nie odbiera(znajdzie program na dekoderze ale nie ma obrazu)?
    Siła na Mux-1 jest na maxa, ale jakość nie dochodzi nawet do połowy paska.

A jeszcze jako ciekawostkę dodam, że odbierają mi bardzo dobrze programy 4fun.tv, tv.disco, NTL itp. z jakiegoś muxu-L3, ale z kąd to nie mam pojęcia.

Proszę o pomoc - zależy mi na programie stopklatka TV, ponieważ lecą tam seriale, a ustawiam to babci - heh - no bo kto młodszy jeszcze telewizje stacjonarną ogląda :-)

A no i najnoważniejsze:
    Lokalizacja anteny: Kołaczkowice, powiat kłobucki
    Antena skierowana na nadajnik: Częstochowa-Wręczyca
  • Poziom 28  
    Nie napisałeś jaką masz antenę. W takiej odlegści powinieneś odbierać na kawałku drutu. Wygląda na przesterowany tv.
    Spróbuj obrócić antenę w bok a by dostała mniejszy sygnał.
  • Poziom 12  
    W przypadku transmisji cyfrowej istotne sa parametry opisujące transmisję cyfrową tj.MER i BER , a ich wartości zależą od odległości od nadajnika ,ukzstałtowania terenu oraz przeszkód na drodze nadajnik -antena.
    Proponuję zastosować antenę pasywną , kierunkową .Polaryzacja pozioma.
  • Poziom 17  
    bogi napisał:
    Nie napisałeś jaką masz antenę. W takiej odlegści powinieneś odbierać na kawałku drutu. Wygląda na przesterowany tv.
    Spróbuj obrócić antenę w bok a by dostała mniejszy sygnał.

Antena to taki analogowy druciak jak jeden z tych na poniższym maszcie. Antena jest podpięta pod jakiś tuner dvb-t bez wzmacniacza.
    Dodam jeszcze, że wcześniej miałem antene ustawioną w całkiem innym kierunku i łapało mi mux-1 w ładną pogode (mux-2,3 działał bez problemu), ale jak warunki się pogarszały to obraz przycinał.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    mihal2002 napisał:
    stieg napisał:
    Antena to taki analogowy druciak jak jeden z tych na poniższym maszcie

Antena to antena i nie ma analogowych ani cyfrowych jest antena!

Jeden to który? Bo tam jest prawie ich jak w mrowisku. :D

Mam 3 anteny na maszcie (zaznaczyłem na zdjęciu), która jest do mojego telewizora nie mam pojęcia - prawdopodobnie z tego co pamiętam ta pierwsza zaznaczona od dołu.
    Jeśli to jest takie ważne to mogę jutro strzelić zdjęcie tych anten.
  • Poziom 17  
    mihal2002 napisał:
    stieg napisał:
    Mam 3 anteny na maszcie (zaznaczyłem na zdjęciu), która jest do mojego telewizora nie mam pojęcia

To trzeba mieć pojęcie.
    stieg napisał:
    Jeśli to jest takie ważne

To jest podstawa przy zakładaniu tematu!

Przepraszam - nie wiedziałem, że to jest aż tak istotne! Myśle, że bogi tutaj może mieć trochę racji z tym przesterowaniem, ponieważ jak miałem antene w całkiem innym kierunku to łapało również tego mux-1 tylko jak pisałem wcześniej w brzydką pogode przycinało programy z tego muxa 1.
  • Poziom 10  
    Z telefonem to sobie daj spokój. Masz tuner, tam jest opcja ręcznego dostrajania, ustaw sobie na kanał danego MUXa i kręć anteną tak aby była jak najlepsza jakość i siła sygnału. Poszukaj tematu "Antena DVB-T USB V2 (BiQuad" - prosta antenka powinna działać bez wzmacniacza.
  • Poziom 17  
    Wcześniej próbowałem tak robić, że dałem sobie na dekoderze na ustawienie ręczne i kręcilem anteną (ale tylko gdzieś plus minus 40 stopni od prawidłowego ustawienia w lewo i prawo) i sygnał się nie zmieniał w ogóle na programie z mux-1.

