Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łazienka - wanna z hydro + kabina z sauną + sauna sucha

tstopczynski 08 Kwi 2014 21:02 1521 23
  • #1 08 Kwi 2014 21:02
    tstopczynski
    Poziom 5  

Hej,

Na początku dodam że nie jestem elektrykiem, nie mam uprawnien etc.. :P
    Jako takie pojęcie mam... ale bez "tajemnej" wiedzy...

Robię remont w domu jednorodzinnym z lat `90.
    Do domu doprowadzona jest linia naziemna (4 przewody, zgaduję L1,L2,L3,PEN).
    Instalacja w rozdzielni wygląda na TN-S (jest wydzielona listwa PE).
    Przewody do gniazdek są 3 żyłowe (PE wpiete w rozdzielni w listwe) ale gniazdka wszystkie bez bolca... sic!

W chwili obecnej robię remont łazienki na piętrze. W tym samym pionie na parterze/piwnicy jest hydrofor oraz będzie w przyszłości sauna sucha (piec ok 6 kW).
    Dlatego chcę właściwie rozprowadzić przewody i zrobić niezależną rozdzielnię (w starej nie ma juz miejsc i jest daleko) na łazienkę, saunę i hydrofor. W tej chwili do hydroforu są dociągnięte 3 fazy ale wygląda to na 5x2,5 jak nie 1,5. Nie ma opisów na przewodach. Skąd pomysł na 1,5mm2? Bo wszystkie gniazdka w domu są na takich przewodach... sic!

Tyle na wstępię.

1. Łazienka
    - Wanna z hydromasażem. Prawie 6,7kW. Fabrycznie wychodzą z niej 3x4mm2 więc takim przewodem zejdę na dół do nowej rozdzielni.
    - Prysznic z generatorem pary (sauna parowa). 3,6kW. Zejdę do nowej rozdzielni przewodem 3x2.5mm2
    - gniazdka na 2x2,5mm2
    - oswietlenie pozostaje na starej instalacji.
    2. Hydrofor - ok 1kW
    3. Sauna (w planach) 6-9 kW

Pytania
    1. Czy stelaż wanny i brodzika podpinam pod przewód PE i łączą się one dopiero w rozdzielni? W łazience nie ma żadnych innych stalowych elementów. Do zbrojenia nie mam dostepu.
    2. Jakim przekrojem zasilić nową rozdzielnię ze starej biorąc pod uwagę maksymalne obciążenie w granicach 20kW (mało realne ale możliwe).

Resztę ogarnie mi już elektryk... różnicówki itp :) Muszę teraz sam położyć instalację.

0 23
  • #2 08 Kwi 2014 21:28
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Cytat:
    - gniazdka na 2x2,5mm2

Te gniazdka to do czego mają być ?

0
  • #3 08 Kwi 2014 21:32
    tstopczynski
    Poziom 5  

suszarka, lokówka.... etc...

Mam jeszcze jeden problem... Nie wiem czy mam zalozyc oddzielny temat...

Wanna ma wiatrak 230v 700W do Jacuzzi. Chcę mieć możliwość zmiany jego prędkości. Jutro postaram się dotrzeć do niego i odczytać co to dokładnie jest. Z tego co już wyczytałem takie silniki można sterować zwykłym regulatorem do żarówek, wentylatorów itp... Prawda to?

0
  • #4 08 Kwi 2014 21:35
    450018
    Usunięty  
  • #5 08 Kwi 2014 21:37
    fighter
    Poziom 20  

tstopczynski napisał:

Resztę ogarnie mi już elektryk... różnicówki itp :) Muszę teraz sam położyć instalację.

Dlaczego nie zapytasz elektryka który ma się pod twoją fuszerką podpisać jak i co masz zrobić ??

0
  • #6 08 Kwi 2014 21:44
    450018
    Usunięty  
  • #7 08 Kwi 2014 21:47
    trance123
    Poziom 20  

Nie napisałeś jak daleko ta rozdzielnia jest, a to też jest ważne. 20 kW to na styk 6mm2 więc następny to 10 mm2 i to raczej jest Twój cel o ile nie masz do rozdzielni kilkadziesiąt metrów, zresztą i tak musi Ci to podłączyć elektryk. Powodzenia z układaniem takiego 5x10 mm2.

0
  • #8 08 Kwi 2014 21:49
    450018
    Usunięty  
  • #10 08 Kwi 2014 22:11
    tstopczynski
    Poziom 5  

Z tym 2x2,5 się pomyliłem po prostu :) Miałem na myśli 3x2,5

PE jest zwinięte w puszkach pod gniazdkami... W ramach remontu będę to sukcesywnie poprawiał...

