Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - do centrali wentylacyjnej

hubiwit 08 Kwi 2014 18:52 2040 2
 • #1 08 Kwi 2014 18:52
  hubiwit
  Poziom 25  

  Witam,
  przymierzam się do zakupu pompy ciepła do centrali wentylacyjnej z rekuperatorem (wymiennik krzyżowy) o wydajności 5000 m3/h, spręż 350 Pa, pomieszczenie 2000 m3 z płyty obornickiej, wysokość 6,3m - obiekt sportowy, obecnie w centrali nagrzewnica elektryczna 36 kW i pusta sekcja na dodatkową nagrzewnicę lub chłodnicę. Centrala z obiegiem wewnętrznym sterowanym czujnikiem zanieczyszczeń. Zadanie pompy to obniżenie kosztów ogrzewania i schładzanie powietrza latem.

  - Czy lepiej jest stosować pompę ze skraplaniem bezpośrednim tzn. obiegiem freonowym w centrali wentylacyjnej, czy dodatkowy obieg wodny i nagrzewnica/chłodnica wodna w centrali wprowadza jakieś straty?

  - Gdzie najlepiej umiejscowić pompę powietrze/woda lub powietrze/czynnik chłodniczy- na dachu, czy lepiej w miejscu nasłonecznionym czy w cieniu, czy ma to jakieś znaczenie?

  - Jaka jest różnica w kosztach eksploatacyjnych między pompą z dolnym źródłem w postaci powietrza bądź wymiennika gruntowego (odwiertów pionowych)? Czy warto inwestować w odwierty?

  - Jak się sprawują urządzenia firmy CLINT?

  - Czy warto inwestować w urządzenia z płynną regulacją mocy? Jak często można załączać/wyłączać pompę przy sterowaniu bezstopniowym?

  Dziękuje za pomoc

  0 2
 • #2 28 Kwi 2014 16:17
  joon
  Poziom 13  

  Napisz do firmy Cool z Chotomowa - polskiego producenta agregatów chłodniczych- pomogą z doborem urządzenia, mają dobre cenny.

  0
 • #3 30 Kwi 2014 21:39
  kluseknsk
  Poziom 8  

  Temat rzeka.

  Co do pompy ciepła to odwierty są cholernie drogie, ale masz pewność (przy odpowiednim gruncie) stałej temperatury. Swoją drogą COOL jest drogi, można znaleźć tańsze i wcale nie gorsze urządzenia. Bardzo fajne pompy ciepła wraz z modułem hydraulicznym ma Samsung. Możesz jeszcze rozważyć "zakup" czy też zamówienie pompy u lokalnego chłodniarza. Zakupić agregat od klimy i go podłączyć do modułu. Jeszcze pozostaje kwestia sterowania, ale z tym sobie powinien poradzić. Co do Samsunga to możesz się do mnie odezwać, jestem w stanie Ci udzielić dobrego rabatu (info do administratora - tak jestem sprzedawcą, ale co do forum nie chce nic zarabiać).

  PS. Jeśli masz dostęp do wody (jezioro, strumyk) gdzie woda zimną nie zamarza to pompa woda-freon.

  0