Ale podłączyłem dzisiaj domową antene wewnętrzną i jeśli postawie ją na telewizor i skieruje w odpowiednią stronę to działa wszystko.
    Co jest nie tak z tymi antenami na dachu ?? Czy może odciąć kabel o tej anteny na dachu i zamontować jakiegoś takiego biquada z drutu ?
    Proszę o wyrozumiałoś i jakieś wskazówki.

Zdjęcie anten:
  • Poziom 17  
    mihal2002 napisał:
    stieg napisał:
    Proszę o wyrozumiałoś i jakieś wskazówki.
    stieg napisał:
    Zdjęcie anten:

Kolego znów to samo. Określ się która antena odbiera sygnał i podaje kablem (bezpośrednio) do TV. Co jest w puszce antenowej wzmacniacz czy symetryzator.

Jest to ta antena na dole - a jak sprawdzić czy wzmacniacz czy syntezator ?
  • Poziom 17  
    mihal2002 napisał:
    Zajzec do puszki. I sprawdzic co jest po drodze na kablu. Przepraszam zapisownie ale to z telefonu.
    Heh no do kabla przy tv nie ma podłączonego wzmacniacza, a bezpośrednio przy antenie jest jakaś puszka z czymś.
  • Poziom 10  
    Proponuję abyś tego pająka co masz na dachu rozebrał i złomował. Masz tu dokładny opis antenki z kalkulatorem http://www.felskowski.pl/2012/05/zbuduj-wasna-antene-dvb-t.html Wpisujesz w kalkulator najwyższą częstotliwość 634MHz i najniższą 586MHz. i wciskasz <oblicz>. Wychodzi, że bok kwadratu wynosi 12 cm a odległość dipola od reflektora ok 6,2cm (siatka albo blacha). Ja zrobiłem antenkę z drutu fi 1-2,2mm, przylutowałem kabel bezpośrednio do środkowych boków dipola w odstępie ok. 10mm. Wszystko działa bez wzmacniacza i mam dużo dalej nadajnik. Antena pracuje w poz pionowej - ważne. Strojenie bym wykonał jak wcześniej pisałem Tuner_Strojenie ręczne_Kanał nadajnika (nie telewizora) ustawiasz na 41 (634MHz) ponieważ tu jest najsłabszy sygnał 80kW. Kręcisz anteną na kierunku w zakresie ~ 10 st. Dla mnie naj istotniejsza jest stabilna największa jakość sygnału. Przykręcasz na stałe antenę i skanujesz programy. To musi działać. Powodzenia
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Wypada chyba zrobić mały porządek z tym wątkiem tematycznym.

stieg napisał:
    A jeszcze jako ciekawostkę dodam, że odbierają mi bardzo dobrze programy 4fun.tv, tv.disco, NTL itp. z jakiegoś muxu-L3, ale z kąd to nie mam pojęcia.

To jakieś dziwne rzeczy opowiadasz chyba, że faktycznie jesteś w miejscu, z którego podajesz w profilu [london]. :!:

Cytat:
    Antena skierowana na nadajnik: Częstochowa-Wręczyca [/b]

Tutaj faktycznie chyba nie ze stolicy Angielskiej.
    _____

Antidotum ex napisał:
    BiQuad" - prosta antenka powinna działać bez wzmacniacza

Cytat:
    Masz tu dokładny opis antenki z kalkulatorem ...

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dział serwisowy a tylko Użytkowy lecz jestem zobowiązany aby napisać, iż nie możemy tu promować (tutaj w dziale) wyjść/podpowiedzi/wpisów, niesprawdzonych parametrami/urządzeniami/przyrządami, które wskazałyby jednoznacznie na poprawność wykonanej tej anteny.

