Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt elektryczny dla domu jednorodzinnego ?

07 Kwi 2014 10:00 4794 33
  • Poziom 25  
    Witam,
    Zwracam się z prośbą do praktyków o wyjaśnienie tematu :
    Czy przy budowie domu jednorodzinnego konieczny jest projekt instalacji elektrycznej wykonany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi ?

Zazwyczaj przy zakupie projektu domu dołączony jest w/w projekt, w tym przypadku udostępnione zostały jedynie podkłady z naniesionymi gniazdami i oświetleniem bez jakiegokolwiek opisu.
  • Poziom 13  
    Nie jestem pewien ale raczej tak
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    extremeee napisał:
    Zazwyczaj przy zakupie projektu domu dołączony jest w/w projekt, w tym przypadku udostępnione zostały jedynie podkłady z naniesionymi gniazdami i oświetleniem bez jakiegokolwiek opisu.
    Bo zapewne Pan architekt/dekoratorka wnętrz po wieczorowym dokształcaniu naniósł/a bez świadomie ich lokalizację żeby w przy pozwoleniu na budowę urzędnik widział że budynek będzie posiadał inst. el. A że później z inst. el. będą problemy to już nie jest sprawa tego co to naniósł.
    Ten temat przerabiałem już kilkukrotnie.
  • Moderator
    extremeee napisał:

Bo kupiłeś jedynie projekt budowlany, część instalacyjną trzeba zmówić oddzielnie.
  • Poziom 25  
    To nie ja jestem inwestorem, temat rozbija się tylko o to czy konieczny jest projekt podpisany przez osobę z U.B. czy wystarczy dokumentacja powykonawcza wraz z pomiarami sporządzona przez osobę z uprawnieniami "D" i "E".
  • Moderator
    Rozumiem, że nie chodzi o projekt do uzyskania pozwolenia na budowę?
  • Poziom 25  
    retrofood - nie, budynek już stoi w stanie surowym, moja obawa jest odnośnie zgłoszenia zakończenia budowy, czy tutaj potrzebny będzie projekt wykonany przez kogoś z UB czy wystarczy tylko protokół z pomiarów + dokumentacja powykonawcza wykonana przez kogoś z uprawnieniami E i D
  • Moderator
    W mojej okolicy do zgłoszenia w starostwie załącza się oświadczenie wykonawcy, że instalacja została wykonana zgodnie z przepisami i mozna ją bezpiecznie eksploatować. Podpisana, jak przy przeglądach, przez osobę z D pomiarowymi, większość załącza protokoły pomiarowe i ksero zaświadczenia kwalifikacyjnego.
    Słyszałem jednak że gdzieś tam wymagają podpisu z UB, ale to wydaje się zupełnie nieuprawnionym żądaniem. Szczerze powiedziawszy, to gdy kiedyś przenosiłem w jednym mieszkaniu licznik na inną ścianę, to ZE chciał tylko oświadczenia elektryka ze zwykłym E eksploatacyjnym i tyle.
  • Poziom 2  
    retrofood napisał:
    W mojej okolicy do zgłoszenia w starostwie załącza się oświadczenie wykonawcy, że instalacja została wykonana zgodnie z przepisami i mozna ją bezpiecznie eksploatować. Podpisana, jak przy przeglądach, przez osobę z D pomiarowymi, większość załącza protokoły pomiarowe i ksero zaświadczenia kwalifikacyjnego.
    Słyszałem jednak że gdzieś tam wymagają podpisu z UB, ale to wydaje się zupełnie nieuprawnionym żądaniem. Szczerze powiedziawszy, to gdy kiedyś przenosiłem w jednym mieszkaniu licznik na inną ścianę, to ZE chciał tylko oświadczenia elektryka ze zwykłym E eksploatacyjnym i tyle.

Ja miałem podobnie także wszedzie chyba jest tak samo.
  • Poziom 25  
    Dzięki za odpowiedzi, czyli jest tak jak myślałem :) Uprawnienia E i D z pomiarami posiadam - wątpliwością klienta był tylko ten projekt.
  • Moderator Elektrycy
    Dopuszczenie instalacji do eksploatacji to jedno - tu decyduje osoba posiadająca świadectwo Dozoru nad eksploatacją z punktem pomiary.
    Dokumentacja po-wykonawcza to drugie, które wykonuje się na podstawie sporządzonego projektu (zmienianego) - tu podpisuje się pod zmianami projektant, to znaczy osoba posiadająca uprawnienia do projektowania. Projekt jest dokumentem posiadającym prawa autorskie.
    Więc nie zrób czegoś takiego, że podpiszesz się na projekcie ze świadectwem kwalifikacji.

Wydaje mi się, że w przepisach nie ma czegoś takiego jak dokumentacja po-wykonawcza bez projektu podstawowego....
  • Moderator
    kozi966 napisał:

Wydaje mi się, że w przepisach nie ma czegoś takiego jak dokumentacja po-wykonawcza bez projektu podstawowego....

