Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica

PerlePeleurs 06 Kwi 2014 21:35 2658 23
  • #1 06 Kwi 2014 21:35
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

Witam. Posiadam 6 głośniczków firmy Renkforce i z powodów sentymentalnych chciałbym je odnowić. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć części naprawczych do tych głośników. Są to:

2x niskotonowe KMT-220 8Ω
    2x średniotonowe TMC-180 8Ω
    2x wysokotonowe KMH-90 8Ω

Mam również 2 bliżej mi nieznane zwrotnice z wyjściem na 3 kanały. Oznakowanie na nich to: RSS-3200 (dodam iż widnieje na nich napis w języku niemieckim). Czy ktoś pomoże mi w identyfikacki tych zwrotnic?

0 23
  • #2 06 Kwi 2014 23:05
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Co do naprawy głośników - cóż, od dawna wyrobiłem w sobie przekonanie że nie warto naprawiać czegoś co psuje się z racji samego tylko upływu czasu. Wstawi się "zestaw naprawczy" na takich samych piankach PU - i może za 5 lat trzeba będzie zaczynać wszystko od nowa, bo znów się rozsypią. Uznaję tylko głośniki na zawieszeniach z papieru lub szmaty, ewentualnie także gumy o ile ta ostatnia okaże się trwała (mam parkę GDN16/10 pamiętającą jeszcze wczesnego Gierka, której gumiane resory mają się doskonale). Ale oczywiście sam ocenisz czy warto, o ile możliwość naprawy się trafi.
    Zaś co do zwrotnic: to przypadkiem nie są zwrotnice współpracujące niegdyś z posiadanymi głośnikami, bo tak zrazu skłonny byłem zrozumieć? Proponowałbym tak czy inaczej zacząć od rozrysowania ich schematu, co nie powinno być szczególnie trudne. Bass - chyba wiadomo co oznacza, MT - wyjścia na głośnik średniotonowy, HT- na wysokotonowy. Rozmieszczenie otworów lutowniczych względem napisów nie pozostawia miejsca na pomyłki. Eingang - to wejście ze wzmacniacza, ostatni z otworów oznaczony jako "GD" a może "CD" jest zatem najpewniej masą (też od wzmacniacza). skoro więcej otworów nie widać.
    EDIT: rozrysowałem schemat samemu, ale nie mam czasu na jego kreślenie na Forum: popracuj teraz sam. Już teraz mogę powiedzieć, że to elementarna, podręcznikowa zwrotnica 6dB/okt o strukturze równoległej. Odczytaj nominały kondensatorów i w miarę możliwości cewek, to może da się ocenić, czy możliwe jest aby była stosowana z tymi głośnikami.

0
  • #3 07 Kwi 2014 00:43
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

Głośniczki nie tak do końca wykończyły się same. Miało na to wpływ kilka czynników, jak złoty spray, który zmęczył zawieszenie, uderzenia, młodsze kuzynostwo wpychające wszędzie ręce, oraz od ostatnich kilku lat niewłaściwe przechowywanie. Nie we wszystkich przypadkach była to moja wina, ale niekiedy i moja. Mam do nich osobisty sentyment :)

Co do zwrotnicy, nie było nigdzie oznaczone co to są za cewki. Poza tym podsyłam foto.

Zrobiłem też schemat ideowy, ale nie mam pojęcia, czy dobrze.

0
  • #4 07 Kwi 2014 08:59
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

PerlePeleurs napisał:
    Głośniczki nie tak do końca wykończyły się same. Miało na to wpływ kilka czynników, jak złoty spray, który zmęczył zawieszenie, uderzenia, młodsze kuzynostwo wpychające wszędzie ręce, oraz od ostatnich kilku lat niewłaściwe przechowywanieNie we wszystkich przypadkach była to moja wina, ale niekiedy i moja.