Nie możemy wypisywać tak enigmatycznych wypowiedzi, że ja zrobiłem i działa. :!:

Co to znaczy, że działa . :?:
    Działa znaczy, że odbiera prawidłowo - to przecież "fikcja", która jest zależna od odległości, natężenia pola, propagacji i wielu innych.
    _____

Przypomnę, że antena zwana "BiQuad" to antena Twórcy jej - Krótkofalowca o znaku DL7KM - i pod taką nazwą dawno temu zaistniała " Antena QQ DL7KM ".
    Antena DL7KM jest anteną REZONANSOWĄ a więc nie szerokopasmową i nie nadaje się do odbioru całego spektrum częstotliwości przyznanych dla TV. :!:
    _____

Sam fakt , że [BiQuad] coś tam odbiera, to tylko :
    - bliskość nadajnika (silne pole w.cz.)
    - przypadek i z tego powodu "pisanie o geniuszu anteny"
    - 99% wykonań tych anten to "pomsta do nieba"
    - wykonawca (z netu) tej anteny - to przepraszam "domorosły przedstawiciel" kształtowania/przyginania drucików/drucika w myśl totalnej niewiedzy - po co wyginam i jak wyginam i dlaczego wyginam - ale myśl zrobienia czegoś na chwałę odkrywcy czy nawet ustanowienia patentu z instrukcji stosowania się "porad w sieci" jest największą chęcią poznawczą -- lecz nie do końca słuszną czy prawidłową. :D

Musiałem napisać własne żale wyjaśniające (dość trudne zagadnienia) w imię szacunku dla elektroda.pl, która jest na tyle znaną i uznawaną w Świecie, aby ten dział jeszcze "wytrzymał" napór osób wiernych idei, że sam zrobię a nie znam się na tym i to będzie to lepsze od innych konstrukcji anten przemysłowych. :!:

Pozdrawiam. Moderator działu.
  • Poziom 17  
    SP5ANJ napisał:
    Witam.

Wypada chyba zrobić mały porządek z tym wątkiem tematycznym.

stieg napisał:

To jakieś dziwne rzeczy opowiadasz chyba, że faktycznie jesteś w miejscu, z którego podajesz w profilu [london]. :!:

Cytat:
    Antena skierowana na nadajnik: Częstochowa-Wręczyca [/b]

Tutaj faktycznie chyba nie ze stolicy Angielskiej.
    _____

A jaki związek z tematem ma to skąd jestem !!! ??
    Napisałem lokalizajcę w której się obecnie znajduje i to wystarczy. Może jeszcze chcesz poznać mój wzrost, rozmiar buta i średnice bicepsa i wtedy przejdziemy dopiero do głównego wątku?
  • Poziom 28  
    Z anten, które masz na maszcie tylko najwyższa jest przeznaczona do odbioru pasma UHF ale nie na całe pasmo tylko na wybrany jakiś fragment.
    Co w analogu na niej odbierałeś i skąd? Prawdopodobnie antena mux-u 1 jest najwyżej i stąd mocniejszy sygnał.
    Jeśli na antenie pokojowej odbierasz wszystko to pomijając tłumienie kabla z dachu masz za mocny sygnał.
    Taka antena wystarczy. Przy okazji sprawdź stan kabla.
  • Poziom 17  
    bogi napisał:
    Z anten, które masz na maszcie tylko najwyższa jest przeznaczona do odbioru pasma UHF ale nie na całe pasmo tylko na wybrany jakiś fragment.
    Co w analogu na niej odbierałeś i skąd? Prawdopodobnie antena mux-u 1 jest najwyżej i stąd mocniejszy sygnał.
    Jeśli na antenie pokojowej odbierasz wszystko to pomijając tłumienie kabla z dachu masz za mocny sygnał.
    Taka antena wystarczy. Przy okazji sprawdź stan kabla.

Wcześniej odbierało w analogu większość kanałów, czyli tvp, tvp2, tvn, polsat, katowice itp. - antena była skierowana w kierunku częstochowy, nie Wręczycy.
    Zrobie z tym porządek chyba w ten sposób, że wywale cały ten przestarzały złom z masztu i taką antene za 25 zł nową założe.
  • Pomocny post
    Moderator
    Tak obserwuję ten temat i moje uwagi:

Zapewne instalacja antenowa jest sprawna, wymaga jedynie uporządkowania oraz usunięcia tego co niepotrzebne.
    To co pokazujesz na drugim zdjęciu sprawia wrażenie bardzo dobrze zrobionej instalacji i pozostaje pochwalić tego co to stawiał.

