Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prost(acki)e nagłośnienie

Tomek_J 07 Kwi 2014 12:14 1494 8
  • #1 07 Kwi 2014 12:14
    Tomek_J
    Poziom 10  

Witam wszystkich i proszę o pomoc w następującej sprawie:

Ponieważ potrzebowałem zrobić proste nagłośnienie na placu przy domu, wymyśliłem sobie, że podepnę jakiś wzmacniacz mający wejście usb do takich oto (przyznaję, prymitywnych) głośników:
    megafon-glosnik-horn-10-25w-16ohm

Tytułem próby podpiąłem do nich stare radio samochodowe (pomijam kwestię lekkiego niedopasowania impedancji i spadek mocy). Efekt: wszystko działa przez około pół minuty, po czym dźwięk zanika i rozlegają się z nich tylko krótkie, regularne trzaski co około sekundę. Tak się dzieje także przy podpiętym jednym głośniku, tak się też działo potem przy podpięciu do głośników innego wzmacniacza. Czym ten objaw może być spowodowany, gdzie szukać źródła problemu, jak ewentualnie mu zaradzić ?]

Moderowany przez adambyw:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• #2 16 Kwi 2014 16:06
    Morti
    Poziom 14  

hmmm, a te głośniki to jeszcze działają ? ;-)

• #3 16 Kwi 2014 18:35
    Tomek_J
    Poziom 10  

Morti napisał:
    hmmm, a te głośniki to jeszcze działają ? ;-)

Czemu miałyby nie działać ?

• #4 17 Kwi 2014 08:29
    Morti
    Poziom 14  

Bo może się permanentnie zepsuły?
    Te przetworniki są dynamiczne czy piezo?

• #5 17 Kwi 2014 20:53
    Tomek_J
    Poziom 10  

Morti napisał:
    Bo może się permanentnie zepsuły?
    Te przetworniki są dynamiczne czy piezo?

Nie sądzę, oba głośniki są nowe, a przed montażem na zewnątrz zostały przeze mnie wypróbowane. Są też zabezpieczone przed opadami. Jedyna różnica w porównaniu do warunków testowych to długość przewodów.

• #6 18 Maj 2014 07:58
    REPSOL46
    Poziom 17  

Ten "jakiś" wzmacniacz, to czasami nie będzie radiowęzłowy ?? Albo te tuby radiowęzłowe, a wzmacniacz na zwykła rezystancje ?

• #7 18 Maj 2014 12:54
    398216
    Usunięty  
  • #8 19 Maj 2014 08:16
    Morti
    Poziom 14  

...

Moim zdaniem wnioski nasuwają się same - Tomek_J jeśli twierdzisz, że na krótkich kablach te szczekaczki grają ok,a na długich grają przez kilka minut a później przestają to wina najprawdopodobniej leży po stronie przewodów łączących wzmacniacz z głośnikami. Najwyraźniej wzmacniacz zabezpiecza się przez uszkodzeniem stąd taki objaw.

Tomek_J, żeby rozwiązać Twój problem, mógłbyś podać więcej szczegółów:
    Czy na stronę wzmacniacza podłączyłeś tylko jeden głośnik?
    Jeśli na stronę jest kilka głośników - w jaki sposób podłączone są te głośniki?
    Jak długie są kable łączące wzmacniacz z głośnikami?
    Jaki przewód został użyty do połączenia?
    Czy "zanikanie dźwięku" ma też miejsce kiedy zestaw gra cicho?

Moderowany przez adambyw:

Usunąłem treści niezwiązane z tematyką dyskusji. Personalne wycieczki na innych użytkowników nie będą tolerowane. A do upominania służy panel zgłoszeń postów do moderacji.
    3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

• #9 19 Maj 2014 14:55
    Tomek_J
    Poziom 10  

> Czy na stronę wzmacniacza podłączyłeś tylko jeden głośnik?
    > Jeśli na stronę jest kilka głośników - w jaki sposób podłączone są te głośniki?

Dwa. Jeden jako kanał lewy, drugi - jako prawy

> Jak długie są kable łączące wzmacniacz z głośnikami?

Około 30m

> Jaki przewód został użyty do połączenia?

OFC 2*2.5 mm2

> Czy "zanikanie dźwięku" ma też miejsce kiedy zestaw gra cicho?

Tak

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo