Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szkoda całkowita, jak dobrze zutylizować pozostałości.

kociol96 09 Kwi 2014 00:26 2469 16
  • #1 09 Kwi 2014 00:26
    kociol96
    Poziom 21  

Witam!

Zostałem poszkodowany w kolizji. Ubezpieczyciel wypłacił mi odszkodowanie z OC sprawcy. Pozostałą część wycenił na 600zł. Dzisiaj jakiś "pan złomiarz" przyjechał i mówi, że za 300zł bierze. Zaskoczyło mnie to trochę i uznałem za nieporozumienie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kokosów, na pozostałościach nie zrobię, nie chcę też odwlekać sprzedaży, bo OC niebawem się kończy. Ale skoro ubezpieczyciel wycenił to co zostało na 600zł, to chciałbym chociaż tyle ile mi napisał.
    Moje pytanie, jak poprawnie (zgodnie z prawem) i oczywiście za jak największą kwotę zutylizować pozostałości? Na co uważać, by się nie naciąć na jakąś minę?

Z góry dziękuję za wskazówki.

0 16
  • #2 09 Kwi 2014 02:52
    miroix
    Poziom 20  

Dobra rada - sprzedaj za te 300 ,uściskaj rękę i trzymaj mocno z uśmiechem na twarzy umowę sprzedaży - to było serio no bo co masz niby zrobić jak wartość twojego auta a raczej pozostałości to wartość złomu na skupie, w sumie nie napisałeś jakie to auto ale to myślę w tym momencie jest raczej nie ważne w takim wypadku ty musisz oddać auto do kasacji i tyle, a w większości szrotów nikt ci niekompletnego auta nie skupi takie prawo, a aby wykrzesać te 100 zeta więcej poszukaj innego skupu , wystaw na aledrogo itp. może trafi sie chętny na zakup.

0
  • #3 09 Kwi 2014 09:04
    robokop
    Moderator Samochody

Np. PZU pproponuje odkupienie tego co zostało z pojazdu za kwotę, na jaką wycenili pozostałość.

0
  • #4 09 Kwi 2014 09:09
    cirrostrato
    Poziom 36  

robokop napisał:
    Np. PZU pproponuje odkupienie tego co zostało z pojazdu za kwotę, na jaką wycenili pozostałość.
    Nie żartuj......

0
  • #5 09 Kwi 2014 09:34
    robokop
    Moderator Samochody

cirrostrato napisał:
    robokop napisał:
    Nie żartuj......

Sam nie żartuj, jak nie wiesz. Przy szkodzie całkowitej, wystawiają wrak na licytację, na swoim odpowiedniku "allegro". Po zamknięciu licytacji, dostajesz odszkodowanie -różnicę między wartością na jaką wycenili auto przed zdarzeniem, a sumą wylicytowaną. Masz do wyboru - albo oddać auto za wylicytowaną kwotę, albo zostawić je sobie.

0
  • #6 09 Kwi 2014 11:26
    markoz7874
    Poziom 31  

miroix napisał:
    .. a w większości szrotów nikt ci niekompletnego auta nie skupi takie prawo..

I co w takim wypadku? (pytam z ciekawości)
    Mam mieć do końca świata zarejestrowany złom w garażu?

0
  • #7 09 Kwi 2014 11:36
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 09 Kwi 2014 12:31
    cirrostrato
    Poziom 36  

robokop napisał:
    cirrostrato napisał:
    robokop napisał:
    Nie żartuj......

Sam nie żartuj, jak nie wiesz. Przy szkodzie całkowitej, wystawiają wrak na licytację, na swoim odpowiedniku "allegro". Po zamknięciu licytacji, dostajesz odszkodowanie -różnicę między wartością na jaką wycenili auto przed zdarzeniem, a sumą wylicytowaną. Masz do wyboru - albo oddać auto za wylicytowaną kwotę, albo zostawić je sobie.
    Sam sobie przeczysz, PZU nie zaproponuje od ręki kwoty, na jaką wyceniło powypadkowe resztki, każdy ubezpieczyciel na starcie procedury odszkodowawczej zawyża wartość tego co pozostało i nie zgodzi się potem na zapłacenie takiej kwoty od razu.

0
  • #9 09 Kwi 2014 18:48
    zed71
    Poziom 22  

kolego- tu masz stację demontażu:
    http://ambit.pl/?page_id=927
    zadzwoń i się dogadasz. stacja jest "pewna" która daje dokumenty potrzebne do wyrejestrowania i kwit (z ceną zakupu). z tym kwitem idziesz do pzu gdzie dostajesz dopłatę (różnicę pomiedzy "szkodą całkowitą tj. 600zł a ceną sprzedaży na szrocie) ogólnie dostaniesz wycenę pzu ale w dwóch ratach: na złomie i w pzu

0
  • #10 09 Kwi 2014 20:06
    robokop
    Moderator Samochody

cirrostrato napisał:
    Sam sobie przeczysz, PZU nie zaproponuje od ręki kwoty, na jaką wyceniło powypadkowe resztki, każdy ubezpieczyciel na starcie procedury odszkodowawczej zawyża wartość tego co pozostało i nie zgodzi się potem na zapłacenie takiej kwoty od razu.

Poszukaj sobie może innej piaskownicy? Bladego pojęcia nie masz, a wypisujesz idiotyzmy. Masz fragment korespondencji:

Cytat:

Szanowny Kliencie,
    W imieniu PZU SA informuję, że z uwagi na zakres uszkodzeń pojazdu marki XXX o nr rej. ******, jego naprawa jest
    nieuzasadniona. Przewidywane koszty naprawy pojazdu przekraczają jego wartość i PZU SA nie pokryje koszów ewentualnej
    naprawy pojazdu.

