Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy dwufunkcyjny?

lucpol 06 Kwi 2014 18:40 3819 16
  • #1 06 Kwi 2014 18:40
    lucpol
    Poziom 6  

Witam.

Mam pytanie. Zamierzam kupić kawalerkę w kamienicy. Budynek z cegły nie ocieplony, mieszkanie jest na parterze, okna na wschód (słońce w okna świeci ok 3h na dobę, pomiędzy 10:00 a 13:00), mieszkanie ma ok 35m2 na które składa się pokój, ślepa kuchnia i łazienka z WC. Mieszkanie nie ma żadnego ogrzewania, jest jedynie standardowe wyjście kominowe do pieca oraz dodatkowy wywietrznik za kratką.

Chciałbym dobrać odpowiednie ogrzewanie do takiego mieszkania. Piec/kocioł węglowy z podajnikiem który mógłbym zainstalować w piwnicy raczej odpada, koszt takiego przedsięwzięcia może wynieść nawet 10000zł, poza tym nie produkują takich urządzeń do tak małych mieszkań. Ogrzewanie elektryczne (+ bojler) też raczej odpada bo budynek jest nieocieplony, mieszkanie na parterze i pada na niego mało słońca więc za ogrzewanie elektryczne musiałbym dużo płacić. Według mnie najlepszym wyjściem jest kupno pieca gazowego dwufunkcyjnego, do którego podłączyłbym wodę użytkową oraz dwa lub trzy kaloryfery, jeden duży w pokoju, drugi mały w łazience i być może dodatkowo mały w ślepej kuchni.

Mam jednak trzy problemy:

1) czy na pewno piec gazowy dwufunkcyjny jest najlepszym wyborem w mojej sytuacji?
    2) jaki wygrać piec gazowy dwufunkcyjny (jaka moc urządzenia i przykładowa marka/model) na taki mały metraż (33-35m3, 1 pokój z ślepą kuchnią i łazienką)?
    2) czy do odpływu spalin z urządzenia można zastosować wyjście kominowe pieca węglowego (u mnie pieca nie ma) lub wentylację kominową za kratką która idzie na dach lub wywiercenie dziury w ścianie zewnętrznej i zamontowanie tam kratki?
    Co radzicie?

0 16
  • #2 06 Kwi 2014 21:39
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Praktycznie to każdy kocioł gazowy będzie przewymiarowany na tę powierzchnię. 3 godz. słońca też potrafi nieźle nagrzać, chociaż na parterze mniej, niż na jakimś wysokim piętrze. Ja proponuję zamiast kotła C.O. kupić jakiś ogrzewacz gazowy (np. Mora), który sam ogrzewa pomieszczenie, bez udziału kaloryferów (czyli "kozę" gazową) - nieraz takimi grzejnikami ogrzewano np. sklepy. Do odpływu spalin nie można stosować kratki wentylacyjnej (ale zapewne można komin pieca weglowego - dym z węgla bardziej zanieczyszcza powietrze niż spaliny z gazu).

0
  • #4 08 Kwi 2014 22:33
    lucpol
    Poziom 6  

Zbigniew Rusek napisał:
    Do odpływu spalin nie można stosować kratki wentylacyjnej (ale zapewne można komin pieca weglowego ...).
    Na pewno można? Czyli wystarczy zakupić piec gazowy dwufunkcyjny, serwisanci ze sklepu mi to podłączą to rur, kaloryferów, rury gazowej i komina? Będzie jakaś inspekcja z gazowni?

0
  • #5 08 Kwi 2014 23:11
    arelektroda
    Poziom 22  

ad1. piec dwufunkcyjny wg mnie to dobry wybór.
    ad2. np. Vitopend 100 (takie montowane są w małych mieszkaniach) lub inny.
    ad3. można wykorzystać komin pieca węglowego (nie wolno wentylacyjnego) ale z odpowiednim wkładem głównie zależnym od rodzaju pieca gazowego. Możliwe jest także wyprowadzenie spalin przez ścianę ale trzeba spełniać warunki dotyczące odległości od innych okien i inne. Podstawowych informacji udzielić może instalator lub sprzedający kotły.

