Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka, Whirlpool, AWE-8725 - Skacze podczas wirowania

amorfus 07 Kwi 2014 13:25 7803 16
  • #1 07 Kwi 2014 13:25
    amorfus
    Poziom 10  

Witam,

Posiadam pralkę Whirlpool AWE-8725. Problem polega na skakaniu podczas prania (wirowanie).
    We własnym zakresie zrobiłem:
    - wymiana amortyzatorów (2 szt. - kupiony zamiennik w sklepie AGD koszt około 20 zł za parę)
    - sprawdzenie łożysk (na moje "OKO" jest OK)
    - najwięcej skacze przy pełnym załadowaniu. Przy średnim wkładzie jest troszkę lepiej, ale też się przemieszcza. Przy pustym bębnie tylko skacze, ale stoi w miejscu

Efektu nie było.
    Po wezwaniu serwisanta - sprawdził amortyzatory i łożyska, podobno są OK. Stwierdził że w tym modelu obudowa jest za lekka w stosunku do bębna i można by spróbować dociążyć ramę. Ale fakt jest taki, że pralka ma już około 6 lat - wcześniej pracowała dobrze, a obudowa się nie zmieniła.

W trybie serwisowym wszystkie kroki są OK.
    Co mogę jeszcze zrobić ? Czy może to być wada elektroniki ?

Pozdr,
    Kuba

2 16
  • #2 07 Kwi 2014 13:28
    goldi74
    Poziom 43  

Łożyska "na oko" mogą być w porządku, ale po 6 latach raczej nadają się już do wymiany.

0
  • #3 07 Kwi 2014 13:28
    2385545
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 07 Kwi 2014 13:34
    narkoholik
    Poziom 30  

Regulacja w trakcie wirowania ? Ja to robię z poziomicą uwzględniając twardośc podłoża pod każdą nóżką (np. zalana i zgniła deska podłogowa).
    Luźny/skruszony betonowy (?) balast ?

0
  • #5 07 Kwi 2014 13:39
    2385545
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 07 Kwi 2014 13:42
    amorfus
    Poziom 10  

Łożyska były wymieniane po 4 latach (czyli dwa lata temu).
    Też się zastanawiam czy nie wymienić w ciemno - zamiennik (modułu) mogę kupić za 35 zł. razem 70 zł - jeszcze nie tragedia.

Co do poziomowania, to nie da się tego zrobić w miejscu docelowym. Pralka jest wsuwana we wnękę. Regulowałem tak aby stała sztywno i się nie kiwała. Z poziomicą się nie zmieszczę do środka. Podłoga jest twarda, jak to w łazienkach płytki ceramiczne.

Co do balastu (te dwa bloki betonowe po obu stronach bębna), to jeden jest trochę ukruszony (strona bierna bębna) - ale ten ubytek jest naprawdę nie wielki w stosunku do wielkości całego bloku. Przy mocowaniu tego bloku, jest trochę on pokruszony przy jednej ze śrub - ale trzyma się sztywno, nic nie goni.

1
  • #7 07 Kwi 2014 13:47
    Krzysztof9591
    Poziom 10  

Regulacja ustawienia według metody szmulak.r a ma tę zaletę że nie potrzebna do tego poziomica. Nóżki muszą dosyć luźno się obracać aby tym sposobem uspokoić tańczącą pralkę . Luźne przeciwwagi mogą również wprowadzić dużo aktywności ruchowej dlatego warto po dokręcać wszystkie mocujące śruby

0
  • #8 07 Kwi 2014 13:52
    narkoholik
    Poziom 30  

W felgach też są małe ciężarki ale jak wspomniałeś o braku poziomowania i wnęce (podpieranie o szafki) to ja życzę powodzenia temu fachowcowi co był.

(w poprz. poście uciekło mi słowo WYWAŻANIE :) )

0
  • #9 07 Kwi 2014 13:58
    Krzysztof9591
    Poziom 10  

pralka od góry ładowana i ma maksymalne wirowanie 1200 obr/min więc takie ukruszenie może się okazać decydujące w czasie wirowania, kiedyś widziałem gumowe podkłady pod pralkę które w dużym stopniu tłumiły umiłowanie do tańca. Elektronika nie raz też może płatać figle gdy program od razu wystartuje z maksymalnymi obrotami wirowania

0
  • #10 07 Kwi 2014 13:59
    amorfus
    Poziom 10  

Wiem jak ważne jest wypoziomowanie, ale ta pralka w ciągu tych 6 lat była kilka razy wyciągana i wkładana ponownie. Z tym poziomowaniem zawsze było tak samo. I teraz zaczęła tak skakać - trochę mi to nie pasuje.

0
  • #11 07 Kwi 2014 14:06
    narkoholik
    Poziom 30  

Zaraz jakiś fachowiec z forum nas opieprzy. Poziomuj bo jak ciągasz to sie nóżki obracają a jak na śląsku mieszkasz to podłoga może tracić poziom :)
    Ewentualnie napisz na niej adres jakby gdzie wyszła to sąsiedzi przyprowadzą ;)
    Pozdrawiam i powodzenia kolega Szmulak trafił.

0
  • #12 07 Kwi 2014 14:59
    2385545
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 09 Kwi 2014 13:52
    amorfus
    Poziom 10  

Ok, sprawdziłem z tym poziomowaniem. Wyniosłem pralkę z wnęki na środek łazienki. Poziomowałem według instrukcji Szmulak'a (z poziomica jest problem - producent nie podaje do którego miejsca przyłożyć) Jest zdecydowana poprawa, ale nadal przy 1200 obr. pralka się powoli przesuwa :(

0
  • #14 24 Kwi 2014 19:08
    pawelo220v
    Poziom 11  

Coś jest z tymi pralkami bo moja awe 6519 ładowana od góry ma to samo. Amorki dobre, obudowa skręcona porządnie, nawet gumowe podkładki pod nóżkami a trzęsie ze widać jak chodzi, sprawdzę może te betony się odkręciły.
    Małe pytane do fachowców, czy bęben może być źle wyważony coś się może odkręciło?

0
  • #15 22 Lis 2014 16:58
    pawelo220v
    Poziom 11  

Witam, niestety obecnie mojej pralce poszła płyta główna i prądniczka przez luźny styk w silniku , ale podłączyłem silnik przez regulator obrotów by sprawdzić wibrację bębna,
    nagrałem film z pracy bębna czy obecny stan wskazuje na uszkodzone amortyzatory ? Uważam że tak bo trzęsie się jak szalona.
    Bęben jest jak by nie wyważony ponieważ ma drzwiczki , czy nie powinno tam być przeciwwagi ?

]link : https://www.youtube.com/watch?v=JvPFE8w3hz4
    prosze o ocenę.
    Pozdrawiam

2
  • #16 11 Lip 2016 19:47
    volkris
    Poziom 1  

Miałem podobne objawy przy swojej pralce Whirlpool, również wymieniałem amortyzatory i ustawiałem poziom. Traf chciał że uszkodził mi się fartuch i zwyczajnie go wymieniłem. Po tym działaniu pralka stoi równiutko że aż miło :)

1
  • #17 12 Lip 2016 15:39
    phiter
    Poziom 19  

Mogą być zużyte krzyżaki (lub krzyżak) i bęben ma bicie, w takim przypadku niebawem usterka sama się ujawni...

1