Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór rozłączników izolacyjnych i wyłączników różnicowo prądowych

michal.moro 09 Kwi 2014 13:32 4305 18
  • #1 09 Kwi 2014 13:32
    michal.moro
    Poziom 9  

Witam

Prosiłbym o pomoc w doborze rozłącznika izolacyjnego lub izolacyjno bezpiecznikowego oraz 2 wyłączników różnicowo prądowych do instalacji w mieszkaniu. Poniżej opis max obciążeń jakie wyliczyłem że mogą się pojawić.
    W mieszkaniu instalacja do gniazdek 3x2.5^2, do włączników z oświetlenia 3x1.5^2, z włączników oświetlenia w pokojach do lamp na suficie 4x1.5^2.

Na klatce mam licznik z zabezpieczeniem przedlicznikowym wkładka topikowa cylindryczna CH 10x38 gG 25A/500V. Typ sieci TN-S. Moc deklarowana na umowie z Tauronem 5.7kW. Z licznika do rozdzielni w domu 3x4^2

Widziałbym to tak że będzie:
    * 1 główny Rozłącznik izolacyjny lub izolacyjno bezpiecznikowy jako główny wyłącznik dla mieszkania

*wyłącznik nadmiarowo - prądowy B6 oświetlenie pokój 1 i pokój 2 p1. 3x30W + 1x30W = 150W, p2 3x30W = 90W Razem.240W
    *wyłącznik nadmiarowo - prądowy B6 oświetlenie kuchnia i przedpokój k. 3x30W + 1x30W = 150W, pp. 3x30W=90W R.240W
    *wyłącznik nadmiarowo - prądowy B6 oświetlenie łazienka 100W

* Wyłącznik różnicowo - prądowy dla pokoi oraz kuchni i do niego będzie podpięte:
    ** wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdka pokój 1 i pokój 2 komp. 500W, lap. 90W, tv 100W, odkurzacz 2000W Razem.3000W
    ** wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdko piekarnik 3000W
    ** wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdko lodówka + piec gazowy c.o. + okap + mikrofalówka lod. 15W + c.o. 100W + o. 150W + m.1000 R.1260W
    ** wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdka kuchnia i przedpokój mikser 500W, czajnik 2000W

* Wyłącznik różnicowo - prądowy dla łazienki i do niego:
    **wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdko łazienka suszarka 800W
    **wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdko pralka 3000W

• #2 09 Kwi 2014 18:23
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Oświetlenie łazienki również na RCD !

• #3 09 Kwi 2014 18:56
    michal.moro
    Poziom 9  

elpapiotr napisał:
    Oświetlenie łazienki również na RCD !

Ok czyli ten drugi byłby do:

* Wyłącznik różnicowo - prądowy dla łazienki i do niego:
    **wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdko łazienka suszarka 800W
    **wyłącznik nadmiarowo - prądowy B16 gniazdko pralka 3000W
    **wyłącznik nadmiarowo - prądowy B6 oświetlenie łazienka 100W

a bez RCD pozostałby by:
    *wyłącznik nadmiarowo - prądowy B6 oświetlenie pokój 1 i pokój 2 p1. 3x30W + 1x30W = 150W, p2 3x30W = 90W Razem.240W
    *wyłącznik nadmiarowo - prądowy B6 oświetlenie kuchnia i przedpokój k. 3x30W + 1x30W = 150W, pp. 3x30W=90W R.240W

• #4 09 Kwi 2014 21:42
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Te 3x4mm² z licznika to cieniutko trochę. Rozłącznik bezpiecznikowy w rozdzielnicy mieszkaniowej jest zbędny. Lepiej zastosuj zwykły FR, po co ograniczać i tak mała moc lub pozbawiać się selektywności.
    Nie widzę osobnego obwodu na zmywarkę.
    Gniazda ogólne w kuchni mają obsługiwać urządzenia tylko w tym pomieszczeniu. Przedpokój połącz sobie z jakimś pokojem.

• #5 09 Kwi 2014 21:51
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Skoro 3x4 mm² dla zabezpieczenia przedlicznikowego 25 A, to w końcu jaki ma być przekrój ?

• #7 09 Kwi 2014 22:12
    michal.moro
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:
    Te 3x4mm² z licznika to cieniutko trochę.

Co do przewodu z licznika do mieszkania to taki został zamontowany podczas modernizacji sieci elektrycznej w budynku około 3 miesiące temu, więc na to nie mam wpływu.

