Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki do komputera 2.0 do około 400zł

Zygi80 07 Apr 2014 00:00 3804 10
    Zygi80
    Level 10  
    Witam

Potrzebuję głośników komputerowych z dobrą jakością dźwięku do około 400zł. Będą służyły do gier i muzyki. Głośniki będą stać na biurku przede mną po 80 cm od mojej głowy każdy 100 cm między sobą. Pokój o wymiarach 5m x 2,2m x 2,2m. Biurko stoi bokiem do ściany (ze ścianą styka się lewym bokiem). Pomieszczenie wyłożone drewnianymi panelami. Dodam jeszcze, że głośniki nie powinny za bardzo przekraczać szerokości 200mm. Nie chcę słuchawek. Poradźcie proszę co kupić.

Po przeczytaniu różnych recenzji zastanawiałem się nad dwoma zestawami Modecom MC-SHF80U za 390zł i Modecom MC-SHF56U za 300zł. Który lepszy a może jakiś inny bardziej optymalny. Zastanawiałem się również nad głośnikami firm Edifier i Microlab
    User removed account
    User removed account  
    Pablo1964
    Moderator
    Bo stereo jest systemem dwukanałowym i przy dobrym doborze głośników subwoofer jest zbędny.
    User removed account
    User removed account  
    Zygi80
    Level 10  
    Powód dlaczego 2.0 jest tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2781504.html#13427723 niestety odpowiedzi nie korespondują z głównym założeniem, więc założyłem że mój sposób będzie dobry.
    Skoro już o tym mowa to czytałem różne tematy na temat 2.0 vs 2.1 i odniosłem wrażenie, że według specjalistów 2.0 dają lepszy dźwięk niż 2.1 do słuchania muzyki, szczególnie w małym pomieszczeniu gdzie bas ten może zalewać inne częstotliwości. Osobiste doświadczenie z logitech 5.1 miałem takie, że soobwoofer miałem cały czas mocna przykręcony. Dodam iż w chwili obecnej wiem, że plastikowe pierdziawki dobrego dźwięku nie osiągną.
    Zygi80
    Level 10  
    Pomocy dostałem... że aż nie wiedziałem co wybrać.

Wybrałem MC-SHF80U. Słuchałem dopiero parę godzin. Nie jestem specem, więc brak mi terminologii, ale podzielę się pierwszymi wrażeniami. Nie będę pisał o scenie separacji itp, bo jest kilka fachowych recenzji. Napiszę dla ludzi co nie siedzą głęboko w temacie.

W wielu recenzjach piszą najpierw o wykonaniu (dla mnie głośnik do komputera to ma tylko grać). Spasowany nie jest co do 0,1mm ;) ale z metra wygląda bardzo porządnie. Bardzo ładnie wygląda radiator pomalowany na czarno, ale czy przez to aby gorzej nie oddaje ciepła !? Resztę dopiszę jak wróce do domu…

"Edit17.04.2014 niestety ocenę wizualną przeprowadzam na drugim zestawie. Generalnie słaba jakość wykonania. Klejenie niskotonowego w jednej kolumnie niewidoczne w drugiej brzydkie widoczne i nie po dokańczane. W jednej kolumnie nie do końca wybarwione zawieszenie membrany (przezroczyste prześwity). Nie najlepsza jakość membran. Wskaźnik na pilocie głośności wyrżnięty chyba przecinakiem."

Jak grają? Tak jak pisałem słucham ich z 80cm na wysokości głowy oraz ustawiłem treble i bass na środek. Spodziewałem się, że dobrze zagrają ale nie, że aż tak. Dla przykładu jakiekolwiek plastikowe kina domowe za np2k takie jak Philips LG Samsung itp. w jakości dźwięku nie mają szans. Dodatkowo dodam, że te tańsze zestawy takie do ok. 2,5k (2/5 kolumny + wzmacniacz co ich słuchałem z bliska w Saturnie) jakoś nie przekonują, że mają gdziekolwiek lepszy, bardziej szczegółowy itp dźwięk. Pewnie są głośniejsze, może mają bardziej liniową charakterystykę (tylko, że to głośniki do komputera, więc z łatwością i precyzyjnie można skorygować). Ciekawi mnie, jak różni się dźwięk z tej samej klasy głośników w których w jednych jest bardziej liniowa charakterystyka, ale drugie zostały skorygowane korektorem. W recenzjach piszą, że ma braki w wyższej średnicy (czyli pewno około 2kHZ) i faktycznie tam trochę dodałem, ale więcej moim zdaniem brak na 500Hz (niby na badaniach słuchu prawe ucho mam perfekcyjne ;) ) Co do basu to absolutnie go nie brakuje. Próbowałem go podbijać, ale wtedy według mnie jest go za dużo i do gier i muzyki (gdy strzelam to biurko drga mimo, że jest duże). Są głośne, przy odsłuchu z 80 cm nie sądzę, żebym potrzebował kiedykolwiek podkręcić do 50 % generalnie na 25% głośno i wyraźnie grają. Atutem dla mnie jest również to, że (może dlatego że są stworzone do bliskiego odsłuchu) gdy ustawie je na pożądaną głośność (cicho nie jest ;) ) to za dwiema parami drzwi żona może spokojnie spać, a u mnie jest wojna. Żadnego buczenia transformatora, popierdywania głośnika itp. do tej pory nie stwierdziłem.

Chciałem zaznaczyć, że nie jestem super specem a wszystko powyższe to tylko moje zdanie. Mile widziane wszelkie skorygowanie ewentualnych „bzdurek”, żeby ktoś początkujący potem ich nie powtarzał.
    Zygi80
    Level 10  
    Nie za dużo ich posłuchałem nawet nie na 50% możliwości a i korektorem we wzmacniaczu tylko o 10% podbiłem wysokie tony a tymczasem przestał działać wysoko tonowy...
    Ma zostać wymieniony na nowy zestaw. Opiszę co było dalej...
    Zygi80
    Level 10  
    Dodałem opis wykonania. Patrząc na jakość wykonania (słaba) i dobre wizualnie materiały (nie mam zdania co do membran, wyglądają na słabej jakości, ale jeszcze się przyjrzę innym) mam wątpliwości. Słaby montaż/lutowanie dobrej jakości części, szczególnie w środku zestawu może dać opłakane skutki w postaci zawodności zestawu, który jeśli chodzi o jakość dźwięku jest świetny. Prawdopodobnie dałoby się usprawnić proces produkcji w celu większej powtarzalności nie specjalnie podrażając cenę produkcji.

Taki offtop. Czy elektroda to martwe forum? Zero pełnych odpowiedzi i nawet żadnego hatera ;).
    Pablo1964
    Moderator
    Bo o takim sprzęcie nie da się więcej powiedzieć. Dobrego jeszcze nie skonstruowano w tej cenie. Co najwyżej kolejni użytkownicy mogą opisać swe nadzieje i żale.
    Zygi80
    Level 10  
    Jak przeczytasz temat to się dowiesz, że kupiłem SHF80U. Rewelacyjny dźwięk szczególnie słuchając z bliska, tuba z przodu, więc mogą stać przy ścianie, spora tolerancja wykonania i jeden zestaw mi się zepsuł, drugi na razie gra świetnie. Na pewno mniejszą awaryjność mają SHF56U, ale ponoć trochę gorszej jakości dźwięk w porównaniu do SHF80U a lepszy od Edifierów R1600TIII.
    Zestawienie Creative z Edifierami i Modecom to tak jak zestawienie fso z audi i porsche.
    Pablo1964
    Moderator
    Zatem życzę zadowolenia z udanego zakupu. :-)