0
  • #6 09 Kwi 2014 19:37
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

arelektroda napisał:
    Możliwe jest także wyprowadzenie spalin przez ścianę

Nie w takiej zabudowie.
    arelektroda napisał:
    np. Vitopend 100 (takie montowane są w małych mieszkaniach)

Na tą powierzchnię zdecydowanie nie.
    Jeśli kociołek, to z modulacją od 3 kW. Będzie ciężko znalezć ale to jest możliwe.

0
  • #7 09 Kwi 2014 21:55
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Od 3kW pracuje Immergas Victrix 26 2 l

0
  • #8 09 Kwi 2014 23:04
    arelektroda
    Poziom 22  

Nie upieram się przy typie kotła chociaż z mocą minimalną bym nie przesadzał

lucpol napisał:
    Budynek z cegły nie ocieplony, mieszkanie jest na parterze, okna na wschód (słońce w okna świeci ok 3h na dobę, pomiędzy 10:00 a 13:00), mieszkanie ma ok 35m2 na które składa się pokój, ślepa kuchnia i łazienka z WC. Mieszkanie nie ma żadnego ogrzewania
    .

0
  • #9 09 Kwi 2014 23:37
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Ta moc minimalna i tak jest za duża w tym kotle do owego mieszkania. A chyba tylko ten zaspakaja moc zapotrzebowaną.

0
  • #10 12 Kwi 2014 17:34
    lucpol
    Poziom 6  

Mam kilka pytań:
    1) czy Immergas Victrix 26 2L jest jedynym na polskim rynku piecem gazowym dwu-funkcyjnym o mocy minimalnej poniżej 5kW?

2) Immergas Victrix 26 2L to kocioł kondensacyjny. Kondensacyjny - co to oznacza? Czym się różni od kotła tradycyjnego lub zwykłych junkersów?

3) czy jest możliwość podłączenia do pieca gazowego dwu-funkcyjnego rury kominowej (odpływ spalin) idącej najpierw pionowo pod sufit a następnie poziomo przez około 4 metry do komina? Otóż w mieszkaniu które planuję kupić, otwór komina do pieca (pierwotnie węglowego) jest w ścianie kuchni ale ze względu na hałas podczas pracy pieca gazowego (nadmuch czy palnik czy coś) wolałbym mieć piec zawieszony w łazience. Z pieca gazowego w łazience pociągnął bym rurę odpływową pionowo do sufitu a następnie poziomo pod sufitem przez 2 metrowy przedpokoik do otworu komina w kuchni. Czy stwarza to jakieś zagrożenie? Łamie jakieś przepisy?

4) czy w piecach gazowych dwu-funkcyjnych z zamkniętą komora spalania np. w/w Immergas Victrix 26 2L powietrze jest pobierane z rury odpływowej czy z otoczenia? Nie chcę aby w pomieszczeniu gdzie będzie pracował piec gazowy dwu-funkcyjny było duszno.

5) czy da się wyłączać regularnie samą opcję centralnego ogrzewania w piecach gazowych dwu-funkcyjnych lub wyłączać regularnie całe urządzenie bez ryzyka awarii? Dam przykład: o 5:00 rano wstaję do pracy i chciałbym wyłączyć centralne ogrzewanie lub nawet cały piec (aby nie grzało pustego mieszkania - oszczędzanie). Około godziny 14:00-15:00 po powrocie z pracy włączałbym z powrotem ogrzewanie. Czy będzie to robiło jakieś problemy?

Jak dana osoba nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania - nie szkodzi, proszę odpowiadać na te pytania na które zna się odpowiedź (jest numeracja) :)

0
  • #11 12 Kwi 2014 23:29
    serwisant73

lucpol napisał:

1) czy Immergas Victrix 26 2L jest jedynym na polskim rynku piecem gazowym dwu-funkcyjnym o mocy minimalnej poniżej 5kW?

