Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LD87 - Skąd zmywarka wie że filtr jest zapchany?

08 Kwi 2014 22:02 3981 12
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam pytanie, które zamieściłem w temacie: na podstawie czego, jakiego czujnika zmywarka stwierdza, że filtr na dnie jest zapchany odpadkami? W znanej mi zmywarce Aristona są np dwa czujniki ciśnienia oraz temperatury, czystości wody, pobranej wody i czasem jest też od soli ale co powoduje, że wyświetla się błąd zapchania filtra?
    Pozdawiam
  • Poziom 12  
    Nie ma takiego czujnika w zmywarce sygnał jest najwidoczniej brany z Hydro(preso)statu
  • Poziom 10  
    OK. A który hydro/presostat za co odpowiada? Niskiego ciśnienia i wysokiego ciśnienia.
  • Poziom 25  
    Nie ma czujnika zapchanego filtra, wszystko to czas w jakim zmywarka ma wykonać dane zadanie, jeśli to zrobi to jest OK jeśli nie to na tej podstawie wyświetla błędy i komunikaty.
  • Poziom 10  
    Czyli jeśli błąd zapchanego filtra pojawia się na samym początku cyklu, gdy zmywarka napełnia się wodą po raz pierwszy to może znaczyć, że wpływa za mało wody do środka (co może być spowodowane np niskim ciśnieniem w sieć)? Jeśli wcale nie ma wody to jest inny błąd.
  • Poziom 25  
    Zacznijmy od tego jaka to zmywarka, producenci stosują inne rozwiązania i nie wszystkie działają tak samo jeśli chodzi o autodiagnozę
  • Poziom 10  
    Konkretnie Ariston LD87. Z tego co rozbierałem to kojarzę następujące czujniki: "wiatrak" na wejściu od przepływu wody, temperatury wody (na drzwiach), niskiego i wysokiego ciśnienia (na rurkach odchodzących z różnych miejsc poniżej filtra na resztki), czujnik czystej wody (pewnie dla trybu eko). Nie znalazłem czujnika od soli natomiast w zbiorniku ze solą jest jakiś zawór albo pompka.
    Myślę, że ten "niskiego ciśnienia" to presostat bo jest podłączony przez rurkę idącą do góry, w dół i na końcu jest czujnik a ten "wysokiego ciśnienia" to hydrostat bo jest prawie bezpośrednio podłączony do zbiornika z wodą.

I oczywiście czujnik wody na dnie.
  • Poziom 25  
    Presostat, hydrostat to jedno i to samo, jeden jest od normalnego poziomu a drugi tzw. przelewowy. Jeśli cały czas działa pompa możesz mieć brudną komorę w misie myjącej. zdejmij wężyki z hydrostatów i dmuchnij w nie kilka razy zrób to z wodą w zmywarce.
  • Poziom 10  
    Pompa działa tylko wtedy kiedy trzeba czyli pojawia się alarm to wypompowuje wodę z wnętrza.
    Obydwa staty już wymieniłem. Przy okazji wyczyściłem rurki, które do nich dochodzą i jeszcze inne rurki, które były w środku obudowy. Jedna była szczególnie zabrudzona, łączyła najniższy punkt misy z plastikowym pojemnikiem z wentylatorem (chyba wyciągającym wilgoć z wewnątrz komory w czasie suszenia).
    Wyczyściłem też płaszcz wodny (dwa dni odmakał w odkamieniaczu) - zastanawiam się tylko nad tym : w płaszczu wodnym jest taki mały, czarny element, czy to jest jakiś zaworek jednokierunkowy np. do odpowietrzania?
    Zastanawiam się jeszcze nad wyczyszczeniem zbiornika z solą.
  • Poziom 25  
    Budowa płaszczy jest różna, nie pamiętam jak wygląda płaszcz w tym modelu możliwe, że jest on do odpowietrzania. Jak już tak wszystko czyścisz to wyczyść i misę są tam komory ciśnieniowe do których dostęp jest niemożliwy tak więc zalej ją jak płaszcz jakimś środkiem.
  • Poziom 10  
    Wykręcić tą misę do tego czyszczenia czy bez wykręcania tylko wybrać wodę?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Możesz bez wykręcania, zalej ją i niech trochę postoi.
  • Poziom 10  
    Jednak wykręciłem. I bez wykręcania pewnie by się nic nie dało zrobić. Ta komora był PEŁNA brudu. Możliwe, że to wyjście do presostatu było zapchane. Zalałem tą komorę czymś do przetykania rur ale nie pomogło. Musiałem to ręcznie wyczyścić. Teraz po złożeniu zmywarka wreszcie działa dobrze.
    Dziękuję za pomoc.