Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP T5720 - Montaż wentylatora sterowanego automatycznie

ssidu 09 Kwi 2014 19:28 1167 0
  • #1 09 Kwi 2014 19:28
    ssidu
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym się dopytać co nieco bo już nie wiem co mam zrobić....
    Posiadam terminal HP T5720 z modyfikacją dysku wg topica z elektrody.
    Zainstalowane Systemy Windows XP Pro SP3 ( Modyfikacja o nazwie WindowZ V2 2010) oraz Linux Antix MX-14.
    Przy korzystaniu z tych systemów ( obojętnie który) Terminal po jakimś czasie (ok 1h) osiąga spore temperatury (pow 60 stopni C) przez co się zaczyna mdlić. Chwilowo postawiony jest wentylator 120mm (luzem obok terminala) i to pomaga.
    Wpadłem na pomysł aby wsadzić tam wentylatory (2 szt osadzone na dolnym radiatorze wyciągające powietrze do góry).
    Standardowo Do terminala jest zasilacz 12V 3.33A.Zmieniłem go na 12V 7A (Oryginalny nie zawsze chciał dysk rozkręcić i kupiłem większy a zapasu nigdy dość)
    Przeszukałem to Forum w poszukiwaniu schematów i pomocy w sprawie jakiegoś regulatora obrotów z termistorem (im wyższa temp tym większe obroty na wentylatorach).
    Byłem w Scalaku ( sklep elektroniczny u mnie w mieście).
    W sklepie sprzedawca doradził mi co nie co, jednak mam problemy otóż :
    Schemat :
    HP T5720 - Montaż wentylatora sterowanego automatycznie
    Wg schematu miałem wsadzić tam BD140. Sprzedał mi BD 138.
    Dodatkowo aby wentylatory automatycznie startowały wykorzystałem przekaźnik.
    Z linii 12V (od zasilacza) wyciągnąłem kable do zasilania wentylatorów a diodą power chciałem sterować załączaniem/wyłączaniem ich.
    Polecili mi przekaźnik siemensa V23026-C1055-B201 ( sterowany 1.5V) jednak po zmontowaniu tego spotkałem kolejny problem. Z załączeniem przekaźnika nie ma problemu gorzej jednak z wyłączeniem go bo muszę odwrócić polaryzację aby wyłączył mi wentylatory po wyłączeniu kompitera. ( jak odwróciłem polaryzację to spaliło mi diodę :/ ale przekaźnik się wyłączył). Diodę zasilania już wymieniłem i wolałbym aby ponownie się nie skopciła.

Chciałbym się dowiedzieć :
    1. Czy Ten sprzedany BD138 się nada
    2. gdzie mam wsadzić termistor (10kΩ który też mi sprzedawca zaproponował)
    3. Czy zamiast tego V23026 mogę użyć przekaźnika M4S-12HAW ( który znam) z użyciem jakiegoś tranzystora jako wzmocnienie tych 1.5V z diody do sterowania ( wymaga ok 8.5V aby cewkę zewrzeć).

Prosiłbym o szybką odpowiedź.
    Proszę również o wyrozumiałość ponieważ jestem początkującym elektronikiem amatorem.

Pozdrawiam
    Paweł

0 0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo