Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

linux - router

kefo 09 Kwi 2005 23:42 1149 7
  • #1 09 Kwi 2005 23:42
    kefo
    Poziom 12  

Witam,
    chcialbym zeby komp z linuxem pelnil funkcje routera. Najbardziej zalezy mi na funkcji ograniczania pasma.
    I tu pytanka:
    1. jakie wersje linuxa moge wziac pod uwage (komp jakis P200) zeby sie nie mulilo?
    2. jakim programem (??) mozna ograniczac pasmo?

Dzieki

0 7
  • Pomocny post
    #2 10 Kwi 2005 00:28
    witek123456
    Poziom 11  

kefo napisał:
    Witam,
    chcialbym zeby komp z linuxem pelnil funkcje routera. Najbardziej zalezy mi na funkcji ograniczania pasma.
    I tu pytanka:
    1. jakie wersje linuxa moge wziac pod uwage (komp jakis P200) zeby się nie mulilo?
    2. jakim programem (??) mozna ograniczac pasmo?

Dzieki

Proponuję NND www.nnd.freesco.pl lub www.freesco.pl/freesco.html
    Tam jest wszystko opisane.
    Pentium 200 powinno wystarczyć. Sam zrobiłem to na 200MMX i działa od roku.
    Pozdrawiam
    Witek

0
  • #3 10 Kwi 2005 08:44
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

tez polecam nnd (zartobliwe rozwiniecie nazwy przez jednego z developerow - Niestety Nie Dziala), ewentualnie NetBSD

0
  • Pomocny post
    #4 10 Kwi 2005 11:59
    boulli
    Poziom 14  

Bardzo fajny jest też Bering, zwłaszcza wersja uClibc - dużo ciekawych pakietów jest do tej wersji. Jeśli lubisz pokombinować, dokładać pakiety i bawić się w konfigurację, to masz pole do popisu.

http://leaf.sourceforge.net/

Mam routerek na idealnie nadającym się do takich celów desktopie Della z serii Optiplex. W środku procek 200MMX BEZ WENTYLATORA (ma duży radiator), w zasilaczu wentylka prawie nie słychać, na płycie ma wszystko co trzeba: LAN 100, USB, grafa (tylko do rozruchu). Stoi sobie cicho w kącie i w zasadzie wszyscy już zapomnieli o jego istnieniu :) .

0
  • Pomocny post
    #6 10 Kwi 2005 21:59
    Maras_23
    Poziom 18  

Ogolnie, najbardziej zaawansowana konfiguracje podzialu pasma posiadaja Linux'y z serii 2.4.x, chyba dystrybucja PLD ma zaimplementowane w sobie wszystkie niezbedne do ksztaltowania ruchu mechanizmy... Sam jednak jestem zapalonym BSD'kowcem i uzywam do tego celu systemu OpenBSD - i tez elegancko dziala :-).

0
  • Pomocny post
    #7 11 Kwi 2005 17:13
    saddam100
    Poziom 11  

Na każdym w miarę nowym (jajko >= 2.4) linuksie można to zrobić a w trybie tekstowym nie będzie mulił.
    Poczytaj o kolejkowaniu ruchu za pomocą programiku tc.
    Sam mam tak zrobione i działa.
    W ten sposób ograniczasz ruch na interfejsach wychodzących.

0
  • #8 11 Kwi 2005 21:13
    kefo
    Poziom 12  

dzieki
    chyba zdecyduje sie na NND

0