Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa diod do pomiaru położenia

08 Kwi 2014 12:19 693 5
  • Poziom 17  
    Witam!

Posiadam urządzenie w którym support przemieszcza się w jednej osi.
    Urządzenie dokonuje pomiaru co pewne odcinki (przypuśćmy 1 cm) na długości około 40cm.

Próbowałem zastosować dalmierze i enkodery, niestety, to nie to czego po nich oczekuję.

Wymyśliłem sobie, że zastosuję listwę diod oraz czujnik na supporcie. Wszystkiediody będą oczywiśćie sterowane niezależnie, tak, by urządzenie gdy już na którąś spojrzy 'widziało' na którą patrzy.

Koncepcja w tym momencie jest mniej ważna (dodam tylko, że realizację przewiduję na arduino).

Proszę tylko o malutką radę na czym zamontować diody (IR), aby były one rozstawione w mniej więcej tej samej odległośći (5 - 10 mm) i żeby każda była zasilana niezależnie. Myślałem o popularnych obecnie listwach diodowych, ale tam trzeba by było demontować już zainstalowane diody i ciąć 'ścieżki' by zastąpić je niezależnymi połączeniami.

Ktoś ma jakiś tani i prosty pomysł?

Pozdrawiam!
  • Poziom 29  
    A czemu nie zrobisz tego choćby na transoptorze odbiciowym? Zamiast iluśtam diod robisz listwę z naprzemiennie naniesionymi czarno-białym paskami, ustawiasz tranoptor, do niego komparator i do arduino. Reszta to dodawanie i odejmowanie w procesorze. Tanie, proste i jeśli dobrze napiszesz program to pewne w działaniu.
  • Poziom 17  
    kindlar, nie ufam swoim zdolnościom, jeżeli chodzi o precyzyjne nawiercenie otworów, stąd szukam czegoś co odległości zachowuje, a łatwo będzie przerobić. jasne, nie mówię tu o precyzji to do 0,01 mm, ale jednak niech to na oko jest równe.

gruby1, byłoby ok, gdyby nie fakt, że 'sprawdzając' gdzie jestem, nie mam możliwości określenia w jakiej odległości od punktu bazowego się znajduję. oczywiście mógłbym skomponować listwę z wieloma równoległymi pasami, ale to komplikuje sprawę i już nie jest to to czego oczekuję.

de facto wystarczyłaby jakaś grubsza taśma perforowana, tylko nie mam pomysłu gdzie mogę taką znaleźć.
  • Poziom 11  
    Gloomwing dobrze napisany program, który na początku będzie zerował położenie (przycisk-wyłącznik krańcowy) i odpowiednio liczył przebytą trasę (np. policzył 4 diody) powinien dać radę - możesz dołożyć do tego jeszcze wyświetlacz LED, który pokaże Ci gdzie jesteś.