Na obecną chwilę, wg. mojej wiedzy -tak.
    lucpol napisał:
    Immergas Victrix 26 2L to kocioł kondensacyjny. Kondensacyjny - co to oznacza? Czym się różni od kotła tradycyjnego lub zwykłych junkersów?

Zdecydowanie większą sprawnością a w perspektywie, niższymi rachunkami. Oczywiście przy odpowiedniej do niego instalacji.
    lucpol napisał:
    czy jest możliwość podłączenia do pieca gazowego dwu-funkcyjnego rury kominowej (odpływ spalin) idącej najpierw pionowo pod sufit a następnie poziomo przez około 4 metry do komina? Otóż w mieszkaniu które planuję kupić, otwór komina do pieca (pierwotnie węglowego) jest w ścianie kuchni ale ze względu na hałas podczas pracy pieca gazowego (nadmuch czy palnik czy coś) wolałbym mieć piec zawieszony w łazience. Z pieca gazowego w łazience pociągnął bym rurę odpływową pionowo do sufitu a następnie poziomo pod sufitem przez 2 metrowy przedpokoik do otworu komina w kuchni. Czy stwarza to jakieś zagrożenie? Łamie jakieś przepisy?

Hałas? Raczej ci nie grozi. Co do komina, odsyłam do wytycznych producenta. Poczytaj o wymogach kominowych dla tego konkretnego modelu.
    lucpol napisał:
    czy w piecach gazowych dwu-funkcyjnych z zamkniętą komora spalania np. w/w Immergas Victrix 26 2L powietrze jest pobierane z rury odpływowej czy z otoczenia? Nie chcę aby w pomieszczeniu gdzie będzie pracował piec gazowy dwu-funkcyjny było duszno.

Duszno nie będzie. Powietrze do palnika dostarcza system kominowy, rozdzielczy( w tym wypadku raczej nie da się go zastosować, choć nie ma nic niemożliwego) lub koncentryczny- tutaj wskazany.
    lucpol napisał:
    czy da się wyłączać regularnie samą opcję centralnego ogrzewania w piecach gazowych dwu-funkcyjnych lub wyłączać regularnie całe urządzenie bez ryzyka awarii? Dam przykład: o 5:00 rano wstaję do pracy i chciałbym wyłączyć centralne ogrzewanie lub nawet cały piec (aby nie grzało pustego mieszkania - oszczędzanie). Około godziny 14:00-15:00 po powrocie z pracy włączałbym z powrotem ogrzewanie. Czy będzie to robiło jakieś problemy?

Da się. Zrealizuje to każdy termostat(regulator) pomieszczeniowy.

0
  • #12 12 Kwi 2014 23:40
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

lucpol napisał:
    Mam kilka pytań:

Jest jeszcze Beretta Exclusive Green 25esi modulująca od 2,5 kW

0
  • #13 13 Kwi 2014 08:08
    serwisant73

-west napisał:
    Jest jeszcze Beretta Exclusive Green 25esi modulująca od 2,5 kW

Aaaa racja... Tą jakoś zapomniałem... Dzięki za przypomnienie, Arek.

0
  • #14 13 Kwi 2014 13:13
    lucpol
    Poziom 6  

W instrukcji obsługi Immergas Victrix 26 2L pisze:

