Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Elizabeth Hi-Fi - Ściszanie jednego z kanałów po przełączeniu na stereo

kamil bula 14 Maj 2014 16:41 10728 68
  • #31 14 Maj 2014 16:41
    bekier
    Poziom 19  

Warto jeszcze sprawdzić, czy na obu programatorach też tak się przestraja.
    Może to efekt przerywającego potencjometru głównego.
    A może przerwy na druku - stuknij w płytę - czy stacja nie ucieka?

Grzes

• #32 14 Maj 2014 21:10
    kamil bula
    Poziom 18  

Nie sądzę, żeby to było to... ale sprawdzę. Przestraja się na wszystkich trzech programatorach, chociaż czasem jest to bardziej zauważalne, a czasem mniej. Kilka dni temu miałem ustawioną pewną stację, która grała od wieczora, aż do rana i się nie rozstroiła ani trochę, a za jakiś dzień, co tylko ustawiłem, to pograło jakąś chwilę i musiałem zaraz podchodzić do radia i dostrajać z powrotem.

Dj - MatyAS, chodzi o to napięcie od 2 do 25V, które oczywiście zmienia się w zależności od ustawienia gałką częstotliwości ? Jakie ew. elementy mogą być do wymiany? Bo od razu bym je ewentualnie kupił, bo mam teraz możliwość.

Pozdrawiam

• #33 14 Maj 2014 21:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 14 Maj 2014 23:16
    kamil bula
    Poziom 18  

Dziękuję - sprawdzę. Może to być i wina tego potencjometru - podczas przestrajania UKFu i ustawiania na nim napięcia, miałem co do niego pewne zastrzeżenia i myślałem o wymianie na nowy, ale zobaczymy.
    Zauważyłem, że jeden z kondensatorów powpinanych równolegle w diody prostownicze zasilacza (kond. foliowy 47nF) ma u góry między foliami jakby brązową pianę, która wygląda, jakby wydostawała się ze środka "zwojów" folii. Oprócz tego, podobne zjawisko jest jeszcze chyba w dwóch takich samych kondensatorach odbiornika. Czy je wymienić ? Mogą być te MKT w plastikowej, prostokątnej obudowie ?

• #35 15 Maj 2014 13:20
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 15 Maj 2014 20:15
    kamil bula
    Poziom 18  

Aha, no to chyba nie ma co ich w takim razie ruszać.

Myślę jeszcze, żeby zamontować z tyłu gniazdo antenowe na 75 Omów, żeby łatwo i wygonie można było podpiąć się do gniazdka antenowego w ścianie. Póki co, do gniazda 300 Om, mam podłączony zwykły, długi przewód. Po podłączeniu do gniazdka, myślę że siła sygnału się nieco zwiększy. Tylko jak to prawidłowo podłączyć ?

Czytałem na forum, że przewód ze środka koncentryka podłącza się do jednego otworu z fabrycznego gniazda, a oplot zwyczajnie do masy. Czy tak będzie poprawnie? Widziałem gdzieś wcześniej na schemacie chyba odbiornika Tosca 303 i tak połączenie było inne, a wpięcia antenowe były 300 i 75 Om.

• #37 15 Maj 2014 21:05
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #38 15 Maj 2014 21:28
    kamil bula
    Poziom 18  

Czyli tak jak na tym zdjęciu ? Unitra Elizabeth Hi-Fi - Ściszanie jednego z kanałów po przełączeniu na stereo

• #39 15 Maj 2014 21:50
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #40 15 Maj 2014 21:59
    kamil bula
    Poziom 18  

Transformator wejściowy? A nie jest to po prostu fabryczna cewka do której końców podłącza się antenę 300 Om, tak samo jak w Elizabeth, tylko że tutaj, na środku uzwojenia cewki zrobiony jest odczep i podłączony do masy? Bo z tego obrazka wnioskuję, że u siebie w radiu muszę zrobić taki odczep (jakoś mniej więcej na środku wys. uzwojenia) i podpiąć go do masy, a reszta to już oczywista, czyż nie? Czy może czegoś nie rozumiem ?

