Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka czujka przewodowa PIR o takiej szybkości działania jak Elmes PTX50 ?

07 Kwi 2014 14:44 2469 15
 • Poziom 14  
  Witam!

  Jestem na etapie remontu generalnego mieszkania. Planuję inteligentne sterowanie oświetleniem nocnym (i dziennym w pomieszczeniach które muszą być oświetlane 24h/dobę - łazienka) w oparciu o sterownik PLC. Pociągnąłem kable jak dla instalacji alarmowej - sześciożyłowe w topologii gwiazdy do miejsca w którym będzie sterownik.

  Poszukuję szybko reagujących czujników ruchu. Takich które "zwierałyby" raz za razem gdy ktoś się po pomieszczeniu porusza. Odporność na fałszywki nie jest priorytetem. Potrzebuję 0,5 sekundy lub nieco więcej "zwarcia" styków przekaźnika w momencie wykrycia ruchu.

  Posiadam w domku letniskowym alarm Elmes CB32. Z ciekawości przestawiłem czujkę zworką na tryb braku oszczędzania energii, a kolejną zworę ustawiłem w tryb transmisji już po jednym wykryciu - na moje potrzeby działa to perfekcyjnie. Transmisja idzie raz za razem, zasięg też super.

  Poszukuję przewodowego odpowiednika tej czujki - reagującej równie szybko i "często", z równie dobrym zasięgiem. Jeśli będzie trzeba to kupię 4 sztuki i odbiornik CH4H z wbudowanymi przekaźnikami, ale do miejsca gdzie mam instalację kablową chyba to byłaby głupota.
 • OptexOptex
 • Poziom 38  
  Popatrz na czujki analogowe.
 • Poziom 14  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem!

  Tak, wejście będzie miało programowy timer, jednakże w trakcie odmierzania czasu kolejny sygnał z tego wejścia ma spowodować reset tego timera (retrygacja - będzie liczył od początku). Dlatego właśnie zależy mi na jak najczęstszym wyzwalaniu tegoż czujnika gdy tylko ktoś jest w pomieszczeniu.

  Elmes reaguje nawet na małe ruchy dłonią siedzącej na kanapie osoby (jeżeli jest w trybie "1 impuls" oraz ma wyłączone oszczędzanie energii, normalnie ustawia się 2 impulsy lub więcej celem eliminacji "fałszywek") i to jest właśnie dla mnie bardzo pożądana funkcjonalność. Obserwując inne czujki w systemach u znajomych zauważyłem że są one zdecydowanie bardziej "ślamazarne" (tak, wiem, może to i lepiej bo nie generują tylu fałszywek z powodu przelatującej muchy, cyfrowa analiza sygnału itp.). Może i te czujki Elmesa nie są najwyższych lotów jeśli chodzi o SSWiN (sądząc po cenie, nie wiem, u mnie sprawują się nienagannie i już raz ochroniły mienie zwracając się wielokrotnie ale nie jestem specem w tej dziedzinie), aczkolwiek jak na moją obecną potrzebę nie związaną z ochroną mienia - wydają się być idealne. Kupiłbym już dawno kolejny zestaw, tym razem z odbiornikiem przekaźnikowym zamiast centralki alarmowej i nie traciłbym Waszego czasu, tyle że w ścianie będą kable i warto byłoby po prostu znaleźć przewodowy odpowiednik tego ustrojstwa - baterie, wygoda, cena pojedynczego czujnika.

  A może w przewodowych też można ustawiać ilość detekcji po których następuję wyzwolenie przekaźnika? Może znacie jakieś podobne PIRy?

  Aha, elmes pracuje niezawodnie od paru ładnych lat (ponad 5 lat, mam jeszcze starą wersję z wyborem kanałów w czujce), chciałbym aby odpowiednik był podobnej jakości.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Kolego z moich doświadczeń w sterowaniu oświetleniem mogę Ci polecić DSC LC-100 jest dość "szybka" i na pewno niezawodna.
  Z dala trzymaj się za to od Bosch`ów choć są znakomite do celów alarmowych to szybkość przełączenia przekaźnika w związku z algorytmem FSP jest stosunkowo długa.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  LC100 DSC ustawiasz na max czułość i 1 puls. Miga od małego ruchu.
  Najlepiej daj niedrogi dual np. crow swan1000,albo satel grey i logikę AND. Zadziała od minimalnego ruchu.
 • Poziom 25  
  andrzej lukaszewicz - tylko po co dual - logika ustawiona na AND zawsze ma większą zwłokę bo czeka na sygnał z drugiego detektora.
 • Poziom 39  
  Oczywiście, że OR( mój błąd) , a tu odruchowo napisałem AND, bo tak sie montuje na codzień...
 • Poziom 25  
  andrzej lukaszewicz : to zmienia postać rzeczy ;)
 • Poziom 14  
  Dziękuję za podpowiedzi.