Cytat:
    1.11 ODPROWADZENIE SPALIN DO KANAŁU DYMNEGO/KOMINA (strona 40)
    Odprowadzenie spalin nie może zostać podłączone do tradycyjnego zbiorczego i rozgałęzionego kanału dymnego. Odprowadzenie spalin może być podłączone do szczególnego zbiorowego kanału dymnego, typu LAS. Kanały dymne zbiorowe i kanały dymne zestawiane muszą ponadto być podłączone tylko z urządzeniami typu C i tego samego rodzaju (kondensacyjne), mającymi znamionowe zasięgi cieplne, które nie odbiegają więcej niż 30% w stronę negatywną, względem tej maksymalnej możliwej do podłączenia i zasilane tym samym paliwem. Cechy cieplno-przepływowe (masowość spalin, % dwutlenku węgla, % wilgoci, itd.) urządzeń podłączonych do tych samych zbiorowych kanałów dymnych lub zestawionych kanałów dymnych, nie mogą odbiegać więcej niż 10% względem przeciętnego podłączonego kotła Kanały dymne zbiorcze i kanały dymne zestawiane muszą zostać zaprojektowane według metodologii obliczeń i wskazań obowiązujących norm technicznych, przez wykwalifikowany personel techniczny. Części kominów lub kanałów dymnych, do których podłączyć rurę spustową muszą odpowiadać wymogom obowiązujących norm technicznych.
    Zakładając, że mam tradycyjny/zwykły komin pierwotnie przeznaczony do pieców węglowych (a nie typu LAS, cokolwiek to znaczy) jest możliwość podłączenia pieca gazowego do niego jeśli średnica komina to np. 110 lub 160mm? Chodzi mi o to czy firma zajmująca się zakładaniem takich pieców gazowych i instalacji grzewczych zamontuje mi Immergas Victrix 26 2L oraz czy podczas kontroli kominów lub szczelności gazu nie okaże się że technik powie że instalacja jest założona wbrew przepisom i każą mi ją zdjąć?

serwisant73 napisał:
    lucpol napisał:
    czy jest możliwość podłączenia do pieca gazowego dwu-funkcyjnego rury kominowej (odpływ spalin) idącej najpierw pionowo pod sufit a następnie poziomo przez około 4 metry do komina? Otóż w mieszkaniu które planuję kupić, otwór komina do pieca (pierwotnie węglowego) jest w ścianie kuchni ale ze względu na hałas podczas pracy pieca gazowego (nadmuch czy palnik czy coś) wolałbym mieć piec zawieszony w łazience. Z pieca gazowego w łazience pociągnął bym rurę odpływową pionowo do sufitu a następnie poziomo pod sufitem przez 2 metrowy przedpokoik do otworu komina w kuchni. Czy stwarza to jakieś zagrożenie? Łamie jakieś przepisy?
    Hałas? Raczej ci nie grozi.
    W łazience mieszkania które obecnie wynajmuję (4p blok z cegły z lat '70) jest piec jednofunkcyjny Junkers Neckar N19 E do podgrzewania wody użytkowej. Podczas pracy (jak odkręcę ciepłą wodę w kranie) to urządzenie szumi, coś jakby palnik spawalniczy lub nawiew. Urządzenie dwu-funkcyjne będzie działało częściej, bowiem podgrzewa również wodę do centralnego ogrzewania. Nie chcę w kuchni urządzenia które szumi przez pół doby. Dlatego kombinuję aby je zamontować w łazience.

serwisant73 napisał:
    lucpol napisał:
    czy w piecach gazowych dwu-funkcyjnych z zamkniętą komora spalania np. w/w Immergas Victrix 26 2L powietrze jest pobierane z rury odpływowej czy z otoczenia? Nie chcę aby w pomieszczeniu gdzie będzie pracował piec gazowy dwu-funkcyjny było duszno.
    Duszno nie będzie. Powietrze do palnika dostarcza system kominowy, rozdzielczy( w tym wypadku raczej nie da się go zastosować, choć nie ma nic niemożliwego) lub koncentryczny- tutaj wskazany.
    Jak wspomniałem powyżej, obecnie używam jedno-funkcyjnego Junkersa Neckar N19 E, po odkręceniu kurka z ciepłą wodą pod prysznicem, a co za tym idzie - włączeniu urządzenia na maksimum, po jakimś czasie w łazience jest duszniej. Kominiarz był w zeszłym miesiącu i sprawdził zarówno nawiew z kratki wentylacyjnej w kuchni i łazience oraz odchylił na chwilę rurę odpływową 140mm z piecyka gazowego w celu pomiaru - wszystko było w porządku. To tak, jakby piecyk pobierał tlen z łazienki. Dlatego chcę się upewnić, że piecyki dwu-funkcyjne np. Immergas Victrix 26 2L nie będą robiły tego samego, czyli pobierały tlenu z pomieszczenia w którym się znajdują.

