Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie silnikiem krokowym

10 Kwi 2005 00:37 2733 6
  • Poziom 10  
    tak sie zastanawiam czy do sterowania silnikiem krokowym mozna by bylo wykorzystac jakis prosty generatorek i dwukierunkowy rejestr przesowny .... (chodzi mi o to zeby sie obracal tylko w prawo badz w lewo) . Jesli ktos bawil sie czyms takim i zbudowal taki uklad to bardzo bym prosil o opinie i ewentualny schemacik .. pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam.

Mozesz cos takiego srobic - pod warunkiem, ze silnik ma wspolny przewod do uzwojen. Jezeli ejst to silnik z 4-ma przewodami (2 uzwojenia) to ten pomysl nie zadziala. Przy 5-ciu - jak najbardziej. pzdr. wmr
  • Poziom 30  
    Niezbyt precyzyjne rozróżnienie...
    Na tym z 6 też by zadziałało...
    A prawda jest taka, że ten z 5 i 6 to taki sam typ silnika (unipolar) i tylko są wyprowadzone dwa przewody zasilania (od każdego uzwojenia) albo są spięte wewnątrz i wtedy jest jeden czyli 4+1zasilanie...
    A te z 4 to bipolarne...
    A zresztą co ja się będe produkował... :wink:
    Zajrzyj na tą stronke http://www.pepi11.cad.pl/elektronika/krok.htm
    Jak się uprzesz to zmontujesz nawet do bipolarnego układ generujący odpowiednie sekwencje...
  • Poziom 12  
    Istnieje może do Bipolarnego jakiś driwer ? Czy trzeba składać go z 8 tranzystorów ?
  • Poziom 27  
    :arrow: Johny256
    Nabijasz sobie punkty postami? Przecież na tej stronie jest już kilka wątków o sterowaniu silnikami bipolarnymi i wystarczy je przeczytać by stać się prawie ekspertem od tych silników.
    Oto dowód -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic465957.html.
    Przeczytaj wszystkie odsyłacze i noty katalogowe układów L297/L298 to się sam przekonasz.
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam problem z tym sterownikiem AVT 2745
    ponieważ zmieniając przełącznik S2 sterownik nie reaguje.

S2 służy do zmiany obrotów.

Nie wiem co jest tego przyczyną, czy mam wyłączyć zasilanie w czasie zmiany S2?
  • Poziom 10  
    Witam Wszystkich,

Już sobie poradziłem, układ U2 był źle przylutowany i nie dawał napięcia.