Elektryka jeszcze nie mam :) Dlatego piszę na forum bo chcę jak najszybciej "wyjść" z łazienki a kasa jak wiadomo na tym etapie może być inaczej spożytkowana :P

Przewody potrafię układać :P

jojo95 Czyli mam zastosować taką "lokalną" listwę PE? Podłączam do niej stelaże i dalej w instalację do rozdzielni na listwę PE. Dobrze rozumiem? Pytanie moje jest takie... Co za różnica czy podepnę stelaże do takiej listwy ekwipotencjalnej i pozniej do rozdzielni czy podepnę je do przewodów PE w puszkach rozdzielczych przy wannie i prysznicu. Przecież i tak sie "spotkają" w rozdzielni... Tak.. pisał to laik.. i prosiłbym o konstruktywną odpowiedz.. :)

Dodano po 9 [minuty]:

trance123 Nowa od starej? Po kilku wierceniach pewnie wyjdzie z jakies 10m. Problem w tym ze nie chcę póki co rozgrzebywać remontu na parterze wiec przewód puściłbym czasowo w listwie natynkowej. Z czasem schowam go w tynk przy okazji remontu.

20kW to jest wartość graniczna.. Wątpię aby w jednej chwili 1 osoba brała full kąpiel w wannie (pompa cyrk, jacuzzi, podgrzewanie), druga w tej samej łazience saunę parową.. trzecia saunę suchą na dole... a jeszcze hydrofor musiałby cały czas pompować :P

Te 6mm2 wystarczy :) Z tego co się zorientowałem przy instalacji 3fazowej ma duze znaczenie równe obciążenie. W takim wypadku muszę pociągnać przewód 5x6mm2. Dobrze rozumiem?

0
  • #11 08 Kwi 2014 22:15
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    Pytanie moje jest takie... Co za różnica czy podepnę stelaże do takiej listwy ekwipotencjalnej i później do rozdzielni czy podepnę je do przewodów PE w puszkach rozdzielczych przy wannie i prysznicu. Przecież i tak sie "spotkają" w rozdzielni... Tak.. pisał to laik.. i prosiłbym o konstruktywną odpowiedz.

Laik zamiast pisać powinien najpierw czytać a dopiero później pisząc pytać.
    Na początek Link
    Oczywiście to o czym pisałem w poprzednim poście obowiązkowo.

0
  • #12 08 Kwi 2014 22:18
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

tstopczynski napisał:

Elektryka jeszcze nie mam :) Dlatego piszę na forum bo chcę jak najszybciej "wyjść" z łazienki a kasa jak wiadomo na tym etapie może być inaczej spożytkowana :P

Czyli jak zwykle, dyletant zabiera się za instalację od tyłu, bo chociaż na duperele kasy nie było żal, na instalację elektryczną szkoda, bo to pod tynkiem i nie będzie się czym pochwalić. Powodzenia!

0
  • #13 08 Kwi 2014 22:18
    1044571
    Usunięty  
  • #14 08 Kwi 2014 22:18
    tstopczynski
    Poziom 5  

kkas12 no właśnie dużo czytałem zanim napisałem post :P

0
  • #15 08 Kwi 2014 22:19
    450018
    Usunięty  
  • #16 08 Kwi 2014 22:36
    1044571
    Usunięty  
  • #17 08 Kwi 2014 22:42
    tstopczynski
    Poziom 5  

No dobra Panowie.. Nie odrobiłem aż tak dobrze lekcji...

Wiec.. W łazience powinienem zamontować listwę ekwipotencjalną i podpiąć Ją do uziomu.... Kolejne pytanie laika :) Listwa PE w rozdzielni też jest podpięta do uziomu.... Czy tu chodzi o odległości od urządzeń?

Pytanie do czego Ją podpiąc... heh... woda w PP, Ogrzewanie podłogowe w PEX, Jedynie co zostaje to delikatnie odsłonięty drut zbrojeniowy.. ale obawiam się że to od stropu terrivy i nie jest w żaden sposób uziemniony...

Dodano po 5 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    tstopczynski napisał:
    Hej,
    Jak rola tego elektryka ? Elektryk ma dać lipny podpis na papierku.

