Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sprężarka

10 Apr 2005 11:50 10210 13
 • Level 17  
  Witam serdecznie
  Zamierzam sie do zrobienia sprężarki, wiem ze potrzebny będzie albo:silnik, pompa sprężająca, butla, i elektrozawór.
  albo: agregat od jakiejs zamrazarki, butla, elektrozawór.

  Jedno z tych wybiore i to napewno najtansze ale jaki mam uzyc elektrozawó i skąd go wziąc???
  I dugie pytanie jak to wszystko złozyc tzn połączyc??
 • Level 15  
  Z tego co wiem to elektrozaworów używa się w pralkach do otwierania dopływu wody (nie wiem tylko czy właśnie taki potrzebujesz).
 • Level 17  
  No ja włąsnie tez tego niewiem, chciałbym miec jak narysowane co i jak i sobie to wszystko poskłądac, musi byc jakis zamykający pod odpowiednim cisnieniem.
 • Level 39  
  Napisz do czego ma to służyć... ?
  Agregat agregat sprężarkowy od zamrażaki ma małą wydajność, nie baw się w to bo nie warto.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Do czego potrzebujesz tej sprężarki? Do czego by nie była potrzebujesz silnik, kola pasowe, pas, kompresor (uważaj zanim zastosujesz jakiś z ciężarówki lub traktora - mają smarowanie ciśnieniowe i potrzebowałbyś dodatkowo pompy oleju), zbiornik na sprężone powietrze i wyłącznik ciśnieniowy, który odłączy napęd jeśli w zbiorniku ciśnienie powietrza osiągnie wymagany poziom. W zależności od zapotrzebowania na powietrze możesz silnik i kompresor zastąpić agregatem od lodówki/samrażarki - im większy tym lepszy (jeśli zapotrzebowanie nie będzie duże).
 • Level 10  
  Też robie sprężarkę zastosowałem spręzarkę od stara silnik 2,2kW i zbiornik od stara trzeba to tylko poskładać i gotowe
 • Level 11  
  Witam.Ja zrobiłem sprężarkę na butli od gazu samochodowego.kompresor od stara,włącznik ciśnieniowy do pompy wodnej,silnik2,2kw,przekładnia pasowa.Kompresor jest przystosowany do smarowania centralnego,ale po małej przeróbce działa bez zarzutu.A mianowicie w korbowodzie i tulei wału nawierciłem otworki, wloty sazowane.Dzięki temu jest smarowanie rozbryzgowe.A w miejsce podłączenia przewodu olejowego,ciśnieniowego,podłączyłem zbiorniczek wyrównawczy od fiata 125p.Tam zbiera się olej wydmuchany razem z powietrzem z komory korbowej.
 • Level 10  
  Witam.
  A nie można by było zrobić z jakiegoś silnika spalinowego??
  trzeba zaślepić świece i dać napęd na wał, trzeba tylko rozwiązać problem smarowania.
 • Level 11  
  Ze smarowaniem nie ma problemu.Słyszałem że gościu zrobił kompresor z silnika od malucha, z dizla może był by lepszy bo ma większe sprężanie.Ale zależy jakie chcemy uzyskiwać ciśnienia.Trzeba by w miejsce świec zamontować zaworki zwrotne i przewody odprowadzające sprężone powietrze.
 • Level 32  
  ja kiedys popełniłem taka mała sprezarke do pistoletu do malowania dla kolegi modelarza lotniczego. Uzyłem do tego celu agregatu od lodówki.dawał nieco ponad 4 atmosfery i zupełnie to wystarczalo to fakt mała wydajnośc ale do takiego pistoleciku wystarczylo zupełnie.
 • Level 22  
  Ja mam zbudowany kompresor z części ze złomu. koszt wykonania praktycznie zerowy. Spęzarką jest agregat chłodniczy z klimatyzatora o mocy 2kW zasilany 1~ . Sprężone powietrze tłoczy do zbiornika chamulcowego z ciagnika. Za zbiornikiem jet oryginalny zawor bezpieczeństwa z odwadniaczem. Ciśnienie otwarcia zaworu ustawiłem na 8 bar. Za zaworem znajduje sie dodatkowy odwadniacz - odolejacz. Ciśnienie w zbiorniu jest stabilizowane przez zawor bezpieczeństwa i wacha sie w zakresie 6,5-8br przy braku odbioru powietrza. Jako dodatkowe zabezpieczenie jest zastosowany presostat odcinajacy zasilanie sprężarki. Ze względu na niemozliwość startu sprężarki pod ciśnieniem nie stosowałem presostatu jako stabilizacji cisnienia tylko właśnie zaworem .Śilnik chodzi cały czas. Jeśli się go wyłączy przed ponownym załączeniem konieczne jes opróżnienie zbiornika do zera.
  Kompresor wykorzystuję do pompowania kół . przedmuchiwania różnych rzeczy np gażników , filtrów itp oraz żadko do malowania. Wydajność spręzarki jest niestety za mała do pistoletu malarskiego ale ze względu na pojemnośc zbiornika malowanie jest mozliwe. Malowałem przy jej pomocy motocykl ale samochodu bym sie nie podjoł.
  Taki kompresor ma kilka wad - największą to smarowanie olejowe powodujace dostawanie sie mgły olejowej do tłoczonego powietrza. Powoduje to ze mimo dokładnej filtracji w koła pompuje sie z powietrzem opary oleju niszcząc gumę. W zeszłym roku miałem przykry przypadek wymiany na raz 4 opon w ktorych popękał kord . Winię właśnie za to pompowanie kól tą spręzarką.
  Drugą wadą jest nagrzewanie sie pod czas dłuzszej pracy sprężarki agregatu. Ponieważ jest ona zamknięta w szczelnej obydowie i niema fizycznej mozliwości chłodzenia, konieczne sa częste przerwy np przy malowaniu. Pozatym ok ale zastanawiam sie nad kupnem w przyszłości fabrycznego kopresora tym bardziej że jest do kupienia za 299 pln. Mam tez sama spręzarke z ciągnika/ samochodu ciężarowego dwutłokową i kołem pasowym lecz nie mam silnika do niej .
 • Level 10  
  Witam
  ja rowniez slyszalem ze mozna zrobic sprezarke z silnka i pomoki z lodowki,chcialbym wykorzystac ja do pompowania balonow.
  Czy moglby ktos mi pomoc np. powiedziec co potrzeba dokladnie i jak to wszystko ze soba polaczyc ?
 • Level 10  
  witam, ja sprezareczke wykonalem z silnika opla 1.4, trwalo to okolo 2 tygodni, sprawuje sie elegancko