0
  • #15 13 Kwi 2014 18:49
    serwisant73

Po kolei. Komin do kotła o którym piszesz to komin koncentryczny- taki bym zalecał w twoim przypadku. Kocioł o którym piszesz jest kondensatem.Powietrze do spalania pobiera za pomocą wentylatora z komina właśnie. Victrix jest bardzo cichym kociołkiem. Przy fachowym montażu, i optymalnym doborze systemu kominowego zapewniam, że nawet w salonie by nie przeszkadzał...

0
  • #16 13 Kwi 2014 19:31
    lucpol
    Poziom 6  

serwisant73 napisał:
    Po kolei. Komin do kotła o którym piszesz to komin koncentryczny- taki bym zalecał w twoim przypadku. Kocioł o którym piszesz jest kondensatem.Powietrze do spalania pobiera za pomocą wentylatora z komina właśnie. Victrix jest bardzo cichym kociołkiem. Przy fachowym montażu, i optymalnym doborze systemu kominowego zapewniam, że nawet w salonie by nie przeszkadzał...
    Przypominam, że mam dostęp tylko i wyłącznie do standardowego wyjścia kominowego do pieców węglowych czyli inaczej: dziurę w ścianie o średnicy ponad 100mm wychodzącą szybem na dach, każdy chyba wie jak to wygląda a także dostęp do kratki wentylacyjnej oddalonej o kilkadziesiąt cm od otworu kominowego, pod sufitem. Polecasz mi opcję koncentryczną czyli rozumiem że chodzi o wejście (wlot powietrza) i wyjście (wylot spalin) w jednej rurze o średnicy ~100mm (dwie rurki o różnej średnicy w jednym) podłączonej do standardowego otworu komina przeznaczonego dla pieców węglowych.

Jednakże w instrukcji montażu i obsługi pieca gazowego pisze że typ mojego komina jest nieprzeznaczony do pieców gazowych. Nie zapominajmy też, że sąsiedzi w pionie do tego komina puszczają dym z paleniska pieca węglowego a to jest większa temperatura, więcej dymu i substancji smolistych a piec gazowy ma pobierać z tej mieszanki tlen do palnika? Do pieca węglowego nie dojdzie za dużo zanieczyszczeń? albo piec gazowy nie będzie się dusił z powodu zbyt małej ilości tlenu? Jesteś pewien?

I jak się ma sprawa oficjalna/przepisowa: czy przy takim podłączeniu nie uczepi się osoba kontrolująca kominy/kratki wentylacyjne oraz osoba sprawdzająca instalacje gazowe, a te dwie osoby przychodzą do mieszkania na kontrolę co roku. Nie chcę wydać 6000zł wzwyż na centralne ogrzewanie gazowe a potem musieć to ściągnąć go kontrola się doczepiła, albo jeszcze w prezencie dostać jaką grzywnę bo złamałem jakieś przepisy budowlane lub bezpieczeństwa. Dlatego chcę się upewnić.

0
  • #17 13 Kwi 2014 21:26
    serwisant73

Czyli twierdzisz, że ktoś pod tobą jest podpięty do tego samego szybu dymnego? Raczej tę opcje eliminowano w kamienicach wielorodzinnych, choć może tak akurat u ciebie jest. Jedynym wyjściem jest audyt i opinia kominiarska. Ty potrzebujesz osobnego szybu do którego musisz włożyć wkład kominowy.

0