Nie drogi kolego :) Nie znam się aż tak na elektryce aby podpinać rozdzielnie w dodatku z hydro i sauną :P Gdzieś coś mi świta ale takiego ryzyka nie mam zamiaru podejmować :) Swoją drogą będę chciał aby w ogóle zajrzał do obecnej rozdzielni bo jak na moje laickie oko to też jest tam pomieszane...
    Ale to dopiero jak skończę etap remontu łazienki.

Dla osób które szukają sensacji zbędnej... W domu nie mam tylko tej jedynej łazienki :) Zaczniemy korzystać z niej dopiero po podłączeniu elektryki.

Nota bene.. papierek mi jest w ogóle niepotrzebny :P

0
  • #18 08 Kwi 2014 22:44
    kkas12
    Poziom 40  

Kolego masz ADHD, że tak skaczesz po zagadnieniach mimo, że żadnego jeszcze nie wyjaśniłeś.
    Albo się więc skupisz na konkretach zamiast mnożyć kolejne pytania, albo temat zamknę.

Ponadto piszesz w dziale "profi" więc przyzwoitość nakazuje mieć przynajmniej jakieś podstawy.
    Zacznij od tego, że łazienka jest pomieszczeniem w którym ze względu na panujące w nim skrajnie niekorzystne warunki środowiskowe dochodzi do najcięższych wypadków.

0
  • #19 08 Kwi 2014 22:50
    450018
    Usunięty  
  • #20 08 Kwi 2014 22:52
    1044571
    Usunięty  
  • #21 08 Kwi 2014 22:54
    tstopczynski
    Poziom 5  

jojo95 napisał:
    Bronek22 napisał:
    GSU, GSW wszystko jedno zupa du..... Wszystko jedno gdzie co podłączyć.

Jeśli ilość zacisków wystarcza można użyć jednej listwy, do której jest podłączony uziom i połączenia wyrównawcze i przewód PE do rozdzielnicy. Wówczas GSU=GSW. Zgodnie z definicją szyna uziemiająca może pełnić funkcję szyny wyrównawczej.

Bronek22 napisał:
    Ta listwa ekwipotencjalna to twoja prywatna nomenklatura.

Kolego to nie moja prywatna nomenklatura tylko nazwa handlowa, idź do hurtowni i powiedz, że chcesz kupić GSU to facet zrobi wielkie oczy, a powiesz listwa ekwipotencjalna to wszystko stanie się jasne.

Dodano po 2 [minuty]:

kkas12 napisał:
    Zacznij od tego, że łazienka jest pomieszczeniem w którym ze względu na panujące w nim skrajnie niekorzystne warunki środowiskowe dochodzi do najcięższych wypadków.

+
    tstopczynski napisał:
    ale gniazdka wszystkie bez bolca... sic!
    i tragedia gotowa...

jojo95
    I to jest jasne... Dziękuję bardzo :) Wiec stelaże podpinam w puszkach do styku PE i dalej razem do rozdzielni na listwę PE :)

Gniazdka w wyremontowanej łazience będą z bolcami :) spokojnie... z czasem wszystkie powymieniam. Na szczęście PE jest w nich nie podłączony...

0
  • #22 08 Kwi 2014 23:03
    450018
    Usunięty  
  • #23 08 Kwi 2014 23:06
    tstopczynski
    Poziom 5  

Podsumowując temat...

- pod wanną montuję puszkę do której podłączam również przewód PE od stelaża, obudowy silnika itp, dalej przewodem 3x4mm2 do nowej rozdzielni
    - nad prysznicem (takie miejsce przewiduje producent, kabina z zadaszeniem) montuję puszkę do której podpinam przewód PE od stelaża brodzika i generatora pary i dalej przewodem 3x2,5mm2 do nowej rozdzielni
    - gniazdka łazienkowe prowadzę przewodem 3x2,5mm2 do nowej rozdzielni

Nową i starą rozdzielnię łączę przewodem 5x6mm2.

Resztę załatwi mi elektryk.

Czy wszystko się zgadza?

0
  • #24 08 Kwi 2014 23:07
    kkas12
    Poziom 40  

Kolego jojo95 wychodzi na to, że Marcin uczy Marcina, gdyż piszesz bzdury. Przed następnym zabraniem głosu w tematach dotyczących łazienek proponuję poczytać to co znajduje się pod zamieszczonym wcześniej linkiem a także (obowiązkowo!) zapoznać się z 5-54 oraz 7-701.
    Twoje rady w tym wątku brane za dobrą monetę przez jego autora mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne.
    W jego "podsumowaniu" jest to aż nadto widoczne.

Temat zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo