Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zanik prądu w błotniku rowerowym.

kry1972 09 Apr 2014 16:25 6006 11
 • #1
  kry1972
  Level 18  
  Witam, posiadam rower firmy Kross, z dynamem w piaście. Chodzi o to że nie dopływa prąd do tylnej lampy. Przewody idą od przedniej lampy, do tylnego błotnika, które końcówki są poprzez spinki do niego wpinane. Kłopot w tym iż na wejściu do błotnika prąd jest, natomiast na wyjściu z niego nie ma. Styki przeczyściłem, niestety, bez efektu. Prowizorycznie połączyłem tylne oświetlenie przewodami omijając błotnik. Z powyższym mam pytanko: co może być tego, przyczyną, czy w błotniku idą jakieś ścieżki prądowe które mogły ulec przerwaniu? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
 • #2
  goldi74
  Level 43  
  Jak wygląda ten błotnik?
 • #3
  kry1972
  Level 18  
  Witaj, jest aluminiowy malowany na czarno, są w nim cztery otwory pod spinki, 2 z przodu i 2 z tyłu.
 • #4
  trance123
  Level 21  
  Prawdopodobnie w błotniku masz puszczony kabel, od spodu tak, że aby coś z nim robić trzeba ściągnąć tylne koło, przydało by się zdjęcie.
 • #5
  kry1972
  Level 18  
  Witaj, niestety nie ma pod nim żadnych przewodów, może pod farbą zamontowane są jakieś ścieżki ( domysły ). Żona posiada rower marki Best, i w nim jak napisałeś są przewody rozciągnięte na wewnętrznej stronie błotnika, w tym natomiast prócz farby nie ma nic. I to mnie właśnie dziwi, co przewodzi w nim prąd?
 • #6
  goldi74
  Level 43  
  A wcześniej lampa działała czy nie działa od "zawsze"? Spróbuj zrobić jakieś zdjęcia okolic tych złaczek.
 • #7
  Tommy82
  Level 41  
  Może porostu nie masz masy na błotniku?
  Sprawdź miernikiem czy jest przejście między złączem w lampie a resztą roweru.

  No i obowiązkowo zdjęcie bo puki co to wróżby, znachorstwo i homeopatia;)
 • #9
  jdubowski
  Tube devices specialist
  kry1972 wrote:
  Witam, przedstawiam zdjęcia.


  W błotnik są zapewne wtopione taśmy metalowe z którymi łączą sie te oczka (nity). Problem najpewniej polega na utracie połączenia oczek z taśmami (korozja, poluzowanie). Pomóc może próba ponownego zakucia przy pomocy nitownika o stożkowej końcówce albo podobnego narzędzia zastępczego.
 • #10
  kry1972
  Level 18  
  Witaj, czytałem tematy o błotnikach przewodzących prąd, niestety nie ma żadnego wyjaśnienia na jakiej zasadzie to działa, z elektryki jestem laikiem, jedynie mogłem się domyślać. Serdeczne dzięki za wyjaśnienie, trochę ulepszę i zostanę chyba jednak przy swojej "prowizorce" ( przewody na wierzchu są mniej zagadkowe hi hi ). Serdeczne dzięki i pozdrawiam. :spoko:
 • #11
  klamocik
  Level 32  
  Miałem taki sam problem, sa wtopione tasiemki przewodzące prąd wobec tego połączyłem oczka przednie z tylnymi drutem telefonicznym tzw. krosówką i wzdłóż błotnika oczywiście od środka pokleiłem taśmą samoprzylepną, działa trzeci rok.
 • #12
  kry1972
  Level 18  
  Dzięki, niezły pomysł, zastosuję go jak będę zdejmował tylne koło. Taśma samoprzylepna (oczywiście po umyciu błotnika) utrzyma drut gdy narażona jest na wszelkie brudy spod koła?