Łukasz-O napisał:
    Rozłącznik bezpiecznikowy w rozdzielnicy mieszkaniowej jest zbędny. Lepiej zastosuj zwykły FR, po co ograniczać i tak mała moc lub pozbawiać się selektywności.

Chciałbym zachować selektywność.

Łukasz-O napisał:
    Nie widzę osobnego obwodu na zmywarkę.

Zgadza się. Świadomie to zrobiłem, ponieważ kuchnia jest na tyle mała, że nie znajdzie się w niej miejsce na zmywarkę ( niestety ).

Łukasz-O napisał:
    Gniazda ogólne w kuchni mają obsługiwać urządzenia tylko w tym pomieszczeniu. Przedpokój połącz sobie z jakimś pokojem.

Hmmm... w przedpokoju będę miał 1 gniazdko więc podciągnę je pod pokoje. W zasadzie będzie ono chyba i tak bardzo rzadko używane.

• #8 17 Cze 2014 14:33
    telekomunista
    Poziom 9  

Witam.

Mam pytanie do specjalistów: Czy wartość amperarzu wyłącznika róźnicowo-prądowego jest liczona per faza czy całościowo zsumowana z 3faz?

Poniżej małe wytłumaczenie:
    Mam wyłączniki przedlicznikowe C32A x3. Za licznikiem okolo 15 bezpieczników B16 + dwa 3xB16 na płyty ceramiczne. Fazy równomiernie rozłożone na eski.

I pytanie jest jaką różnicówkę dobrać? 30mA ale jakiego amperarzu? 40A 60A czy 80A? Czy tak jak pytałem wyżej taka różnicówka 30mA 40A to oznacza że na sumę tych 40A zliczają się prądy z wszystkich faz czy 40A jest per faza?

• #9 17 Cze 2014 15:22
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

telekomunista napisał:
    Czy wartość amperarzu wyłącznika róźnicowo-prądowego jest liczona per faza czy całościowo zsumowana z 3faz?

A w którym urządzeniu na tabliczce znamionowej widziałeś zsumowane?

• #10 17 Cze 2014 15:54
    telekomunista
    Poziom 9  

Twoją odpowiedź mam rozumieć, że się nie sumją czyli montując np wyłącznik różnicowo-prądowy (w skrócie na potem WRP) 30mA 40A, te 40A jest maksymalnym obciązeniem na każdą faże, czyli w tym wypadku 3x40A, czy tak? (Nie napisałeś wprost więc dalej będę gdybał..)

Jeżeli tak, to jakiej ma być mocy ten WRP? Czytając forum zrozumiałem czemu ma służyć WRP i zrozumiałem, że ma być ochroną przed porażeniem a nie na wypadek zwarcia. Tak czy inaczej ma podaną tą magiczną jakąś tam wartość (wspomniane przeze mnie przykładowe 40A). Czyli jeżeli zabezpieczenie przedlicznikowe każdej fazy jest C32A i na każda fazę przypada średnio po 7 bezpieczników B16 to jakiej mocy powiniem być ten WRP? Czy mniejszej niż zabezpieczenie przedlicznikowe, czy równej, czy może większej, jak wiekszęj to o ile? Srednio o tyle ile może być faktycznego zapotrzeboiwania na prąd w danym momencie z jednej fazy? Pytam, bo chciałbym zakupić i uniknąc potem problemów z np wybijaniem takiego wyłącznika pod względem przeciązeniowym, a nie b. wiem co oznaczają te wartości 40A w tych WRP...

• #11 17 Cze 2014 16:35
    zbich70
    Specjalista elektryk

telekomunista napisał:
    wyłącznik różnicowo-prądowy (w skrócie na potem WRP)

Wyłączniki różnicowo-prądowe oznacza się skrótem RCD (tak nam z Zachodu przywiało).
    40A to prąd znamionowy, który wyłącznik może długotrwale przewodzić, każdą fazą.
    W miliamperach podany jest prąd różnicowy. Od niego RCD wyzwala.
    telekomunista napisał:
    Pytam, bo chciałbym zakupić

Elektryk ci zakupi. Ty nie kombinuj, bo kłopotów sobie narobisz.
    Nawet nie wiadomo czy w twojej instalacji można RCD zastosować.