Ps. Gniazdko w ścianie mam zwykłe z wejściem na R i TV. Jest do niego podłączona zwykła antena siatkowa ze wzmacniaczem. Podłączałem kiedyś do tego inny amplituner i mimo, że to antena niekoniecznie chyba przeznaczona do odbioru UKFu, to odbierał lepiej, niż na zwykłym przewodzie, jak to odbieram cały czas.

• #41 15 Maj 2014 22:25
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 15 Maj 2014 22:34
    kamil bula
    Poziom 18  

No w sumie tak. Dla mnie każdy element indukcyjny w radiu, to cewka. : P Ale w Elizabeth mogę dorobić odczep i podłączyć wszystko jak na rysunku? Czy istnieje może jakieś inne lepsze rozwiązanie? Wymiana "transformatora" na gotowy z odczepem ? Chyba raczej nie ?

• #43 17 Maj 2014 00:38
    kamil bula
    Poziom 18  

Wstępnie sprawdziłem właśnie zachowanie się napięcia na radiu.
    Zmienia się ono na potencjometrze. Miałem ustawioną Jedynkę Polskiego Radia i na początku napięcie wynosiło 12, 61V. Potem wzrastało. Przy napięciu 12,8V stacja nadal odbierała prawidłowo, ale napięcie nadal wzrastało i przy niewielkim przekroczeniu 13V, wskoczyła inna stacja. Po przełączeniu na drugi programator z inną stacją i ponownym włączeniu poprzedniej stacji, napięcie znów wynosiło 12,8V, po czym wzrastało i po raz kolejny przy 13V stacja uciekła i "wskoczyła" druga. Natomiast napięcie na wyjściu zasilacza wydaje się być stabilne (Voltomierz podpinałem tylko pod kołki na płytce, do których dołączone są przewody. Jutro postaram się zbadać problem dokładniej.

• #44 17 Maj 2014 13:21
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #45 17 Maj 2014 14:01
    kamil bula
    Poziom 18  

A czy zamiast tego można użyć WD-40 ?

Sprawdzałem jeszcze w nocy napięcia, są w porządku. Dla potwierdzenia - na UL 1550L jest 30,0 - 30,1V (dobrze, że nie mieli w sklepie), a na kołku na płytce z zasilacza wynosi 25,8V (dół pasma) i 25V (góra).

PS. Ktoś już wcześniej chyba czymś psiukał w te przełączniki, bo w ich okolicach widać plamy i przyklejony do nich kurz.

• #46 17 Maj 2014 14:31
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #47 17 Maj 2014 18:32
    kamil bula
    Poziom 18  

Jasne, że nie. Wpuszczałem trochę WD-40 do potencjometrów, ale i tak dwa z nich raczej wymienię, bo jak wcześniej wspomniałem, ośki mają luzy i pot. od balansu w pewnych momentach przerywa. Mam nadzieję, że uda się zdobyć oryginalne TELPODy. A tych środków kupować mi się nie opłaci, więc sprzęt będę musiał podwieźć do znajomego elektronika, to przeczyści wszystko, o ile ma oba te środki.

Martwi mnie jeszcze wyłącznik sieciowy. Czasami odłącza zasilanie. Jak ruszy się przewodami, to raz łączy, raz nie. Czy tutaj mogłyby pomóc jakieś ze środków, które Pan wymienił, czy tylko wymiana wyłącznika na nowy... ?

• #48 17 Maj 2014 20:17
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #49 18 Maj 2014 17:15
    kamil bula
    Poziom 18  

Wyłącznik zwykle działa, ale jak lekko ruszy się od niego przewody, to nieraz rozłącza. Na złożonym w obudowie radiu, problemu nie było, ale liczyć, że wszystko po złożeniu będzie grać, to też tak nie bardzo.