Pytanie Autora dotyczy domów jednorodzinnych, czyli obiektów dla których, w zdecydowanej większości, nie jest wymagane powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r.
    w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego, Dz.U. 2001 nr 138 poz. 1554), więc nie ma tutaj czegoś takiego jak projekt wykonawczy, ani dokumentacja powykonawcza.
    Natomiast przekazanie inwestorowi jakiejś formy dokumentacji powykonawczej jest/winno być, dobrym obyczajem wykonawcy, w celu ułatwienia życie właścicielowi domu. Ale to tylko gest dobrej woli i profesjonalizmu.
  • Moderator Elektrycy
    Pytanie autora brzmiało tak:
    extremeee napisał:
    Czy przy budowie domu jednorodzinnego konieczny jest projekt instalacji elektrycznej wykonany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi ?

A jedyną odpowiedzią jest to, że projekt instalacji elektrycznej jest wymagany.
    Na podstawie
    Cytat:
    ustawa prawo budowlane art.5 ptk 1.
    Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować
    w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej(...)

A urządzenia budowlane to

Cytat:
    urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne

Instalacja elektryczna jest urządzeniem technicznym trwale związanym z budynkiem.
    Osobie posiadającej świadectwo kwalifikacji "D" wolno jest sprawdzić i dopuścić do eksploatacji gotową instalację.
    Nie wolno jej sporządzać projektu. Takich uprawnień nie posiada.

Chyba tyle.
  • Moderator
    kozi966 napisał:
    Pytanie autora brzmiało tak:
    extremeee napisał:

A jedyną odpowiedzią jest to, że projekt instalacji elektrycznej jest wymagany.
    Na podstawie
    Cytat:
    ustawa prawo budowlane art.5 ptk 1.
    Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować
    w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej(...)

A urządzenia budowlane to

Cytat:
    urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne

Instalacja elektryczna jest urządzeniem technicznym trwale związanym z budynkiem.
    Osobie posiadającej świadectwo kwalifikacji "D" wolno jest sprawdzić i dopuścić do eksploatacji gotową instalację.
    Nie wolno jej sporządzać projektu. Takich uprawnień nie posiada.

Myślę, że to oczywiste, co napisałeś, jednak Autor później napisał inaczej:

extremeee napisał:
    budynek już stoi w stanie surowym, moja obawa jest odnośnie zgłoszenia zakończenia budowy, czy tutaj potrzebny będzie projekt wykonany przez kogoś z UB czy wystarczy tylko protokół z pomiarów + dokumentacja powykonawcza wykonana przez kogoś z uprawnieniami E i D

Więc pewnie formalny projekt do PnB istnieje, lecz nie został elektrykowi - wykonawcy dostarczony. Ale to moje domysły, poczekajmy na wyjaśnienia Autora.
  • Moderator Elektrycy
    Teraz powstanie pytanie czy zgłoszenie zakończenia budowy nie powinno zawierać tego co opisuje artykuł 57 ust. Prawo budowlane. (z aktualizacją w przypadku zgłoszenia)
    To jest:
    Cytat:
    oświadczenie kierownika budowy:
    a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym (...)

Oraz punkt 1 i 2 art. 57.

Cytat:
    1a. W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy lub złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego lub budynku z częścią mieszkalną, w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, zamieszcza się informację o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w art. 34 ust. 6 pkt 1.

2.W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.

Czekamy na autora w takim bądź razie.......
  • Poziom 31  
    kozi966 napisał:

Jeśli instalacja jest nowa i jeszcze nie oddana to na jakiej postawie osoba z "D" może ją dopuścić?.Bo na 62.5 P.B. raczej się nie można powołać.
  • Poziom 31  
    "Instalacja elektryczna jest urządzeniem technicznym trwale związanym z budynkiem."
    A czyje to słowa?
  • Moderator
    kozi966 napisał:
    Teraz powstanie pytanie czy zgłoszenie zakończenia budowy nie powinno zawierać tego co opisuje artykuł 57 ust. Prawo budowlane. (z aktualizacją w przypadku zgłoszenia)
    To jest:
    Cytat:
    oświadczenie kierownika budowy:
    a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym (...)

Oraz punkt 1 i 2 art. 57.

Cytat:
    1a. W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy lub złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego lub budynku z częścią mieszkalną, w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, zamieszcza się informację o dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w art. 34 ust. 6 pkt 1.

2.W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony.

Czekamy na autora w takim bądź razie.......

Z praktyki wiem, że kluczowe w tym przypadku stwierdzenie:
    Cytat:
    2.W razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego
    jest traktowane bardzo literalnie, obejmując najczęściej część architektoniczno - budowlaną projektu. Wynika to z faktu, że w administracji budowlanej pracują najczęściej wyłącznie budowlańcy, branże są spotykane bardzo rzadko, więc urzędnicy, nie chcąc skompromitować się niewiedzą, kontentują się papierkiem z oświadczeniem gazownika, elektryka i kominiarza, czy też hydraulika, że wszystko jest w porządku, instalacje można eksploatować bezpiecznie, a więc oni są czyści.
  • Moderator Elektrycy
    To co się dzieje w praktyce.... a to jak to powinno wyglądać to dwa światy :D
    Przeważnie urzędnicy sami nie wiedzą co mogą a czego nie, biorą się za opiniowanie projektów, nawet sami zmieniają projekt....

