Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar wysokich prądów i zapis przebiegu na wykresie.

06 Kwi 2014 20:02 1992 12
  • Poziom 33  
    Witam. Potrzebuje wykonywać pomiarów prądu stałego rzędu 200-600A i zapis przebiegu pomiaru na wykresie.
    Konkretnie chodzi mi o pomiar (wykres) poboru prądu przez rozrusznik samochodów osobowych. Pomiar nie musi być idealnie dokładny, myślę o dokładności do ok 15-20A (jak uda się dokładniej to byłoby super). Czy możecie mi zaproponować (w miarę możliwości jak najtańsze) rozwiązania, mierniki, metody. Są może jakieś mierniki cęgowe z zapisem przebiegu pomiaru?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Specjalista AGD
    Kupujesz np. bocznik 600A / 60mV 0,5 / 1% lub podobny (cena około 50-60zł), wpinasz w obwód, mierzysz miliwoltomierzem i odpowiednio przeliczasz.
  • Poziom 33  
    Tylko że mi potrzebny jest jeszcze wykres przebiegu tego pomiaru prądu w funkcji czasu żeby zaobserwować zmienność obciążenia.
  • Poziom 35  
    Jak już będziesz miał wyniki pomiaru prądu to narysowanie wykresu jest banalną sprawą.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 33  
    Proces rozruchu silnika trwa do ok 2s. Urządzenie pomiarowe musi wykonać kilkanaście pomiarów dając mi wykres(przebieg obciążenia). Nie urządza mnie jedna wartość (chwilowa) prądu rozruchu, muszę mieć wykres bądź kilkanaście pomiarów w odstępach czasowych kilkadziesiąt milisekund z których wykonałbym wykres. Może jest jakiś prosty miernik cęgowy który w połączeniu z komputerem da mi taką możliwość.
  • Poziom 22  
    Myślę, że najprostszym i w miarę tanim rozwiązaniem zapisu przebiegu obciążenia będzie np. j przystawka oscyloskopowa do rejestracji przebiegów analogowych podłączana do komputera przez USB. Np. na znanym portalu "Oscyloskop - Przystawka oscyloskopowa USB - NOC2K"
    Masz tam cały opis.
    Pomiar wykonujesz podłączając wejście przystawki do odpowiedniego bocznika. Bocznik możesz zakupić lub wykonać go samemu wg opisów z elektrody.
    Można także zaopatrzyć się w skopometr, ale to raczej kosztowne urządzenie.

Dodano po 7 [minuty]:

Drugim kanałem tej przystawki możesz podczas pomiaru prądu rozruchu jednocześnie wykonać np. pomiar napięcia akumulatora (przez dzielnik) i już masz kolejny parametr do oceny stanu akumulatora.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    arelektroda napisał:
    Myślę, że najprostszym i w miarę tanim rozwiązaniem zapisu przebiegu obciążenia będzie np. j przystawka oscyloskopowa do rejestracji przebiegów analogowych podłączana do komputera przez USB. Np. na znanym portalu "Oscyloskop - Przystawka oscyloskopowa USB - NOC2K"
    Masz tam cały opis.
    Pomiar wykonujesz podłączając wejście przystawki do odpowiedniego bocznika. Bocznik możesz zakupić lub wykonać go samemu wg opisów z elektrody.
    Można także zaopatrzyć się w skopometr, ale to raczej kosztowne urządzenie.

Dodano po 7 [minuty]:

Drugim kanałem tej przystawki możesz podczas pomiaru prądu rozruchu jednocześnie wykonać np. pomiar napięcia akumulatora (przez dzielnik) i już masz kolejny parametr do oceny stanu akumulatora.

Możesz rozwinąć to rozwiązanie?
    Np. bocznik 60mV chcesz podpiąć do "oscyloskopu" o czułości od 100mV / dz?
    Jak autor ma "wydobyć" dane z takiej przystawki ( czas trwania rozruchu 2-3 sekundy) przy czułości 100mV/dz?
  • Poziom 33  
    Z tym bocznikiem to chyba sobie daruje ze względu na to że w szereg z rozrusznikiem musiałbym wstawiać ten bocznik a nie chciałbym ingerować w instalacje auta. Dodatkowo uciążliwe przeliczanie itp.
    Znalazłem taki oto miernik http://mastech.com.pl/index.php?id_product=19&controller=product&id_lang=7 z interfejsem usb. Prosty pomiar, zakładam cęgi i na komputerze wg instrukcji bez problemu powinienem uzyskać wykres z pomiaru. Co o tym myślicie, czy to ma sens? Ma ktoś z Was doświadczenie z takim miernikiem? Jak z podstawą czasu uda się uzyskać pomiar np co 50-100ms żeby ten wykres jako tako wyglądał?
  • Poziom 22  
    Kolego @Rubens napisałem co zresztą także zacytowałeś "podłączając wejście przystawki do odpowiedniego bocznika." a nie jak napisałeś
    rubens napisał:
    Jak autor ma "wydobyć" dane z takiej przystawki ( czas trwania rozruchu 2-3 sekundy) przy czułości 100mV/dz?

