Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaryjna ładowarka do telefonu (USB) na baterie.

09 Kwi 2014 20:24 3750 6
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie!
    Powoli zabieram się do budowy ładowarki takiej jak w temacie. Konstrukcja będzie używana na prawdę awaryjnie (o ile w ogóle), to też chciałbym by była możliwie tania.
    Poczytałem trochę i wiem, że potrzebuję przetwornicy napięcia na 5V STEP-UP, STEP DOWN, która to byłaby największym wydatkiem. Rozebrałem starą ładowarkę samochodową, w której znalazłem coś takiego:
    Awaryjna ładowarka do telefonu (USB) na baterie.
    Po podłączeniu tego do 12V, napięcie na wyjściu ma ok 5,2V.
    Czy to 0,2V różnicy nie zaszkodzi telefonowi?
    Czy "to coś" nada się do mojego "projektu"? - co będzie gdy napięcie na wejściu będzie niższe...
    Poniżej zamieszczam link do "datasheet" serduszka całego układu oznaczonego jako SM34063. Są w nim magiczne słowa "step-up" oraz "step-down", ale nie bez powodu piszę w piaskownicy - niewiele poza tym rozumiem z tego pdfa :)
    http://www.datasheet-pdf.com/datasheet-html/S/M/3/SM34063_OEI.pdf.html
    Z góry dzięki za zainteresowanie
    Pozdrawiam Michał
  • Poziom 38  
    Obciąż ładowarkę tak aby popłynął prąd około 0.5A i wtedy zmierz napięcie, stawiam, że spadnie i wtedy będzie w pełni bezpiecznie. Powiedz może najpierw z czego zamierzasz to zasilać. Baterie? Akumulator?
  • Poziom 8  
    Dzięki za zainteresowanie!
    Zasilanie - koszyczek z bateriami AA, lub akumulatorki od niesprawnych telefonów. Powiedzmy trzy szeregowo - dałyby ok 12V i ponad 3000 mAh. Powinno w razie potrzeby wystarczyć na dwa pełne ładowania telefonu. Zaglądał może kolega do załączonego PDFa? Możliwe jest w ogóle, że to będzie działało? :)

EDIT:
    Miałeś rację. Obciążyłem go ≈0,5A i napięcie było 5V.
    Metodą prób i błędów doszedłem do wniosku, że układ działa jak najbardziej jako step-down, jednak step-up nie działa. Próbowałem od 8V do 12V i obniża ładnie do 5V. Jednak przy podaniu 4V na wyjściu otrzymuję zaledwie 2,5V.
    "step-up, step-down or inverting switching regulators" - jak mam to rozumieć...? Układ jest up lub down, a nie up i down?
    Jeżeli nie ma możliwości podnoszenia napięcia przez ten układ (o ile w przypadku akumulatorków będzie to swoistym zabezpieczeniem, o tyle w przypadku baterii zwykłym marnowaniem prądu :cry:) czy jest ktoś w stanie określić przy jakim napięciu (na wejściu i wyjściu) telefon przestanie się ładować?
  • Poziom 35  
    Chyba coś pokręciłeś z pojemnością. Nie wiem czy istnieją telefony z akumulatorami o pojemności 3Ah.
  • Poziom 8  
    DoubleUania napisał:
    Powiedzmy trzy szeregowo - dałyby ok 12V i ponad 3000 mAh

Hmm...nie tyle z pojemnością co z połączeniem. Mój błąd - przepraszam. Tylko to rodzi kolejne moje pytanie :) mając baterie 900, 1000, 1500 mAh, po podłączeniu szeregowym otrzymam ≈1100 mAh i niespełna 12V "na starcie". Przez zmniejszanie napięcia zmniejsza się także pobór prądu - dobrze rozumiem?
    Zakładając że wszystkie baterie są w pełni zgodne z parametrami - ile razy w przybliżeniu naładuję mój telefon - 1432 mAh?
  • Poziom 9  
    Witam

Chciałbym podpiąć się pod temat, otóż zrobiłem sobie przenośną ładowarkę na 4 akumulatorki AA i jeden telefon mi ładuję a drugiego już nie. Mam dwa pytania, ale może od początku.
    Układ składa się z:
    4x SANYO ENELOOP AA
    1x koszyczek na bateria (na wyjsciu 4,8V)
    1x przetwornica DC-DC LM2577 STEP UP - DOWN
    1x gniazdo USB A
    Wyjścia z przetwornicy podłączyłem bezpośrednio do wejść 1 i 4 w gnieździe USB a napięcie wyjściowe ustawiłem na 5,18V.
    Podłączyłem swój stary telefon Sony Ericsson Neo V i bateria się ładuję bez żadnych problemów i to dość szybko (oryginalna ładowarka do tego telefonu dawała ok 5V i 1A), następnie podłączyłem nowego Samsunga Galaxy S5 i nic, telefon wykrywa tylko że coś jest podłączone, raz na jakiś czas pokaże że podłączono ładowarkę ale się nie ładuje (oryginalna ładowarka do tego telefonu daje ok 5,18V i 2A) układ który zastosowałem też miał dawać dwa ampery.

Nie jestem elektronikiem i mam bardzo mgliste pojęcie o prądzie :)

Czemu ten nowy telefon nie chce się ładować? Czy przetwornica którą zastosowałem jest za słaba i nie daje rady? Czy może trzeba jeszcze jakoś wykorzystać dwa piny (2 i 3)w gnieździe usb, na niektórych schematach widziałem że te dwa środkowe piny były podłączone jeszcze poprzez rezystory do pinu 1 i 4 (ale nie mam pojęcia dlaczego i czemu to ma służyć).

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie

Dzięki