Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7 300 - Jak wyzerować/ustawić szybki licznik przez przerwanie sprzętowe

dominick85 09 Kwi 2014 15:28 1560 0
  • #1 09 Kwi 2014 15:28
    dominick85
    Poziom 8  

Witam kolegów,
    mam zestawiony układ: PLC - S7 300 (CPU 313 C - 2DP) + enkoder inkrementalny (wykorzystuję sygnały AB, 24V DC).
    1.Podłączyłem poprawnie enkoder do sterownika (wybrałem licznik kanału 0, czyli pierwsze dwa wbudowane wejścia cyfrowe modułu wejść/wyjść).
    2.Skonfigurowałem sprzęt w Step 7 w HW config, a następnie w programie użyłem bloku SFB47 do obsługi enkodera.
    3.W efekcie na sterowniku mam poprawnie zliczane impulsy w obie strony, działa mi również zerowanie licznika poprzez bramkę sprzętową (odpowiednie wejście przypisane do kanału 0).

Moje pytanie - jak zrobić zerowanie takiego licznika inkrementalengo poprzez przerwanie sprzętowe, czyli gdy np. jakiś szybko poruszający się element, którego położenie kontroluję enkoderem, najeżdża na krańcówkę referencyjną?
    Wiem, jak podpiąć w HW Config przerwanie sprzętowe pod interesujące mnie wejście na sterowniku, wiem, że wywołuje to blok OB40, ale nie wiem co jeszcze trzeba zrobić w tym bloku OB40 oprócz wpisania wartości 0 do zmiennej przechowującej wartość impulsów enkodera. Z helpem i manualem jestem zaznajomiony, na forum rozwiązania nie znalazłem. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

0 0