  Proponuję nie zamykać jeszcze tematu, może padną jeszcze inne ciekawe propozycje czujników, a ja na początku przyszłego miesiąca zakupię czujki i napiszę tu za 2 - 3 miesiące (zakończenie remontu i uruchomienie automatyki) jak czujki sprawdzają się w praktyce w mojej ich aplikacji.

  Planuję w przyszłości połączenie systemu z Integrą 128 WRL (lub czymś podobnym co będzie w sprzedaży za 2 - 3 lata) więc przy okazji czujki, kontaktrony w drzwiach i okiennicach a także przewody do klawiatur, zasilania itp. będą jak znalazł.

  Co do duala PIR + MW - nadadzą się do pomieszczeń gdzie stale przebywają ludzie?
 • Poziom 23  
  andrzej lukaszewicz napisał:
  Oczywiście, że OR( mój błąd) , a tu odruchowo napisałem AND, bo tak sie montuje na codzień...


  ... a więc piszesz że satel Grey potrafi pracować w trybie OR?..
  Z tego co wiem, ta czujka nie ma takiej możliwości.
 • Poziom 39  
  Rzeczywiście masz racją, ze 2 razy montowałem ta czujką i z reguły montuje inne. Większość dualnych ma funkcją AND/OR.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  nie polecam MW do pomieszczeń z ludźmi .
  dobry PIR będzie OK.
 • Poziom 14  
  Wracam tak jak obiecałem :)

  DSC-LC100 zakupione - to jest to o co chodziło. Dziękuję za opinie i pomoc w wyborze. Uruchomiłem tymczasowo część systemu aby przetestować te czujki i muszę powiedzieć, że przy odpowiednim ich umieszczeniu i "oprogramowaniu" sygnału z nich docierającego w sterowniku, zastępują one z nawiązką czujniki obecności, przy tym będąc jednocześnie czujkami SSWiN.

  Myślę że temat raczej do zamknięcia.

  Na marginesie, dla zainteresowanych, odnośnie produktów firmy Elmes w tym zastosowaniu:
  Koledze spodobał się fragment systemu, który mu pokazałem. Jednak nie ma on możliwości puszczenia kabelka. Zakupiliśmy więc odbiornik ośmiokanałowy CH8H i 6 x czujka ruchu PTX50. Wszystko działa rewelacyjnie. Co ważne, trzy ponawiane po sobie w losowych odstępach czasu transmisje radiowe z detektora dają pewność działania nawet w przypadku gdy jest kilka czujek ustawionych na walk-test (bez trybu oszczędzania energii) i w każdym z pomieszczeń panuje ruch - w przypadku nakładki sygnałów radiowych, sygnał i tak dociera z opóźnieniem jednej - dwóch sekund. Z odbiornika da się skonfigurować także sygnał masy w przypadku słabych baterii lub braku łącza z którymś PTXem, więc system przy zachowaniu sprawności zawczasu informuje opiekuna wysyłając SMSa przez moduł GSMowy obecny w systemie o konieczności konserwacji. Czujki, jak pisałem wcześniej, sprawdziły się wcześniej w innym systemie podczas wieloletniej eksploatacji, stąd ten wybór. Moim zdaniem w tej cenie i tej klasie (system jednokierunkowy) jest to bardzo dobry i bezproblemowy produkt.
 • Poziom 11  
  Płytka elektroniki wygląda jak ta na dole?
  Jaka czujka przewodowa PIR o takiej szybkości działania jak Elmes PTX50 ?
  To elektronika czujnika Bingo, taka sama jest w Swan Quad Crowa i zapewne w LC100.
 • Poziom 14  
  Elektronika podobna, lecz dokładnego wyglądu nie pamiętam - system złożony, działa, nie zapamiętywałem dokładnie wyglądu i rozmieszczenia elementów. Moja ma na pewno inny kolor soldermaski - niebieski. Lecz pewnie były różne kolory...