Chyba jednak nie bardzo masz się za co winić, może z wyjątkiem owego złotego sprayu oraz niedopilnowania kuzynostwa. W moich rękach rozsypało się już wiele głośników na piankowym zawieszeniu, w szczególności po 2 egzemplarze: GDS16/16, następnie GDN16/50 którymi zastąpiłem te pierwsze z braku oryginalnych (przy czym podkreślam że moc wzmacniacza z jakim one współpracowały wynosiła niecałe 10W a pojemność zamkniętych obudów nie przekraczała zalecanej przez producenta), GD10/10, GD12/8 i GDN20/40. Dwa ostatnie typy miały być użyte w kolumnie trójdrożnej ale nie zdążyłem nawet zdobyć się na rozpoczęcie jej budowy. Rozsypały się nie ruszane, a z tamtego kompletu uchowały się tylko 2 szt. GDWK9/40 które zamierzam wykorzystać wraz z zakupionymi już GD12/8 oraz GDN25/40 ale tym razem na szmatach. Popękane zawieszenia jakie tu widzę to normalka, z racji samego tylko upływu czasu zrobiły się tak słabe i kruche że teraz już nie tylko kuzynostwo potrafioby obrócić je wniwecz do reszty, delikatnie tylko dotykając palcem.
    Cytat:
    Mam do nich osobisty sentyment :)

Też jestem w podobnej sytuacji, do dziś trzymam wraki dwóch niskotonowych Videotonów stosowanych w kolumnach do węgierskiego odbiornika Chopin. Wyglądają jak membranowe szambopompy z racji wyjątkowo mocno wywiniętego resora oraz masywnej budowy z koszem odlewanym z szajsmetalu oraz wielkim magnesem, na którym pyszni się srebrna naklejka z napisem, że przenosi toto od 20Hz. Niestety resory (trudno powiedzieć czy z pianki, czy może jakiejś trefnej gumy) po kilku latach zrazu spierzchły na powierzchni jak usta przy katarze, głębiej zaś rozpłynęły się w smolistą maź, która następnie zaschła i skruszała. Wyrzucić żal; póki co zastanawiam się nad wymodelowaniem nowych resorów z kauczuku silikonowego, tylko czy to się uda? U Ciebie wygląda to gorzej, bo i centralne kopułki gdzieś wybyły, i cewki cokolwiek zdeformowane.
    Cytat:
    Co do zwrotnicy, nie było nigdzie oznaczone co to są za cewki.

Można by je zmierzyć. Jak nie ma się mostka - można sklecić generator tranzystorowy (np. w układzie Colpittsa) z badanymi cewkami kondensatorami o znanej pojemności (ale w żadnym wypadku nie elektrolitycznymi jak te w zwrotnicach, bo ich dokładność i stałość pozostawia wiele do życzenia) i zmierzyć częstotliwość, znów jak się ma czym (funkcję pomiaru częstotliwości mają niektóre multimetry cyfrowe). Znając pojemność i częstotliwość można już określić indukcyjność.

Cytat:
    Zrobiłem też schemat ideowy, ale nie mam pojęcia, czy dobrze.

Dobrze rozrysowałeś, mnie też tak wyszło. Ponieważ głośniki, jak to widać na zdjęciach mają po 8Ω - już obecnie, skoro znamy i pojemności kondensatorów - możemy określić przybliżone częstotliwości podziałów. Głośnik średniotonowy zaczyna działać od częstotliwości 600Hz, wysokotonowy - od 4.2kHz. Wzór jest następujący: f = 1/(2πZC), gdzie Z-impedancja głośnika, C - pojemność kondensatora). Indukcyjności cewek (zakładając że ta zwrotnica istotnie została przewidziana dla prezentowanych głośników) powinny teoretycznie wynosić: "ZWÓJ 1" - 2,1mH, "ZWÓJ 2" - 300µH - wyliczone ze wzoru L=Z²C. W praktyce zwłaszcza indukcyjności cewek mogą znacznie odbiegać od wyliczonej wartości, jako że przy częstotliwościach podziału impedancja głośników (niskotonowego przy 600Hz, średniotonowego przy 4,2kHz) przejawia zauważalny charakter indukcyjny, i powinno to być uwzględnione przy projektowaniu zwrotnicy. Niejednokrotnie też stosuje się indukcyjności inne niż wynikałoby to z dokładnych obliczeń, chcąc stłumić odtwarzane dźwięki w pewnym zakresie i uznając że efekt słuchowy spodoba się użytkownikowi. Zwrotnica 6dB/okt jest dość tolerancyjna na tego rodzaju odchyłki, zwykle nie wnosząc szkodliwych ubocznych efektów takich jak silne przepięcia na charakterystykach napięć na poszczególnych głośnikach, czy silne spadki impedancji zespołów w pewnych zakresach częstotliwości.
    Całkiem prawdopodobne jednak że te zwrotnice zostały przewidziane do innych zupełnie głośników, mianowicie o impedancji 4 omy. Częstotliwości podziału jakie wówczas się uzyska: odpowiednio 1,2kHz oraz 8,5kHz są bardziej typowe dla zespołów trójdrożnych. Oczywiście, także spodziewane indukcyjności cewek będą wówczas zupełnie inne (w pierwszym przybliżeniu aż czterokrotnie mniejsze). Ale w takim razie co się stało ze zwrotnicą oryginalną, że nic o niej nie piszesz tylko przedstawiasz jakąś "zagadkową"?