Prawda jest taka że obecnie potrzebujesz tylko środkowej z tych anten, dolna - poprzednio stosowana do odbiory TVN-u z Błeszna jak i górna do odbiory TVP3 i Polsatu z Błeszna na analogu są już zbędne.

Co ja bym zrobił:

1. Zdemontował pierwsza i trzecią antenę.
    2. Przeniósł antenę środkową jak najwyżej.
    3. Usunął zbędne kable.

4. Ważne: usunął zwrotnicę w której "zbiegają się" te wszystkie kabelki - jest to ważne o tyle, że w zwrotnice w wersji częstochowskiej były dość drastycznie strojone z uwagi na zagmatwany układ kanałowy analogowych sygnałów.

5. Połączył kabel idący do odbiornika z pozostawioną na maszcie anteną - najlepiej na końce założyć dwie "F-ki' i wkręcić je w "beczkę".
    6. Następnie wszystko dokładnie zaizolować by nie wlazła woda. Ta zniszczy nawet najlepszą instalację antenową.

Wtyki najlepiej założyć takie:
    http://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi do zakładania, "beczka" najlepiej taka:
    http://www.dipol.com.pl/profesjonalne_przejscie_gniazdo_f_-_gniazdo_f_pct-81-f-dfg_E80380.htm
    Do tego zakup obowiązkowo TŁUMIK, bo zapewne sygnały masz tak silne że odbiornik jest totalnie przesterowany. Do Wręczycy masz 7 km, w takiej odległości można już do anteny podłączać świetlówkę, sama będzie świecić.... :)
    Żaden odbiornik nie będzie poprawnie działa bez tłumika na zewnętrznej antenie w tak małej odległości od Wręczycy.

Przykładowy tłumik:
    http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm

To co odbierasz 4FunTv i inne programy to MUX L-ileśtam NTL Radomsko. nadaje na kanale 36 z Błeszna, jeżeli nie jesteś tym MUX-em zainteresowany, to można się nim nie przejmować.

Sklep masz w Częstochowie, zapewne koszty przejazdu będą większe od wartości zakupionych materiałów. Sklep bardzo sympatyczny i dobrze zaopatrzony. Jak robię coś w pobliżu, to tez się tam zaopatruję.

Jak ustawiać antenę: najlepiej na OKO bo maszt we Wręczycy jest widoczny, najlepiej o poranku lub wieczorem, by był dobrze oświetlony.

Ogólny czas pracy nie powinien przekroczyć godziny razem z posprzątaniem i wcześniejszym umieszczeniem puszki z wiadomym napojem w lodówce.
    Ile jedzie od Ciebie autobus do Częstochowy i ile czasu zajmą zakupy nie mam pojęcia.....

Sukcesów
    :)
  • Poziom 17  
    irekr napisał:
    Tak obserwuję ten temat i moje uwagi:

Zapewne instalacja antenowa jest sprawna, wymaga jedynie uporządkowania oraz usunięcia tego co niepotrzebne.
    To co pokazujesz na drugim zdjęciu sprawia wrażenie bardzo dobrze zrobionej instalacji i pozostaje pochwalić tego co to stawiał.

Prawda jest taka że obecnie potrzebujesz tylko środkowej z tych anten, dolna - poprzednio stosowana do odbiory TVN-u z Błeszna jak i górna do odbiory TVP3 i Polsatu z Błeszna na analogu są już zbędne.

Co ja bym zrobił:

1. Zdemontował pierwsza i trzecią antenę.
    2. Przeniósł antenę środkową jak najwyżej.
    3. Usunął zbędne kable.

4. Ważne: usunął zwrotnicę w której "zbiegają się" te wszystkie kabelki - jest to ważne o tyle, że w zwrotnice w wersji częstochowskiej były dość drastycznie strojone z uwagi na zagmatwany układ kanałowy analogowych sygnałów.

5. Połączył kabel idący do odbiornika z pozostawioną na maszcie anteną - najlepiej na końce założyć dwie "F-ki' i wkręcić je w "beczkę".
    6. Następnie wszystko dokładnie zaizolować by nie wlazła woda. Ta zniszczy nawet najlepszą instalację antenową.

