Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Proszę o wskazówki do Instalacji Cwu- podłączenie zasobnika wody /bojlera/

pgcolin 06 Apr 2014 22:49 3807 3
    pgcolin
    Level 9  
    Witam serdecznie!
    Proszę o pomoc i ocenę instalacji cwu. Stara instalacja miała może z 40 lat brak w niej było zasobnika, rurki w środku miały przekrój igły. Moje cele wymiana instalacji w piwnicy, kuchni i dodanie wymiennika ciepła oraz żeby był on połączony z termą /terma zamocowana jest w łazience/ aby w razie spadku temperatury w zasobniku /np. nad ranem/ terma sama dogrzała wodę, w łazience na razie rury zostały z braku pieniążków ale po przepłukaniu na razie dają radę. Dom parterowy jedna łazienka; miejsca rozprowadzenia wody i wyposażenie- mniej więcej żeby zobrazować sytuację: łazienka (umywalka, toaleta, wanna, pralka), kuchnia: (zlew) i jeden kran zimną wodą na zewnątrz. Teraz coś o załączonym schemacie, brak jest na nim podłączenia do pieca ponieważ jeszcze go nie wykonałem :) wskazówki co i jak zrobić mile widziane).

Podsumowując proszę o:

najważniejsze dla mnie- ocenę podłączenia instalacji wodnej /co brakuje, co można jeszcze dodać, a może nic :), słyszałem że montują naczynia przeponowe ale inni piszą, że jak jest hydrofor to nie trzeba itp. itd. dlatego proszę właśnie was o pomoc/ i ewentualnie schemat podłączenia do instalacji CO /planowana zmiana starego pieca i instalacji więc propozycje mile widziane- obecnie dom o pow. 95 m2 planowane w przyszłości rozbudowa do około 170m2 to info dla osób, które chciały by wiedzieć jaki mam piec /więc taki jaki mi zaproponujecie uwzględniając moją przyszłą rozbudowę i metrarz/, jeśli chodzi o ogrzewanie to kaloryferki tylko jedno pomieszczenie chciałbym zrobić podłogówka i jeden kaloryferek /pomieszczenie około 10 m2.

Za szybkie i konkretne odpowiedzi z góry dziękuję!

Ps. nie jestem znawcą dlatego wybaczcie mi ten schemat i oznaczenia na nim :) Proszę o wskazówki do Instalacji Cwu- podłączenie zasobnika wody /bojlera/
  • Helpful post
    czmak
    Level 12  
    W zasadzie mogłoby tak być. Należało by dodać także zawór bezpieczeństwa
    przy zasobniku 140l. Obecnie włączenie podgrzewania przy zamkniętych zaworach
    może go rozsadzić.
    Sugerował bym także zastanowić się nad pętlą cyrkulacyjną w przypadku
    rozbudowy domu. Przy większej odległości od termy do kranu nie trzeba by
    spuszczać zimnej wody w oczekiwaniu na ciepłą.
  • Helpful post
    arelektroda
    Level 22  
    Ewentualnie przy zasobniku zawór obejścia tak jak masz przy obu filtrach dla umożliwienia przeglądu zasobnika bez pozbawiania wody domowników.

Dodano po 4 [minuty]:

Poniżej tego zaworu kulowego do spuszczania wody na zimę powinien być zawór (chyba, że jest). ten zawór musi być wewnątrz budynku. Można dać specjalny zawór z kranikiem spustowym.
    pgcolin
    Level 9  
    dzięki radom kolegów wyżej opisujących oraz zmiana częściowo planów tzn. doszły 2 szt kolektorów słonecznych i zbiornik z poziomego na pionowy + podłączenie wężownicy do pieca. W planach jest jeszcze grzałka podłączona od razu do 4 paneli fotowolaaticznych.