Moderowany przez przemo-lukas:

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. Ostrzeżenie.

0
  • #5 07 Kwi 2014 14:29
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 07 Kwi 2014 19:42
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

KOLUMNY
    Kolumny są też specyficzne, i wydaje mi się, że ani głośniczki, ani zwrotnice, ani same kolumny nie są z ŻADNEGO zestawu. Mówiąc jednak o kolumnach, dodaję zdjęcia (i proszę nie komentować nawet malowania, jest bardziej niż paskudne), Zdjęcie obu kolumn, jednej, oraz jej wnętrza od dołu i góry:
    Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica

Poza tym są zrobione z dobrej jakościowo sklejki, nie rozchodzą się i są solidnie wykończone od wewnątrz.

GŁOŚNIKI
    Głośników już raczej nie odnowię, w 100% powracając do oryginału. Jednak myślę, że mogę dopasować inne zestawy naprawcze. Nie wiem jednak jakie i nie wiem od czego miałbym w tym przypadku zacząć (to nie odnowa klasycznych tonsilków). Głośniczki są firmowo 8Ω, ale muszę jeszcze dobrze przejrzeć zwrotnicę, czy ta jest właśnie 8Ω, czy może jednak 4Ω.. to byłoby ważne w doborze cewek do regenerowanych głośników.

Tak więc, czy prace zaczynać (ze strony finansowej, sensownej czy logicznej) warto, czy też nie, to mój urojony powód "osobisty" bije na łeb na szyje wszystkie minusy :) odnowię je.. i koniec. Trafny argument. :) Teraz albo sobie poradzę, albo nie - albo ludzie mi pomogą, albo nie.
    Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica

ZWROTNICE
    Jak już wcześniej na zdjęciach widać, w tych "stożkowych", fikuśnych kolumienkach, były osadzone głośniczki Renkforce (2x niskotonowe KMT-220 8Ω, 2x średniotonowe TMC-180 8Ω, 2x wysokotonowe KMH-90 8Ω), podłączone do moich tajemniczych zwrotnic - i o nich teraz kilka słów. Dzięki odpowiedzi Pana Tomasza Janiszewskiego, poprawiłem troszeczkę moje zaawansowane rysiny w paint'cie. Przeczytałem ze zrozumieniem, i oto efekt:
    Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica

...i ma to sens, o ile impedancja zwrotnicy to 8Ω a nie 4Ω.
    Przypominam, iż wiem o nich tyle, ile załączyłem na zdjeciach (czyli tyle, ile widać). RSS-3200 to chyba model, podzespoły na schemacie, cewki określone, o ile impedancja jest ok. Właściwie.. jak mogę sprawdzić w łatwy sposób, czy 8Ω, czy też 4Ω? Jakie dokładnie są te ceweczki na nich?

Cytat:
    (...) Podobnych tematów (opisujących proces doboru głośników do kolumny i wykonaniu zwrotnic) na Forum jest mnóstwo. Poszukaj, poczytaj i sam dojdziesz do powyższego wniosku...

Dla mnie właśnie ma to sens, z dwóch powodów. po pierwsze dostałem te kolumny od wyjątkowej osoby, na wyjątkową okazję, i to był swoiscie wyjątkowy prezent, bo pierwszy i póki co jedyny w swoim rodzaju. Po drugie to jest wyzwanie. Lubię wyzwania :) i dziękuję za odpowiedź dj-MatyAS. Cenię sobie, gdy ktoś upomina mnie, że to co chcę zrobić, jest głupie, bezcelowe, czy po prostu stosunkowo trudne, ale to mnie tylko popędza do działania.