W związku z powyższym, rozmiar szkody został określony jako różnica między wartością pojazdu w stanie nieuszkodzonym,
    a jego wartością w stanie uszkodzonym tj.:
    wartość pojazdu w stanie nieuszkodzonym (Brutto) - 5500.00 PLN
    wartość pojazdu w stanie uszkodzonym (Brutto) - 920.00 PLN
    wysokość odszkodowania (Brutto) - 4580.00
    (słownie: cztery tys. pięćset osiemdziesiąt zł.)
    W celu ustalenia wartości pojazdu w stanie uszkodzonym został on umieszczony na specjalnej platformie internetowej, gdzie
    podmioty specjalizujące się w obrocie uszkodzonymi pojazdami składają oferty zakupu pojazdu. Tryb ten zapewnia pełną
    anonimowość pojazdu jak i jego właściciela. Gwarantuje również ochronę danych osobowych w zakresie przewidzianym przez
    ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn.
    zm).
    Wartość rynkowa pojazdu uszkodzonego została oszacowana poprzez dodanie do najwyższej oferty kwoty 120.00 zł Brutto
    tj. wysokości 15 %, będącej wynikiem różnicy pomiędzy ceną zakupu przez pośrednika, a ceną odsprzedaży dla finalnego
    nabywcy. W ten sposób ustalona została cena, za którą możliwe jest samodzielne zbycie pojazdu bez skorzystania z usług
    wyspecjalizowanego pośrednika.
    Celem zapewnienia pomocy w zagospodarowaniu uszkodzonego pojazdu, PZU SA oferuje możliwość sprzedaży pojazdu
    podmiotowi, który wygrał licytację. W takiej sytuacji wysokość odszkodowania zostanie powiększona o wartość wynikającą
    z uwzględnienia w rozliczeniu niższej ceny zakupu.
    W przypadku podjęcia decyzji o zbyciu pojazdu za w/w kwotę (800.00 zł Brutto) należy powołując się na numer aukcji
    (obiektu) 209866 skontaktować się telefonicznie z PZU Pomoc SA tel.: 22 308 48 60 w godzinach 8-19 od poniedziałku do
    piątku lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres email: ppoaukcje(malpa)pzu.pl.
    Decyzja o ewentualnej odsprzedaży może być podjęta w terminie do dnia 2013-12-13 tj. do końca terminu obowiązywania
    oferty. Skorzystanie z tego rozwiązania jest optymalnym sposobem zbycia pojazdu, gdyż gwarantuje pełne bezpieczeństwo i
    dotrzymanie warunków oferty w ciągu całego czasu jej obowiązywania.

Spróbuj może wystawić na allegro jako uszkodzony - na pewno więcej niż te 300zł dostaniesz.

0
  • #11 10 Kwi 2014 11:16
    kociol96
    Poziom 21  

Witam!

Dziękuję za podpowiedzi. Nadmienię, że pojazd nie jest ubezpieczony w PZU, ani sprawca nie był ubezpieczony w PZU.
    Jeżeli dobrze zrozumiałem, samochód kompletny można zutylizować w stacji demontażu pojazdów - gdzie odprowadzany pojazd musi być kompletny.

Można go też zezłomować, gdzie jak dobrze zrozumiałem, po uzgodnieniach z właścicielem, mogę oddać skorupę, np bez lamp itd.

Pytania jakie mi się nasunęły, to czy stacja demontażu pojazdów płaci mi coś - odkupuje pojazd po jakiejś tam minimalnej cenie? Czy to na zasadzie, za to że zostawiam pojazd do utylizacji, oni wstawiają pieczątkę, że pojazd został przekazany do utylizacji?
    Czy sprzedając na złom, spisuję normalnie umowę kupna - sprzedaży?
    Jeżeli, kwota uzyskana na złomie (bądź na stacji demontażu pojazdów) będzie niższa od wyceny pozostałości u ubezpieczyciela, to mogę zwrócić się do ubezpieczyciela o wypłacenie różnicy?

0
  • #12 10 Kwi 2014 14:21
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Kwi 2014 16:40
    markoz7874
    Poziom 31  

A czy mogą odmówić przyjęcia niekompletnego pojazdu?
    Chyba nie ma potrzeby dokupywania elementów kiedy samochód okaże się niekompletny? ;)

0
  • #14 10 Kwi 2014 19:35
    trance123
    Poziom 20  

Powiedz ze reszta poszła na wypadku stuknij młotkiem koło reflektorów żeby było coś poznać, w tej chwili nawet silnik to cześć zamienna i możesz tam wstawić inny byle jaki .

0
  • #15 10 Kwi 2014 20:13
    bodziot
    Poziom 17  

Są stacje demontażu które dają około 0,60 zł za kg samochodu np. Olmet Tarnowskie Góry i Rybnik

0
  • #16 12 Kwi 2014 15:54
    Alfred_92
    Poziom 32  

Panowie nie wprowadzajcie Kolegi w błąd bo tylko nieliczne skupy złomu mają pozwolenie na demontaż pojazdu (bo tylko nieliczne sa stacjami demontażu pojazdów za razem) i tylko one mogą takie zaświadczenia wystawić.

0
  • #17 13 Kwi 2014 12:33
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

bodziot napisał:
    Są stacje demontażu które dają około 0,60 zł za kg samochodu

Nie przy dzisiejszej cenie złomu.
    Zawsze za poloneza było 8-10stówek na złomie dzisiaj na allegro i tablicy sprawne caro plusy- kupisz za 6-10stówek.
    Polonez to taka wykładnia sprawnego samochodu w cenie złomu.

Pozatym kocioł 96 pochwalił by sie co to za samochód złomuje.

0