Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie filtrów częstotliwościowych - sprawozdanie

DiiXoX 07 Apr 2014 22:01 3747 11
IGE-XAO
    DiiXoX
    Level 17  
    Witam. Na zaliczenie mam zrobić sprawozdanie na temat badanie filtrów częstotliwościowych. Zrobiłem już wszelkie potrzebne pomiary:

Badanie filtrów częstotliwościowych - sprawozdanie Badanie filtrów częstotliwościowych - sprawozdanie

I teraz mam narysować przebieg charakterystyki częstotliwościowej, później z tej charakterysytki okreslić częstotliwość graniczną fg i następnie obliczyć wartość częstotliwości granicznej fg tego filtra.

Badanie filtrów częstotliwościowych - sprawozdanie Badanie filtrów częstotliwościowych - sprawozdanie

Mógłby mi ktoś z tym pomóc?

Dodano po 4 [godziny] 51 [minuty]:
  • IGE-XAO
    kondziu jah
    Level 33  
    Nie rozumiem z czym masz problem. Masz narysować wykres u_a=f(f), gdzie zarówno napięcie jak i częstotliwość masz zmierzone i zawarte w tabeli. Zaznaczasz punkty na siatce i łączysz.

Częstotliwość graniczna to taka, przy której amplituda spada o 3dB. Poszukaj lub przelicz ile to będzie w skali liniowej (w woltach).

Wzór na na częstotliwość graniczną (do ostatniego zadania) znajdziesz w dowolnej książeczce z podstawami. Polecam jedną z poniższych:
    Elektrotechnika - Bolkowski Stanisław
    Podstawy Elektronika 2 - Barbara Pióro, Marek Pióro
    Teoria Obwodów Elektrycznych - Bolkowski Stanisław
    DiiXoX
    Level 17  
    Jest kilka tych wzorów. Nie mam pojęcia, który jest dobry.

W0 = 1/ 2 pierwiastek LC
    W0 = 1/4RC
    W0 = 4/RC

Ta charakterystyka ma tak wygladać? Oczywiście na podstawie dwóch pierwszym tabel.

I wystarczy tylko, żebym obliczył samo fg i zaznaczył na charakterystykach.
  • IGE-XAO
    kondziu jah
    Level 33  
    Charakterystyka ma prawidłowy kształt.

Zaznacz na niej częstotliwość graniczną, jako częstotliwość przy której napięcie wynosi 1/√2 maksymalnej wartości napięcia i spróbuj oszacować jaka to częstotliwość.

A wzór na częstotliwość graniczną filtru jest nawet na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_dolnoprzepustowy
    kondziu jah
    Level 33  
    Kolego, podałem ci przykłądowe książki, w których można znalexć przydatne informacje. Takie podstawy jak jednostki czy definicję częstotliwości granicznej (bo z niej wynika spadek o 3dB, co w skali liniowej odpowiada spadkowi do 1/√2 wartości maksymalnej) nawet na wikipedii znajdziesz ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Częstotliwość
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Częstotliwość_graniczna
    kondziu jah
    Level 33  
    Tak, wynik dobrze wyszedł.

Ω•F=s (sekunda)
    kΩ•nF=µs

Masz narysować linię pozimą na wysokości (1/√2)•(maksymalna wartość napięcia). W miejscu, gdzie ta linia przecina się z wykresem odczytujesz częstotliwość graniczną. Będzie ona inna od wyliczonej chociażby dlatego, że parametry elementów filtra mają pewną tolerancję, więc ich wartość różni się od oznaczenia.
    DiiXoX
    Level 17  
    Z tego co mi podałeś to tak mi wyszło. 1/√2 x 0,9V = 0,63V. Zaznaczyłem kropką, w którym miejscu się przecieła ta linia z wykresem i wyszło, ze Fg = 0,7 kHz
    Tak ma to wyglądać?

Miałem do obliczenia samo Fg i zaznaczyć na tych charakterystykach. To musze też pisać te wyniki co podałem kilka postów wyżej? Bo tam przecież same sekundy wychodzą. I rozumiem, że z ta drugą charakterystyka filtra górno przepustowego fg mam obliczyć z 1/√2 x(max wartość napiecia)?
    kondziu jah
    Level 33  
    0,784 to maksymalna wartość napięcia jaką zmierzyłeś, więc liczysz dla tej wartości, a nie 0,9. Poza tym, tak właśnie ma to być zrobione. Dla filtra górnoprzepustowego są te same zasady i te same wzory.

Pod charakterystyką możesz zawrzeć obliczenie Fg według wzoru, czyli to co zrobiłeś kilka postów wyżej.