Pozdrawiam.

0
  • #7 07 Kwi 2014 20:00
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

PerlePeleurs napisał:
    ZWROTNICE
    Jak już wcześniej na zdjęciach widać, w tych "stożkowych", fikuśnych kolumienkach, były osadzone głośniczki Renkforce (2x niskotonowe KMT-220 8Ω, 2x średniotonowe TMC-180 8Ω, 2x wysokotonowe KMH-90 8Ω), podłączone do moich tajemniczych zwrotnic - i o nich teraz kilka słów. Dzięki odpowiedzi Pana Tomasza Janiszewskiego, poprawiłem troszeczkę moje zaawansowane rysiny w paint'cie. Przeczytałem ze zrozumieniem, i oto efekt

Ale nie traktuj tego co napisałem aż tak dosłownie, jeśli chodzi o indukcyjności cewek! To były tylko spekulacje, jakie one mogłyby być indukcyjności przy założeniu że były istotnie przewidziane dla głośników 8Ω. To jednak nie bardzo mi się zgadzało po przeliczeniu częstotliwości podziałów na podstawie pojemności zastosowanych tam kondensatorów: 600Hz to częstotliwość zdecydowanie mało prawdopodobna dla niewielkiego było nie było głośnika niskotonowego (choć i tego nie sposób całkowicie wykluczyć: być moze mamy tu do czynienia z nietypowym przypadkiem). Podobnie, skoro już zastosowano głośnik średniotonowy, to drugą częstotliwość podziału przyjęto by zdecydowanie wyżej a nie na 4kHz. Najpewniej cewki mają jednak indukcyjność dużo mniejszą, proponuję je zmierzyć. Nadmierna wiara w to że są to zwrotnice właściwe do zastosowanych głośników może kosztować Cię szybkie zniszczenie głośnika średnio - i wysokotonowego. Przecież nie wiemy jeszcze przy pomocy jakich zestawów uda się je naprawić, niekoniecznie głośniki po naprawie będą miały taką samą wytrzymałość mocową jak przed, i całkowita przebudowa lub zmiana zwrotnicy może okazać się konieczna. Trzeba dmuchać na zimne, szkoda byłoby obrócić wniwecz efekty naprawy głośników, zakładając że Ci się to uda.

0
  • #8 07 Kwi 2014 20:15
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 07 Kwi 2014 21:02
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zacznijmy od tego, że same obudowy są źle wykonane. Czemu? Przy projekcie zestawów głośnikowych ważne jest, aby centra akustyczne głośników znajdowały się możliwie najbliżej siebie. Są pewne odstępstwa od tej reguły, ale to już inna historia. Tak więc powinieneś zacząć od przebudowy frontów. Następną sprawą jest to, że po regeneracji będzie potrzeba zaprojektowania od początku porządnej zwrotnicy. Ta w najlepszym przypadku może posłużyć jako dawca części. Po wymianie elementów parametry zmienią się (n.p. podatność zawieszenia, czy masa układu drgającego). Pytanie: jak bardzo? Bez pomiarów niczego rozsądnego nie zrobisz. Przy okazji poczytałbym o samym projektowaniu konstrukcji i skompletował system pomiarowy. Można oprzeć go o program Speaker Workshop czy prostszy Holmimpulse. Nie mówię, że są doskonałe, ale można dokładniej zaprojektować zwrotnicę niż opierając się jedynie na wyliczeniach.

0
  • #10 07 Kwi 2014 22:53
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

Poza tym dla całego świata nic nie znaczącym padłem, pokraczną kolumną, rozczochranymi glośnikami i zwrotnicą z czeluści piekieł, Odnawiam swoje Unitra Tonsil ZgC 80-8-559 i zamierzam zabrać się za inne Tonsile.

POWTARZAM że chcę przywrócić kolumny do ładu, żeby ładnie wyglądały, naprawić głośniki, żeby poprawnie brzmiały, i wstawić tę właśnie zwrotnice. Chce się dowiedzieć tylko, czy ta zwrotnica jest 8Ω czy 4Ω, bo nie wiem czy odnawiając głośniki zastosować lepiej cewki 8Ω lub 4Ω.