Co do instalacji elektrycznej przekazywanej do eksploatacji.
    Kolego jann111, zerknij w zapis ustawy odnośnie "wiedzy technicznej" a dodatkowo zapoznaj się z opisem normy "pomiarowej"
    Cytat:
    6.1 Zakres normy

W niniejszej Części HD 60364 podano wymagania dotyczące sprawdzania odbiorczego i sprawdzania okresowego instalacji elektrycznej.

W Rozdziale 61 podano wymagania dotyczące sprawdzania odbiorczego za pomocą oględzin i prób instalacji elektrycznej, w stopniu możliwym do wykonania, by określić czy są spełnione wymagania innych części HD 60364, oraz wymagania dotyczące protokołowania wyników sprawdzania odbiorczego. Sprawdzanie odbiorcze ma miejsce po wykonaniu nowej instalacji lub po zakończeniu uzupełnień lub zmian instalacji istniejących.

Tak dla całości sytuacji.
  • Poziom 31  
    kozi966 napisał:
    Budynek może nie być oddany do użytkowania. Instalacja to co innego, takową dopuszcza się do eksploatacji.

Tylko kto ją może dopuścić,jeśli osoba z "D" jak twierdzisz,to na jakiej podstawie?
  • Moderator
    jann111 napisał:
    kozi966 napisał:
    Budynek może nie być oddany do użytkowania. Instalacja to co innego, takową dopuszcza się do eksploatacji.

Tylko kto ją może dopuścić,jeśli osoba z "D" jak twierdzisz,to na jakiej podstawie?

Na podstawie WT, które przywołały normę, jako obowiązujące prawo.
    A przypominam, że WT zostały wydane z delegacji prawa budowlanego.
  • Moderator Elektrycy
    Instalację do eksploatacji dopuszcza osoba podsiadająca świadectwo kwalifikacji w zakresie dozoru.
    Podstawa prawna to:

Ustawa Prawo Budowlane
    Rozporządzenie ministra w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
    Norma PN HD 60364-6 Sprawdzenie.

Muszę wchodzić w szczegóły?

Cytat:
    Szanowny Panie,
    Naszym zdaniem art. 62 ust. 4 ustawy - Prawo budowlane wskazuje, że kontrole przywołane w ust, 5, mogą wykonywać jedynie osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych, czyli uzyskane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89 poz. 828 z późn. zm.). Zastrzeżenie ust. 5 ww. artykułu eliminuje zatem z wykonywania takich kontroli przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Z poważaniem,
    Igor Lange
    Naczelnik Wydziału / Head of Unit

Departament Energetyki / Department of Energy
    Ministerstwo Gospodarki / Ministry of Economy

Cytat:
    Na podstawie WT, które przywołały normę, jako obowiązujące prawo.

Na to też mam nowinkę z dziś, załączam Projekt elektryczny dla domu jednorodzinnego ?

wykreśliłem swoje dane osobowe.
  • Moderator
    kozi966 napisał:
    I
    Muszę w chodzić w szczegóły?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ostatecznie wyjaśniło sytuację, określając wykaz norm przywołanych.
  • Poziom 31  
    Koledzy,rozdział VI PB dotyczy utrzymywania obiektów budowlanych a znaczy to obiektów już oddanych do eksploatacji.Więc ten jeden ,jedyny raz nie upoważnia osobę z upr. "D" do wystawienia takiego oświadczenia.Jeśli budynek jest już oddany ,to wtedy jak najbardziej tak.

Dodano po 7 [minuty]:

Powołuję się na rodz.VI ,że nie można.Natomiast nie bardzo rozumiem jak WT mogą rozszerzać kompetencje.
  • Moderator
    jann111 napisał:

Powołuję się na rodz.VI ,że nie można.Natomiast nie bardzo rozumiem jak WT mogą rozszerzać kompetencje.

Sorry, jakie kompetencje?
  • Moderator Elektrycy
    Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie powołuje normę PN HD 60364-6.
    Norma definiuje kto może dokonać sprawdzenia:
    61.1.6 Sprawdzanie odbiorcze powinno być wykonane przez osobę wykwalifikowaną, kompetentną w zakresie sprawdzania.
    Taką osobą jest osoba posiadająca świadectwo dozoru, na podstawie Rozporządzenia ministra w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Jeszcze dodatkowo Ustawa prawo budowlane art 57 punkt 1 podpunkt 4).
  • Poziom 31  
    retrofood napisał:
    jann111 napisał:

Sorry, jakie kompetencje?

Dające uprawnienia osobie z "D" do dopuszczenia instalacji do pierwszej eksploatacji.