Póki co, wymontowałem płytkę przedwzmacniacza i wylutowałem potencjometry. Wymienię wszystkie na nowe, żeby za jakiś czas nie dawały o sobie znać. Myślę też jakie elementy można by wymienić na nowe. Tym bardziej, że mam teraz świetny dostęp i wygodę, bo drugi raz wymontowywać płytki nie mam zamiaru... Może elektrolity wejściowe 1uF (C140, C141) zamienić na stałe, foliowe ?

Na płytce jest 6 elektrolitów Elwa, a reszta (11) to jakieś Tk i 2 Rubycony.

• #50 18 Maj 2014 18:36
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #51 18 Maj 2014 19:33
    kamil bula
    Poziom 18  

Mam nadzieję. 1uF/63V, np. WIMA ma niewielkie rozmiary i spokojnie wejdzie. W razie czego można podpiąć drugi równolegle od strony druku (jakby w sklepie mieli jakiejś większe).
    A kond. MKSE 68nF (C150 - C153) warto wymienić też na foliowe, czy ich nie ruszać ? One niby chyba też są jakieś foliowe ? To są takie jak często się spotyka w kolorze zielonym, MIFLEX, tylko że u mnie są czerwone. Na pewno Pan wie o jakie chodzi.

• #52 18 Maj 2014 20:31
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #53 18 Maj 2014 23:40
    kamil bula
    Poziom 18  

Rozumiem, że foliowców nie ruszać. A ceramiczne ? Sa tam dwa po 100pF. No i myślę jednak nad wymianą elektrolitów - przynajmniej tych, które były wymieniane. Skoro nowe kondensatory mają krótką trwałość, to może warto? Tym bardziej, że pewnie były wymieniane, gdy radio odbierało jeszcze na starym zakresie. Co Pan sądzi ?

Zastanawiają mnie jeszcze szumy w jednym kanale, po przełożeniu potencjometru... Wcześniej myślałem, że może połączenie było źle wykonane i zwora pod potencjometrem była połączona jak fabrycznie, ale po wymontowaniu płytki i potencjometrów okazuje się, że chyba wszystko było w porządku... Nie wiem co to może być. Może jakaś stara Elwa powoduje szum ? Dziwne...

• #54 19 Maj 2014 12:31
    forex3
    Poziom 13  

Jeśli źródłem szumu jest końcowy stopień przedwzmacniacza na T115 (T116), to oprócz samego tranzystora przyjżałbym się kondensatorowi 100pF. Miałem kiedyś taki przypadek, że kondensator ceramiczny stał się generatorem szumu. ;)

• #55 19 Maj 2014 12:54
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #56 24 Maj 2014 13:30
    kamil bula
    Poziom 18  

W takim razie wymieniam wszystkie kwadraciaste ceramiki, w całym urządzeniu. Byłem u znajomego elektronika i powiedział, że potencjometry się nie psują, tzn. żeby je przemyć i zamontować z powrotem, a luz na ośkach taki był od nowości. Psiukałem w nie wcześniej WD-40, więc dał mi w strzykawce jakiś środek na bazie spirytusu (nazwy niestety już nie pamiętam, a potem dam mu je do psiuknięcia KONTAKTem S. KONTAKTu WL nie posiadał.
    Dodatkowo, w jego opinii winą rozstrajających się stacji mogą być kondensatory od ARC.

• #57 27 Maj 2014 14:10
    kamil bula
    Poziom 18  

Jednak z wymianą kondensatorów w tunerze chyba przesadziłem. Zmieniłyby się pewnie parametry i trzeba by wszystko od nowa stroić... Wymieniłem natomiast wszystkie kondensatory ceramiczne (100pF) z przedwzmacniacza. Wcześniej nie sprawdzałem, ale po ich wymianie i podłączeniu przedwzmacniacza do zewnętrznego wzmacniacza mocy, szum w obu kanałach jest równy, tylko że przedwzmacniacz miał wymontowane wszystkie potencjometry. Mam nadzieję, że teraz będzie już dobrze. Na pot. od wzmocnienia oczywiście zwory. Swoją drogą - ciekawe jakie szumy by były, gdyby pot. od głośności zamontować teraz w miejscu fabrycznym, hehe.