One nie mają robic furrory, nie mają być postrachem. One mają działać i przywracać mi wspomnienia. Tylko tyle. Mimo że ta praca z punktu widzenia wielu może nie opłacać się, bo nic konkretnego ani dobrego z tego nie wyjdzie, to ja chcę je odnowić i z dumą postawić w pokoju.

Ostatecznie poracuję nad tą zwrotnicą w celu jej identyfikacji.

0
  • #11 07 Kwi 2014 23:27
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 08 Kwi 2014 08:03
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

PerlePeleurs napisał:
    Chce się dowiedzieć tylko, czy ta zwrotnica jest 8Ω czy 4Ω, bo nie wiem czy odnawiając głośniki zastosować lepiej cewki 8Ω lub 4Ω

Zatem znacznij od zmierzenia indukcyjności cewek: bez tego wszelkie dalsze rozważana na powyższy temat będą tylko czczą spekulacją. Znając indukcyjności można by natomiast rozważyć czy jest możliwe ewentualne przystosowanie tej zwrotnicy do głośników o innej impedancji niż ta dla których została zaprojektowana - metodą wymiany kondensatorów na inne nominały, oczywiście kosztem pewnej zmiany częstotliwości podziału, jednak być może bardziej sensownej niż 600Hz oraz 4kHz. Wymiana kondensatorów na foliowe i tak zresztą byłaby wysoce pożądana - zastosowane tu kondensatory elektrolityczne bipolarne ustępują im pod względem stabilności i stałości parametrów oraz niezawodności. Skoro głośniki zdążyły się rozsypać, to i elektrolity miały dosyć czasu aby znacząco zmienić swoje parametry.
    Dysponujesz przynajmniej możliwością pomiaru częstotliwości?

0
  • #13 08 Kwi 2014 09:51
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ale ja nic nie napisałem o wyglądzie. Nie mi to oceniać skoro Tobie odpowiada. Chciałem jedynie podpowiedzieć jak to zrobić porządnie. Zrób jak uważasz, ale jak już zostało napisane: zacząłbym od zmiany rozstawienia głośników, zmiany objętości i pomiaru głośników. Wszelkie inne działania pozbawione są sensu z punktu widzenia poprawnego projektowania zestawów głośnikowych. Więc nie będę w tym uczestniczył.

0
  • #14 08 Kwi 2014 11:46
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 09 Kwi 2014 22:22
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

Więc posprawdzałem kondensatory i były.. co najmniej średnie. Wymieniłem.

Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica Renkforce - gdzie to znaleźć? + zagadkowa zwrotnica

..no i zwrotnice pod głośniki 8Ω.

0
  • #16 09 Kwi 2014 22:46
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 10 Kwi 2014 09:20
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

PerlePeleurs napisał:
    Więc posprawdzałem kondensatory i były.. co najmniej średnie. Wymieniłem

Ten elektrolit 33µF zupełnie się tu nie nadaje (jeżeli już elektrolit, to tylko bezbiegunowy - bipolarny). Kondensatory foliowe 33µF także są do kupienia (np. MKP na 400V f-my MANT) choć na tej płytce się nie zmieszczą i trzeba by podwieszać je na pająku.
    Cytat:
    ...no i zwrotnice pod głośniki 8Ω

A skąd ta pewność, zmierzyłeś w końcu indukcyjności cewek? Przynajmniej to możesz zrobić przy w miarę jeszcze niewielkich nakładach (trzeba mieć przynajmniej miernik częstotliwości), zanim jeszcze zaczniesz rozglądać się za wzmacniaczem czy zestawami naprawczymi pasującymi do głośników.

0
  • #18 10 Kwi 2014 10:48
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 11 Kwi 2014 19:44
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

Kupiłem bo obecnie akurat taki mieli. Zastanawiam się, dlaczego ZUPEŁNIE nie nadaje?

0
  • #20 11 Kwi 2014 20:26
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 11 Kwi 2014 21:42
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

No dobrze, to wiem. Ale dlaczego miałbym podłączać odwrotnie? :)

0
  • #22 11 Kwi 2014 22:36
    RFTiTONSIL
    Poziom 18  

Żeby sprawdzić co się stanie.Podpowiem, że może być głośno :D

0
  • #23 11 Kwi 2014 22:53
    PerlePeleurs
    Poziom 5  

..ależ wiem co się stanie.

0
  • #24 11 Kwi 2014 23:01