Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka do barierek + drobnych napraw rolniczych

nanofox 08 Apr 2014 09:52 8304 15
Bosch
 • #1
  nanofox
  Level 10  
  Witam wszystkich,
  bardzo proszę o doradzenie spawarki do pospawania barierek na balkony (tralki 12x12mm pełne w środku + profile jakieś 20x20mm ścianki 2-3mm. Ponadto spawarka byłaby sporadycznie może raz na 2 miesiące używana przez teścia na potrzeby rolnicze, jakieś drobne sprzęty, łańcuchy do drzewa, może jakiś płaskownik.

  Nie ma mowy o korzystaniu z usług specjalisty, teść ma starą robioną spawarkę ale nie jest z niej zadowolony (robi więcej "smarków" niż spawa).

  Domyślam się, że to nie mercedes, ale mam na oku 2 spawarki po 300zł. Mam nadzieję, że jak na takie amatorskie prace któraś zda egzamin. Dzięki za opinie.

  SPAWARKA TRANSFORMATOROWA KRAFTDELE GERMANY 300A
  Link

  SPAWARKA SCHWARZBAU BX1-300c transformatorowa 300A
  Link
 • Bosch
 • #2
  Michelson
  Level 25  
  Witam. Jak możesz trochę dołożyć, to kup spawarkę inwertorową. Jednak pamiętaj, że w tej cenie tylko chińszczyzna, zresztą te z linków też chińszczyzna. Zalety:
  -jakość spoin
  -mobilność
  -możliwość pracy na długich przedłużaczach
  -możliwość stosowania wszystkich typów elektrod (choć nie zawsze tak jest)
  -mniejszy pobór prądu
  -i ogólny komfort pracy.
  Wada:
  -najlepiej obchodzić się jak z komputerem :)
  -większe ryzyko uszkodzenia/awarii.

  pozdrawiam.
 • #3
  Adamonter
  Level 13  
  W spawarce 300 A to same uzwojenia są warte ok 300 zł, a gdzie reszta, chyba że tą spawarką będziesz spawał 1 min/ godz.
 • #4
  Michelson
  Level 25  
  Uzwojenia to raczej amelinium w kolorze miedzianym.
 • Bosch
 • #5
  Adamonter
  Level 13  
  Jeśli jest nawinięta menelinium to nie jest to spawarka tylko smarka.
 • #6
  nanofox
  Level 10  
  Hej dzięki za odpowiedzi, oczywiście jestem w stanie trochę dołożyć. Ale widzę, że jak trochę dołożę, to będę miał inwertorową o mocy 200A. Właśnie jak jest z tymi amperami, teść wolałby 380A, bo jego dotychczasowa robiona ma 300A. Do takich prac jaki amperaż potrzebowalibyśmy (jest różnica zwykła/inwertorowa?) Pzd
 • #7
  Leszek Augustyniak
  Level 19  
  Witam.
  Inwerterowa spawarka jest o niebo lepsza od tych transformatorowych (mowa o chińskim sprzęcie), nawet jak się zepsuje to wymienisz na drugą, sprawną. Owe 300 amperów to wielka bujda, popatrz na tabliczkę znamionową którą widać na jednym ze zdjęć w linku, bierz pod uwagę pozycję ze sprawnością 100%, i tam mamy realny prąd spawania 65A.
 • #8
  Adamonter
  Level 13  