Póki co - zamawiam nowe elektrolity do przedwzmacniacza. Panasonic FC nie są drogie. Elwy, które w nim siedzą chyba zostawię - wymienię tylko te nieoryginalne. Nie liczę na poprawę jakości dźwięku, tylko chcę mieć spokój z tą częścią radia i pewność, że za jakiś czas nie będę tam musiał znów zaglądać.

• #58 30 Paź 2014 17:46
    kamil bula
    Poziom 18  

Witam po długiej przerwie. Kończę prace przy odbiorniku (mam nadzieję...) i mam pewne pytanie. Otóż przed wymontowaniem przedwzmacniacza, radio świetnie odbierało wszystkie stacje, a po jego demontażu, koniec pasma był na środku skali odbiornika i odbiór jest bardzo słaby. Nie rozumiem czym może to być spowodowane. Dopiero gdy dołączę antenę do jednego z odczepów uzwojenia "idącego" w stronę tunera, odbiór jest znacznie lepszy. Sprawdzałem napięcia strojenia i faktycznie, dół był jakiś rozregulowany, ale jego ponowne ustawienie nic nie dało i wraz częstotliwość końcową, tzn. te 108MHz mam na środku skali. Co to może być ? Jakieś czary ?

• #59 01 Lis 2014 20:51
    kamil bula
    Poziom 18  

Okazało się, że problem powodował kondensator C34 wlutowany od strony druku. Podmieniałem go na mniejszą pojemność, szukając powodu rozjeżdżania stacji, lecz to nie pomogło. Potem kond. na szybko przylutowałem do ścieżek i była lipa. Może w złe miejsce był nawet wlutowany, ale nieważne. Teraz odbiera już znów bardzo dobrze. Musiałem jednak dostroić jeszcze obwody wejściowe, by poprawić czułość... Problem usunąłem w dniu napisania poprzedniego postu. Wmontowałem przedwzmacniacz z nowymi potencjometrami, elektrolitami (pojemności 2,2u zastąpione kondensatorami foliowymi). Wszystkie elektrolity w całym odbiorniku wymienione na nowe. Starałem się dać rzekomo lepsze, niż zwykłe chinole, tzn. zastosowałem Panasonic FC, Nippon, Rubycon, jakieś Samsungi (te ostatnie jakieś zwykłe chyba jednak). Kondensator zasilacza na razie zostawiłem - szkoda mi go wyrzucać, bo wygląda na to, że jest przynajmniej w dobrym stanie. Zamiast niego kupiłem jakiś ROE, o takiej samej średnicy.

Po drodze uszkodziłem jednego STK 015, z czego uczyniłem powód do wymiany końcówek mocy na TDA 2050. Na nich szumy są znikome, oczywiście potencjometr między wyjściem przedwzmacniacza, a wejściem końcówki. Wtórnik emiterowy jednak będę musiał zamontować, bo po ustawieniu niskich tonów na maksa, słychać ich zniekształcenia.

Co do rozjeżdżania stacji - wygląda na to, że problem rozwiązała wymiana peerka przy stabilizatorze UL 1550. Pojawił się jednak kolejny problem... Radio grało blisko doby, stacje pięknie trzyma, natomiast lampka od stereo zaczynała coraz bardziej mrugać (gasnąć). Teraz świeci tylko przy niedostrojonej na tyle stacji, że jej odbiór jest zaszumiony. Obawiam się, że to coś z cewkami stereo dekodera. Jak rozwiązać problem? Słyszałem kiedyś, że ktoś wymieniał stereo dekoder i stosował inną aplikację na oddzielnej płytce. Czy to będzie jakimś rozwiązaniem ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

• #60 27 Kwi 2015 00:34
    bekier
    Poziom 19  

I co z tym przestrajaniem się radia??
    Stara sprawa, ale czy rozwiązana?

- W 90% to była wina potencjometru strojenia. Sprawdź to najłatwiej, czy to samo robi na programatorze. Te raczej nie przerywały.

Grzes

Szukaj w 5mln produktów