• #12 17 Cze 2014 16:53
    telekomunista
    Poziom 9  

Tak się składa, że elektrykiem będę ja, czyli zakupy też leżą po mojej stronie. Także rada w stylu "elektryk zakupi" nie jest mi pomocna, chyba rozumiesz..

Wracając do tematu..

To w jakich przypadkach nie można zamontować ów RCD w mojej instalacji?

• #13 17 Cze 2014 17:04
    retrofood

telekomunista napisał:

To w jakich przypadkach nie można zamontować ów RCD w mojej instalacji?

Czekasz na wróżkę? Napisałeś coś o instalacji?
    Skoro jesteś elektrykiem, to dlaczego nie znasz RCD?

• #14 17 Cze 2014 18:29
    telekomunista
    Poziom 9  

Hmm.. nigdzie nie napisałem, że jestem elektrykiem. :)

Po prostu szukam porady na tym forum, tylko zastanawiam po co ono jest, bo idąc Twoim tokiem rozumowania nie elektryk nie jest mile widziany, a elektryk jak sam powiedziałeś powinien to wiedzieć. :)

A instalacja jest 4 żyłowa, uziemienie własne, z tego co wiem do standardowej RCD idzie 3F + N to po co to pytanie o instalacje?

Reasumując dalej nie wiem jaki RCD kupić i czy w ogóle..

• #15 17 Cze 2014 18:41
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

telekomunista napisał:
    Tak się składa, że elektrykiem będę ja, czyli zakupy też leżą po mojej stronie. Także rada w stylu "elektryk zakupi" nie jest mi pomocna, chyba rozumiesz..
    To kiedy kończysz szkołę ? Po szkole wypadało by zdobyć jakieś świadectwo kwalifikacyjne, np. E
    telekomunista napisał:
    A instalacja jest 4 żyłowa, uziemienie własne, z tego co wiem do standardowej RCD idzie 3F + N to po co to pytanie o instalacje?
    Rozumiem, że TT

• #16 17 Cze 2014 18:44
    fighter
    Poziom 20  

RCD zastosować takie jakie jest w projekcie !!!
    Instalacja to całość i nie da dobrać się RCD bez wiedzy o instalacji, niestety kolega tego nie wie a to dopiero początek góry lodowej niewiedzy.

Kolego żeby praktycznie korzystać z forum trzeba mieć podstawy z zakresu instalacji i Elektrotechniki a ty takich podstaw nie masz bo widać to po pytaniach.

Najgorsze jest to, że myślisz iż nauczysz się czegoś na forum nie mając podstaw wiedzy i tu można sobie biedy narobić. TO tak jak chciał byś robić obliczenia matematyczne nie znając cyfr, skazany jesteś na porażkę.
    Jak nauczysz się cyfr to można rozmawiać o sposobach rodzajach obliczeń z innymi matematykami nie na odwrót.

Wezwij dobrego elektryka póki czas byś później nie miał do czynienia z prokuratorem w wyniku np porażenia kogoś przez twoją instalacje.

• #17 17 Cze 2014 20:02
    zbich70
    Specjalista elektryk

telekomunista napisał:
    Także rada w stylu "elektryk zakupi" nie jest mi pomocna, chyba rozumiesz..

Tak, rozumiem. Żadna rada nie będzie ci pomocna dopóki nie skończysz szkoły o profilu elektrycznym, nie nabędziesz minimum praktyki i nie odbierzerz Świadectwa Kwalifikacji uprawniającego cię do tego, co w nim będzie wpisane. Chyba to rozumiesz?

• #18 17 Cze 2014 23:04
    telekomunista
    Poziom 9  

taaak..

Czyli dalej pozostaje wielką elektryczną tajemnicą jak dobrać moc RCD. Ja tego nie wiem, ale domyślam się, że pewnie sumuje się eski przynależące do danej fazy i przemnaża przez jakiś procent użyteczność 50% v 60% v inny (znany tylko i wyłącznie wykwalifikowanych elektrykom z certyfikatami i doktoratem - no bo trzeba przecież wykonać dwa działania matematyczne..) i wychodzi czy trzeba kupić 40A czy 63A czy inny, czy tak czy jakaś inna całka tu wchodzi w grę? A może Przestrzenie Banacha trzeba tu zaciągnąć do pracy?

• #19 17 Cze 2014 23:14
    retrofood

Niestety, nie zrozumiałeś niczego. Twoja buta jest równa niewiedzy. Zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME