Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant - mimo ustawionej temperatury na sterowniku piec grzeje??

08 Kwi 2014 20:01 13683 24
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie, mam taki problem że mimo ustawionej temperatury na sterowniku 20 stopni - piec grzeje dalej ogrzewając pomieszczenia nawet do 22 stopni (a grzejniki aż parzą). Tak było nawet dzisiaj mimo temperatury na zewnątrz wynoszącej 19 stopni.

Piec Vaillant ecoTEC plus VC 186/3-5, nie używam go narazie do podgrzewania wody.

Proszę o radę
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Zajaccc , czy to jest nowozainstalowany kocioł? Czy wcześniej może działał poprawnie, a sprawa o której piszesz, może być traktowana jako usterka?
  • Poziom 7  
    wcześniej działał poprawnie, mam go 3 lata w tym roku od jakiegoś tygodnia się tak zachowuje
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Wszystko jest od tego czasu? Nic nie zmieniałeś? W sensie wymiana sterownika. Po prostu chodzi o wszystko, co może mieć jakikolwiek związek z obecnym zachowaniem kotła.
  • Poziom 7  
    Jedyne co zmieniałem to baterie w sterowniku i zakręciłem niektóre grzejniki ale to już w styczniu. :>
  • Poziom 12  
    Sprawdź czujnik temperatury zewnętrznej. Możliwe, że uległ uszkodzeniu i sterownik widzi temperaturę ujemną na zewnątrz.
  • Poziom 27  
    A jaki to sterownik? Bo może się przytrafiło, że jeśli to auraton, to któryś ze switch'ów zmienił położenie niechcący.
  • Poziom 7  
    Sterownik Vaillant 392f

a gdzie mam czujnik temperatury zewnętrznej??
  • Poziom 27  
    Z pobieżnej lektury instrukcji wynika, że ma sterowanie radiowe. Więc może sprawdź, czy po wymianie baterii odbiornik nie przestał się widzieć z nadajnikiem.
  • Poziom 7  
    po wymianie baterii sterownik z piecem dalej się widzą, piec normalnie grzeje tak jak jest zaplanowane na sterowniku do ustawionej temperatury -20 stopni. A czasem dalej grzeje do 23 a nawet 24 stopni.
  • Poziom 1  
    Witam,
    Pojawił się u mnie wczoraj ten sam problem (ten sam piec...)
    Zaczeło się od tego że na wyjazd ustawiliśmy program "planowanie dni poza domem" z temperaturą zadaną 18 stopni. Wróciliśmy dzień wcześniej niż planowaliśmy i ku naszemu zdziwieniu w domu było bardzo ciepło - 21,5 stopnia a grzejniki gorące! oczywiście na sterowniku cały czas wyświetlone "urlop aktywny" z temp zadaną 18 stopni!! wyłączyłam program; temp zadana na sterowniku-dzień-20 st, w domu było 22st a piec cały czas działa i grzejniki gorące, dopiero jak przestawiłam program czasowy na noc przestał grzać...

W tym momencie temperatura zadana 18 stopni, a w domu 20 st i nadal piec działa, grzejniki gorące...

Dodam że do tej pory było wszystko w porządku (piec mamy ok 1,5 roku), żadnych ustawień nie zmieniałam, co może być przyczyną takiego działania??
  • Poziom 36  
    Witam. Jakia marka oraz model programatora pokojowego jest zamontowana w Twojej instalacji? Kiedy ostatnio były w nim wymieniane baterie? To istotna kwestja ponieważ zbyt słabe baterie w sterowniku mogą powodować jego nie prawidłową pracę, skoro kocioł pracuje już od 1,5 roku a sterownik pokojowy tak samo długo to warto te baterie wymienić na nowe bo z regóły po takim czasie są już wyczerpane no i dobrze jest zakupić baterie nieco droższe te dobrej jakości bo te najtańsze marki 'tesco' są zazwyczaj tylko na krótką metę.
  • Poziom 7  
    Po okresie letnim założyłem te same baterie co były założone wiosną tego roku i jest wszystko dobrze. Wygląda że to nie wina baterii :)
  • Poziom 7  
    Ponawiam pytanie, bo ostatnio zrobiło się ciepło a piec zaczął grzać pomimo zadanej temperatury ??
  • Poziom 27  
    I tak co półtora roku będziesz pytanie ponawiał?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    greg-orius napisał:
    Tez mam ten problem. Piec Vailant Aqua Plus. Caly czas grzeje mimo temp na sterowniku 20stC w domu jest 24stC. Sterownik vc410. Zauwazylem że na piecu jest 12stC temp zew a na sterowniku pogodowym 0stC. I jeszcze jedno - nie wiem jak bylo wczesniej ale d90 czyli komunikacja ze sterownikiem pogodowym wskazuje 0, czyli brak.
    Prosze o pomoc.

Jeśli 410 jest w kotle to nie realizuje temperatury pomieszczenia.
    Jeśli 410 jest w pomieszczeniu to realizuje wpływ temperatury pomieszczenia.
    Prawe pokrętło pod klapką ustaw na "klucz" potem lewe pokrętło przyciśnij x2 do funkcji TP-złącz są opcje 0,1,2.
    0 - czujnik wyłączony
    1 - korekta
    2 - termostat
    W d90 powinno być "1" sprawdź zacisk "7" w podstawie regulatora lub na płycie kotła. Może jest uszkodzony jeden przewód ? Można sprawdzić miernikiem.
    Sprawć czy biegunowość przewodów 7-8-9 jest poprawna w podstawce i w płycie kotła.
    Napisz co masz ustawione
  • Poziom 16  
    Wiesz, że 410 to regulator pogodowy ?
    Masz czujnik zewnętrzny ?
    Czujnik na płycie

Osobiście nie jestem zwolennikiem regulatora pogodowego do tego kotła.
    Możesz zamontować regulator Vaillant calorMatic 332 lub np. Euroster, Salus, Tybox
  • Poziom 27  
    Sorka, że takie durne pytanie. A czy na "krótko" kocioł startuje? Po złączeniu przewodów po odpięciu sterownika...

Ooops, nie doczytałem że się załącza a nie chce wyłączyć.... Przepraszam.
  • Poziom 27  
    greg-orius, a nie prościej najpierw odłączyć sterownik i sprawdzić ręcznie czy wsio hula?

Nie wiesz, czy wcześniej to zestawienie działało poprawnie?
    Może się coś wydarzyło, co spowodowało zmianę ustawień i wystarczy to poprawić jedynie.