  Po pierwsze 200 A to nie jest moc tylko prąd. Prawdziwą spawarką dającą 300 A to można spawać szyny kolejowe, ale taka spawarka bierze z sieci 14 kW. Więc jeśli spawarka bierze z sieci 220 V 20 A to jest tylko 4,4 kW czyli 4400 W. A 4400 W minus straty własne ponad 200 W i podzielić na napięcie robocze spawania ok 30 V zostaje niecałe 140 A, więc skąd bierze się te 300 A. Należy też zauważyć na błąd słownictwa jak niektórzy określają, że spawarka daje tyle czy tyle amper, ona nic nie daje ani nie dodaje tylko przetwarza volty i ampery, a z przetwarzanej mocy pobiera jeszcze podatek, na jałowo mniejszy, a podczas pracy większy, którego wielkość zależy od komornika i jego komórki w której tą spawarkę wykonał. Więc gdzie jest oszustwo otóż przy oszczędnościowym wykonaniu spawarka na wyjściu będzie miała prawidłowe ok 65 V prąd spawania 300 A, ale wtedy napięcie spawania ok 10 V, i wszystko się zgadza oprócz kasy bo to jest tylko 3000 W, a nie 10000 W i do tego taka spawarka ma jeszcze jedną ważną zaletę, pracuje ze zwykłego gniazdka i nie wywala bezpieczników nawet szesnastek, bo bierze ok 14 A. Cud natury. I właśnie to jest smarka, a nie spawarka. a dla mnie paranoja, że ludzie dają się na to nabierać, czyżby w polskich szkołach liczyć nie uczą.
 • #9
  nanofox
  Level 10  
  Gdyby każdy się znał na elektrotechnice, to nie moglibyście się uważać za fachowców:) Po co rolnikowi te wszystkie obliczenia, chce od czasu do czasu zespawać płaskowniki czy jakieś śruby rolnicze i tyle:) To ile musielibyśmy wyłożyć kasy na dobrą spawarkę DO TAKICH POTRZEB -500 - 600zł ? I jaki prąd spawania? Byłby ktoś łaskaw podesłać może link do takowej? Teść mówił coś o spawarce BESTER. Z góry bardzo dziękuję za polecenie jakiejś:)
 • #10
  Adamonter
  Level 13  
  Kolego ja Ci przedstawiłem na jakie parametry zwracać uwagę i na czym polegają oszustwa w tym temacie, które już Cię dotknęło przy poprzedniej spawarce. Piszesz, że potrzebujesz do drobnego spawania w rolnictwie. A właśnie rolnictwo to jest bardzo rozległa dziedzina i niektóre rzeczy do spawania bywają nie mniejsze niż w średnim warsztacie przemysłowym. Teorię tą potwierdza fakt, że poprzednio nie kupowałeś spawarki 140 A, która w zupełności wystarczyła by na pospawanie dwóch płaskowników jak teraz piszesz, tylko wybrałeś 300 A i gdyby nie był by to bubel myślę, że w zupełności by Ci wystarczyła. A te dane jakie Ci przedstawiłem to po to, abyś kupując nie patrzył na to co jest napisane tylko na to co ma. Ja kiedyś wziąłem na poważnie co było napisane na płocie i potem długo tego żałowałem. Ja nie pisałem po to aby Ci udowodnić, że tego nie wiesz, ja też dużo rzeczy nie wiem, tylko chciałem Cię uchronić przed kolejnym oszukaniem. Dodam jeszcze że spawarką 300 A w 1976 r w Ursusie przyspawali wagony do torów kolejowych.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Dodam jeszcze na temat liczenia, za moich młodych lat to w szkole uczyli liczyć na jabłkach, śliwkach, orzechach, a teraz to już od pierwszej klasy uczą liczyć na komputerach, czyli dwa komputery dodać trzy to równa się sześć komputerów.
 • #11
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Adamonter wrote:
  Dodam jeszcze na temat liczenia, za moich młodych lat to w szkole uczyli liczyć na jabłkach, śliwkach, orzechach, a teraz to już od pierwszej klasy uczą liczyć na komputerach, czyli dwa komputery dodać trzy to równa się sześć komputerów.