Wtyki najlepiej założyć takie:
    http://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelcon_na_przewod_rg-6-triset-113_samokompresyjny_E80410.htm nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi do zakładania, "beczka" najlepiej taka:
    http://www.dipol.com.pl/profesjonalne_przejscie_gniazdo_f_-_gniazdo_f_pct-81-f-dfg_E80380.htm
    Do tego zakup obowiązkowo TŁUMIK, bo zapewne sygnały masz tak silne że odbiornik jest totalnie przesterowany. Do Wręczycy masz 7 km, w takiej odległości można już do anteny podłączać świetlówkę, sama będzie świecić.... :)
    Żaden odbiornik nie będzie poprawnie działa bez tłumika na zewnętrznej antenie w tak małej odległości od Wręczycy.

Przykładowy tłumik:
    http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm

To co odbierasz 4FunTv i inne programy to MUX L-ileśtam NTL Radomsko. nadaje na kanale 36 z Błeszna, jeżeli nie jesteś tym MUX-em zainteresowany, to można się nim nie przejmować.

Sklep masz w Częstochowie, zapewne koszty przejazdu będą większe od wartości zakupionych materiałów. Sklep bardzo sympatyczny i dobrze zaopatrzony. Jak robię coś w pobliżu, to tez się tam zaopatruję.

Jak ustawiać antenę: najlepiej na OKO bo maszt we Wręczycy jest widoczny, najlepiej o poranku lub wieczorem, by był dobrze oświetlony.

Ogólny czas pracy nie powinien przekroczyć godziny razem z posprzątaniem i wcześniejszym umieszczeniem puszki z wiadomym napojem w lodówce.
    Ile jedzie od Ciebie autobus do Częstochowy i ile czasu zajmą zakupy nie mam pojęcia.....

Sukcesów
    :)

Dzięki za pomoc !
    Zlokalizowałem zwrotnice - wywaliłem. Połączyłem kabel bezpośrednio do anteny środkowej. Okazało się, że wcześniej było podłączone też do środkowej, reszta kabli w zwrotnicy już były odcięte przez kogoś w jakimś dalszym etapie. W każdym razie na 100% jestem teraz podpięty tylko do środkowej anteny.

Jednak co do odbioru mux-1 sytuacja dalej taka sama. Jeśli wejdę do ustwień ręcznych to na początku skacze tak że jest jakość i siła zero, nagle siła na maxa, jakość również - i tak z 20 razy skacze, później stabilizuje się siła sygnału na maxa , a jakość gdzieś trochę poniżej połowy - nie wiem czy tak się objawia ten przester. W każdym razie jak będe w Częstochowie to zakupie ten tłumik i wtedy zobaczymy.
  • Moderator
    Przester objawia się właśnie skakaniem poziomu tak siły jak i jakości. Nie sa to jednak miarodajne zachowania....
  • Poziom 17  
    Tydzień temu zmontowałem sobie takiego biquada jak ktoś radził (biquad jest bez reflektora). Zamontowałem biquada na rynnie plastikowej za oknem - okazało się, że mam idealny sygnał i jakość ze wszystkich dostępnych muxów w okolicy (kłobuck i wręczyca). Jednak dzisiaj zaczął padać deszcz i nie odbieram w ogóle muxa z tvp i tvp2 oraz kłobucka (kłobucka z bardzo małą jakością-nie da się oglądać).
    Zastanawiam się teraz w czym leży problem, czy deszcz może tak znacząco wpłynąć na sygnał ?
    Dzisiaj odbieram jedynie mux z tvn i polsatem (sygnał i jakość na maxa), a jeszcze dzisiaj rano przed deszczem wszystkie muxy były na maxa.

Jutro może zamontuje biquada na maszcie na dachu - może coś pomoże ?
    By they way łączenie kabla z biquadem zalałem klejem na gorąco, jednak czy woda i deszcz, która przyczyni się raczej do szybkiej korozji drutu miedzianego nie wpłynie negatywnie z dnia na dzień na jakość odbioru ?
  • Poziom 21  
    Może uszczelnij połączenie przewodu z anteną??