Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lewo prawo automatyczna zmiana obrotów silnika 3f

07 Kwi 2014 08:16 2643 6
 • Poziom 10  
  Witam, Prosił bym kolegów fachowców o pomoc przy zbudowaniu układ który sterował by pracą silnika a dokładniej to zmianą kierunku obrotów tego silnika prawo lewo by działo się to w kółko automatycznie i zatrzymywało przyciskiem stop
  -układ musiał by być wyposażony w przyciski sterownicze Lewo Prawo do ustawiania pozycji miedzy krańcówkami gdyż krańcówki będą ruchome i przyciski start i stop do włączania wyłączania pracy automatycznej, przyciski posiadam.
  -silnik jest 3 fazowy wiec do zmiany obrotów posiadam styczniki z cewką 24V i transformator do nich.
  -posiadam również 2szt krańcówek, które będą dawać impuls o zmianie kierunku.

  Prosił bym o podpowiedz czego mi jeszcze brakuje do układu i o prosty schemat.
 • Admin DIY, Automatyka
  PIterpless napisał:
  Prosił bym o podpowiedz czego mi jeszcze brakuje do układu i o prosty schemat.

  Wg mnie brakuje Koledze wiedzy i wyobraźni /na tą chwilę oczywiście/. Potrzebna jest odrobina chęci i własnego zaangażowania aby taki projekt wykonać.

  Tymczasem Kolega prezentuje szeroko zakrojone lenistwo, być może nawet z pracą domową w tle :)
 • Poziom 10  
  bestler napisał:
  Wg mnie brakuje Koledze wiedzy :)


  Gdybym wiedział nie pytał bym na forum, na elektrodzie nie znalazłem takiego układu który pracuje w pętli, miło z twojej strony i dobrze o Tobie świadczy ze mi uświadomiłeś ze jestem leniem i mnie zjechałeś gdy poprosiłem o pomoc, po za tym jest to nie żadna praca domowa tylko przerobienie maszyny do polerowania która miała zepsutą elektronikę a dokładnie po pożarze i miała dużo niepotrzebnych funkcji opuszczanie podnoszenie predkość a ja potrzebuje tylko w lewo w prawo w pętli.
 • Poziom 43  
  Sekwencja nie może być tylko "lewo - prawo", pomiedzy powinno być zatrzymanie, aby silnik nie był załączany na odwrotnych obrotach, bo go spalisz.
  Sterowanie jest do zrobienia na LOGO! Siemensa lub na innym prostym sterowniku PLC: http://sklepautomatyka.pl/SIEMENS%283,5882,%29.aspx?gclid=CJ28gJP1zb0CFbLMtAodMAwAVA ,
  3RK1400-0CE10-0AA2 ; AS-I MODUŁ FUNKCYJNY LOGO! STANDARD. SLAVE IP20 4DI/4DO .
 • Admin DIY, Automatyka
  PIterpless napisał:
  nie żadna praca domowa tylko przerobienie maszyny do polerowania która miała zepsutą elektronikę a dokładnie po pożarze


  To zdecydowanie zmienia przesłanie jakie niesie pierwszy post.
  A do rzeczy - potrzebny jest kawałek automatyki, żeby przełączać styczniki z odpowiednią zwłoką czasową. Można to zrobić używając tzw czasówek i styczników. Styczniki musisz mieć dopasowane do silników (lub nominał większe), a przekaźnik czasowy (szt 2) taki, żeby udało się ustawić 1 - 2 sek. Jeśli trochę ogarniasz temat, to pokombinuj i wykonaj sobie na próbę taki układ sekwencyjny. Jeśli nic Ci nie widzie daj znać.
 • Poziom 10  
  Dzięki wszystkim za pomoc, Jednak zrezygnowałem z pełnej automatyki w polerce zrobiłem element mechaniczny - drążek który działa z jedną krańcówką, na jednych stykach sterowanie w prawo na drugich w lewo na każdym kierunku przekaźnik czasowy opóźniające start do tego styczniki i wszystko śmiga,
  Pozdrawiam wszystkich którzy starali się mi pomóc