  Czyli coś w tym jest Spawarka do barierek + drobnych napraw rolniczych

  Może zamiast nowej Chinki to może coś z używanych Europejek. Wentylator, transformator i mostek prostowniczy i obudowa oto cała spawarka i chyba nie do zajechania niż to co dzisiaj. Osobiście się nie znam kupowałem to sugerowałem się tylko wagą wymiarem i ceną tak cena bo co to może być za 300zł wolałem dać ponad tysiaka na raty i tyle mam nadzieję że lepiej ją zaprojektowano. Co się tyczy inwerterów to jedna największa moim zdaniem wada to taka że są wykonywane w technologi SMD bo szybko tanio i tyle niż montaż przewlekany. Spawarka ma wentylator chłodzi się i zasysa syf. W technice SMD są bardzo ciasno upchane elementy niż w montażu przewlekanym i jestem przekonany że to bardziej naraża ją na uszkodzenia poprzez zwarcie na płytce poprzez wciągnięcie syfu i jakich opiłków metalu. Ten co spawa to też szlifuje kątówką tnie itp. Chyba zbytnio nie zwraca uwagi w którą stronę lecą opiłki i pył rdzy. Dlatego nie które spawarki używane wyglądają jak by przeżyły armagedon ale dalej elektroda w uchwyt jazda. Stare dobre czasy kiedy to inżynier projektował a nie księgowy. Niedługo dojdzie że aluminium zaczną zastępować czym tańszym bo koszta koszta i koszta.
 • #12
  Adamonter
  Level 13  
  Popieram kolegę i tym co tak nadmiernie chcą oszczędzać, proponuję aby spróbowali zastąpić szkłem papier toaletowy, jest wielorazowe i odporne na bakterie.
 • #13
  cirrostrato
  Level 37  
  Gdybym miał (a mam) tyle miejsca co rolnik to kupił bym (też mam) spawarkę SPB315, ceny używek zachęcające, spawarka nieprzenośna bo waży ok. 200kg ale zasilanie 3 fazy, prąd spawania do 400A (ja spawam max do 250A, całkowicie wystarcza PRAWDZIWE 250A prądu stałego a i nie mam mocniejszej instalacji), kupiona 11 dni przed stanem wojennym, nienaprawiana a chodzi idealnie do dziś. Tylko ta waga i gabaryty ale w stacjonarnym warsztacie nie widzę nic lepszego, i tańszego.
 • #14
  bruns
  Level 30  
  Spawam od 30 lat , różnymi sprzętami się robiło . W tym czasie zajeździłem cztery migomaty w warsztacie przy produkcji metalowych konstrukcjach schodów , ram maszyn stolarskich , itp.
  Ale jestem pod wrażeniem jak fajnie działa inwertor do spawania MMA . Nawet na długich przedłużaczach podłączonych do starej instalacji . Zadnych problemów z "wysadzaniem korków" itp. Spawarka była z wypożyczani narzędzi i widać było że dużo przeszła .
  Gdybym chciał teraz kupić spawarkę to bym poszedł do wypożyczalni i popatrzył jakie tam mają sprzęty . Muszą mieć sprzęty w miarę tanie , bardzo trwałe , idioto odporne i tanie w serwisie .
  Taki bym wybrał .
 • #15
  arelektroda
  Level 22  
  Osobiście ponad trzy lata temu zakupiłem w Castoramie DEDRA160A za około 500pln (w czasie dwuletniej gwarancji nie ma problemu ze zwrotem).
  Tak jak napisał kolega @bruns ja także bardzo dobrze spawam (nie tylko MMA). Zakupiona Dedra sprawuje się znakomicie. Zakup inwertera polecam szczególnie do takich prac jak w pierwszym poście dla niekoniecznie wytrawnych spawaczy. Dla elektrod 3,25 w tym z otuliną zasadową praktycznie spawa bez przerw. Jakość spoin bez zarzutów. Z ciekawości zaglądałem do jej wnętrza aby sprawdzić czystość wentylatora. Wg mnie co do wykonania to nie można mieć zastrzeżeń. Inwertor jak każde inne elektroniczne urządzenie nie lubi opiłków, wilgoci itp.
 • #16
  icos13
  Level 14  
  Witam . Spawarki które wypisałeś to zabawki i w zastosowaniu barierkowym mogą się sprawdzić ale jako sprzęt w gospodarstwie rolniczym gdzie czasem trzeba dołożyć mocy stracisz tylko nerwy przy ciągłym przegrzewaniu. Na Twoim miejscu
  rozważyłbym:
  -używaną spawarkę najlepiej prądu stałego (spb 315 to fajna spawarka jak ktoś wyżej napisał i jakość spawania dla mnie super chociaż można znaleźć coś innego z płynną regulacją bo spb chodzi dosyć drogo) jedyna wada do balustrad musisz mieć dłuuugie kable żeby coś pospawać u góry bo mobilność pozostawia wiele do życzenia. W gospodarstwie nie ma tak grubego ustrojstwa którego byś nie pospawał

  - nowy inwerter : ładnie spawa , ułatwione zajarzenie łuku , stabilizacja to coś co dla początkującego spawacza jest ważne i na pewno przy spawaniu balustrad się przyda . Spawarkę weźmiesz pod pachę i możesz ogarnąć wszystko

  - opcja 3 o której jeszcze nikt nie pisał a którą ja wybrałem migomat ze spawarką inwerterową. Polecam Ci magnum mig 200 mma Prosty w miarę lekki inwerterowy migomat którym łatwo pospawasz balustrady . Ja swoją przygodę ze spawaniem zacząłem niedawno ale wygoda spawania migomatem jest ogromna. Jestem na świeżo po kolejnym montażu balkonu u mnie w domu i mogę Ci co nieco naświetlić sprawę. Po spawaniu migomatem uzyskujesz od razu czysty spaw bez zgorzeliny i z o wiele mniejszą liczbą odprysków a czyszczenie spawów do miłych nie należy zwłaszcza między tralkami. Spawasz przy niższej temperaturze więc i elementy będą mniej powyginane .Łatwiej jest coś napawać poukrywać jakieś niedoskonałości zwłaszcza w narożach które będziesz docinał na 45 st . Ja na prace montażowe zrobiłem sobie butlę na szybkozłączce więc wyniesienie migomatu na balkon nie stanowi problemu. Rączka migomatu jest krótka więc dospawanie np stopek od spodu w 10 cm odstępie od płytek nie stanowi problemu. Dodatkowo kupiłem sobie przyłbicę samościemniającą i powiem szczerze spawanie to przyjemność...Co do prac w gospodarstwie to może moc nie jest powalająca ( migomat 200A + spawarka 160) ale na razie daje radę. Jak trzeba będzie to w garażu stoi 250 stara transformatorówka której nie znoszę. Ostatnie moje spostrzeżenie to niestety cena za kpl ok 1500 zł .Wiem że to dużo . Jeżeli nie zdecydujesz się na miga to polecam Ci chociaż inwerter. Pozdrawiam W.