Jeżeli pomiar trwa około 2 sekund to można dla proponowanej przeze mnie przykładowej przystawki z powodzeniem zastosować bocznik o mniejszym prądzie znamionowym przeliczając pomiar - o ile spadek na boczniku będzie do zaakceptowania (bo bocznik na pewno wytrzyma).
    W pytaniu kolegi @12paweł nie było mowy, o pomiarze w pojeździe czy też na stanowisku, hobbystycznie czy też zawodowo. Napisał jedynie
    12pawel napisał:
    Czy możecie mi zaproponować (w miarę możliwości jak najtańsze) rozwiązania, mierniki, metody.

więc jedną z możliwości przedstawiłem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    arelektroda napisał:
    Kolego @Rubens napisałem co zresztą także zacytowałeś "podłączając wejście przystawki do odpowiedniego bocznika." a nie jak napisałeś
    rubens napisał:

Jeżeli pomiar trwa około 2 sekund to można dla proponowanej przeze mnie przykładowej przystawki z powodzeniem zastosować bocznik o mniejszym prądzie znamionowym przeliczając pomiar - o ile spadek na boczniku będzie do zaakceptowania (bo bocznik na pewno wytrzyma).
    W pytaniu kolegi @12paweł nie było mowy, o pomiarze w pojeździe czy też na stanowisku, hobbystycznie czy też zawodowo. Napisał jedynie
    12pawel napisał:
    Czy możecie mi zaproponować (w miarę możliwości jak najtańsze) rozwiązania, mierniki, metody.

więc jedną z możliwości przedstawiłem.

1.Chyba czytam w poście autora co innego niż Ty.
    12pawel napisał:
    Konkretnie chodzi mi o pomiar (wykres) poboru prądu przez rozrusznik samochodów osobowych.

2.Śmiem wątpić w to, że np. bocznik 200A wytrzyma obciążenie 600A ( przez czas 2-3 sekundy).

Niestety obawiam się, że również nie wziąłeś pod uwagę podstawy czasu - ta przystawka ma raptem 1s/dz.
    Chyba że wykres w osi X 1 działka ( lub max 2) / na oś Y dwie działki są dla Ciebie wystarczające do opracowania miarodajnych wyników.
    Przypomnę o konieczności przeliczenia wyników.
    Z punktu widzenia metrologicznego - lipa ( przypomnę o dokładności pomiaru deklarowanej przez autora ( 600A +- 20A) czyli około 4%))
  • Poziom 33  
    A co myślicie o zaproponowanym mierniku lub innym podobnym? Czy myślicie że będzie coś warty przy takich pomiarach?
  • Poziom 22  
    Kolego @12paweł czemu mają konkretnie służyć te pomiary i ile możesz na taki sprzęt przeznaczyć (napisałeś "w miarę możliwości jak najtańsze") bo trudno doradzać.

Kolego @rubens czy aby na pewno zmierzasz do udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane w tym temacie?
    - z pomiaru ma pozostać wykres
    - co do bocznika
    rubens napisał:
    2.Śmiem wątpić w to, że np. bocznik 200A wytrzyma obciążenie 600A ( przez czas 2-3 sekundy).
    Na tym forum zamiast wątpić należy wykonać pomiar - wytrzyma.
    -
    rubens napisał:
    Niestety obawiam się, że również nie wziąłeś pod uwagę podstawy czasu - ta przystawka ma raptem 1s/dz.
    To akurat jest nieprawda.
    Dla NOC2K mamy
    Parametry oscyloskopu:
    •Pasmo analogowe 2x400kHz
    •Czułość od 0.1V/dz do 5V/dz
    •Podstawa czasu od 50us/dz do 1s/dz

W swoim poście podałem przykładową przystawkę mając na względzie prośbę pytającego o niski koszt rozwiązania.
    Dla WOC2K (już dwa razy droższej) mamy
    Parametry Oscyloskopu:
    •Pasmo analogowe 2x4MHz
    •Czułość od 10mV/dz do 10V/dz
    •Podstawa czasu od 5us/dz do 1s/dz czyli wystarczająco dla pytającego @12paweł.

Dodano po 20 [minuty]:

To nie ja proponuję odręczne wykonanie wykresu przebiegów szybkozmiennych
    12pawel napisał:
    Jak już będziesz miał wyniki pomiaru prądu to narysowanie wykresu jest banalną sprawą.
    .
    Jeżeli pytający oczekuje gotowego urządzenia to np. wzmacniacz napięciowy do pomiaru prądu bocznika czy też dzielnik napięcia dla pomiaru napięcia akumulatora możliwe tu do zastosowania dla wykorzystania w miarę tanich proponowanych przeze mnie przykładowych przystawkach nie ma racji bytu.
  • Poziom 33  
    Problem rozwiązany. Kupiłem cęgi prądowe o czułości 1mV/A i oscyloskopem będę przechwytywał pomiary. Miał być bocznik bo tańszy ale wtedy miałbym 0,1mV/A a wtedy oscyloskop co ma 2mV/div miałby problemy z odczytem małych prądów rzędu 20A, z prądem rozruchowym nie byłoby problemu. Cęgi nie ingerują w instalację i łatwiej uzyskać z nich pomiar. Dzięki za propozycje. Zamykam.