Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić sobie zasłony pokojowe sterowane pilotem (itp.)?

XXXc 10 Kwi 2005 12:16 12117 23
  • #1 10 Kwi 2005 12:16
    XXXc
    Poziom 13  

Chodzi mi o zautomatyzowanie pokoju.
    Czy istnieje jakiś sposób, aby w pełni zautomatyzować pokój - zasłony, światło itp. sterowane pilotem, automatyczne podlewanie kwiatów itp?
    Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe pomysły, to jest to mile widziane (nagradzam punktami).

0 23
  • Deimic Smart Home
  • #2 10 Kwi 2005 13:02
    nelik1987

Poziom 31  

mój ojciec był takim bardzo zapalonym konstruktorem (trochę po nim tego przejołem) w pokoju miał zrobione cieawe żeczy (widziałem na zdięciach) kedyś pamiętajcie nie było takigo dostępu cześci i większość z nich trzeba było wymontować ze starych telewizorów itp...

pokój wyglądał następująco:
    drzwi otwierane na guzik bez klamki
    w pokoju był gramoofon z longplejem kolumienki kolorofon itp sprzęty grające, gdy właczał się budzik podłaczony do gramofonu ten zaczynał grać potem stopniowo zapalało sie światło, automatycznie za pomocą 2 silnicznków i systemu bloczków i linek rozsuwały sie zasłony, aha i właczał sie kolorofon, najśmieszniejszą żeczą jaką widziałem w tym pokoju to była dzióra w kształcie koła średnicy okło 25 cm gdziesz szłu upchnięte tylko kable do pokoju brata :] a tam prawie to samo co u niego
    naprawdę zachwyciło mnie to co mój ojciec budował i to z jakiego złomu i odzysku a nie z nowych cześci

następnymm zapaleńczem był nauczyciel fizyki który miał przy swoim biurku wielką konsoletę i chyba 1000 przcisków i przełaczników, służyłt do najróżniejszych zeczy naprykład ściemnianie oświetlenia, łączanie wyłacznie telewizora i video, zamukanie drzwi na zamek elektromagnetyczny, właczanie wiatraków w klasie (facet sam zrobił 3 wiatraki zeby duszno nie było w klasie podczas upałów), miał tego naprawdę mnustow teraz już nie pamiętam wszytkich zeczy i nie wiem bo cześć z nich uruchamiała żeczy znajdujące się w jego kantorku gdzie nikt nie miał wstepu....

1
  • Deimic Smart Home
  • #3 10 Kwi 2005 13:03
    zbyszek_
    Poziom 26  

Jeśli chodzi o zasłony i światło to najproście i najtaniej będzie zastosować wył. zmierzchowy / ok 35 zł /.na temat podlewania też sie da coś zrobić/ ale muszę się troszkę zastanowić /, tylko nie rozumię po co to wszystko, chyba jesteś niesamowitym leniem, za dużo automatyki w pomieszczeniu w którym przebywasz źle będzie wpływać na twoje zdrowie.Zastanów się.Pozdro

1
  • #4 10 Kwi 2005 20:43
    zbyszek_
    Poziom 26  

Jeśli ci się jeszcze nie znudziło to przejrzyj sobie zdalne sterowanie oświetleniem /cały osprzęt "LEGRAND"/,a co do podlewania kwiatów to znalazłem wyłączniki kontrolujące powstawanie wody f-my "DACPOL".Wejdz na strony tych firm i problem się rozwiąże, tylko to wykonać to ci troche zejdzie , a i pochłonie troszeczkę kasy.Pozdro.

0
  • #5 11 Kwi 2005 23:02
    wmak
    Poziom 27  

nelik1987 napisał:
    przejołem cieawe żeczy kedyś właczał podłaczony 2 silnicznków właczał się żeczą dzióra okło 25 cm gdziesz szłu cześci
    następnymm zapaleńczem przcisków i przełaczników służyłt zeczy naprykład łączanie wyłacznie zamukanie właczanie zeby mnustow zeczy cześć żeczy wstepu....

Fizyk genialny - szkoda, że marny był nauczyciel polskiego...

Wmak

0
  • #6 11 Kwi 2005 23:33
    nelik1987

Poziom 31  

wmak napisał:
    nelik1987 napisał:
    przejołem cieawe żeczy kedyś właczał podłaczony 2 silnicznków właczał się żeczą dzióra okło 25 cm gdziesz szłu cześci
    następnymm zapaleńczem przcisków i przełaczników służyłt zeczy naprykład łączanie wyłacznie zamukanie właczanie zeby mnustow zeczy cześć żeczy wstepu....

Fizyk genialny - szkoda, że marny był nauczyciel polskiego...

Wmak

sorki byłem pija ale że i teraz jestem pijany to poprawię to jak wyrzeźwieje czyli tak pewnie za 2-3 doni bo prawko zdałem i ze wszytskimi pokolei musze oblać sorki jeszcze raz !!!!!!!

0
  • #8 13 Kwi 2005 21:07
    wwmajor
    Poziom 14  

Takie rzeczy najfajniej się robi na mikrokontrolerach jeśli chcesz zrobić naprawdę odjechany pokuj to zabierz się za programowanie mikrokontrolerów. Sprawa w miarę tania a możliwości ogranicza tylko twoja wyobraźnia. Poszukaj w google „smart home”, „inteligentny dom”. Piszę o tym pracę mgr

A podlewanie kwiatków to tak:
    Przed posadzeniem kwiatka włóż do środka sznurek konopny ale tak aby na dnie układał się w spiralkę od zewnątrz do środa a kiedy wypełni całe dno to jego koniec wystaw przez dolny otwór na zewnątrz i posadź kwiatka. Wystający sznurek wstaw do butelki z wodą.
    Kwiatek będzie się automatycznie sam podlewał sącząc przez sznurek wodę jak przez słomkę:)
    Automatyka wysokich lotów

1
  • #9 15 Kwi 2005 14:24
    mati005
    Poziom 12  

Witam
    do kwiatków to możesz kupić elektryczną pompę, podłączyć do jakiegoś timera, który będzie uruchamiał pompę co jakiś czas.Jak chcesz automatycznie otwierane drzwi to weź jakiś silnik elektryczny np. ze starej suszarki do włosów,jeden przewód podłącz do sieci, drugi do jednej z blaszek przycisku chwilowego, a drugą blaszkę go sieci. Przy zawiasach zamontuj silnik z odpowiednią przekładniom, a przycisk chwilowy zamontuj w ścianie przy drzwiach.

0
  • #10 15 Kwi 2005 14:43
    nelik1987

Poziom 31  

mati005 napisał:
    Witam
    do kwiatkuw to możesz kupić elektryczną pompę, podłączyć do jakiegoś timera, który będzie uruchamiał pompę co jakiś czas.Jak chcesz automatycznie otwierane drzwi to wez jakiś silnik elektryczny np. ze starej suszarki do włosuw,jeden przewud podłącz do sieci, drugi do jednej z blaszek przycisku chwilowego, a drugą blaszke go sieci.Przy zawiasach zamontuj silnik z odpowiednią przekładniom, a przycisk chwilowy zamontuj w ścianie przy drzwiach.

takie silniki w drzwiach to niezbyt dobry pomysł ponieważ trzeba dobrać dobre przełozożenie, po 2 drzwi do pokoju muszą sie szybko otwierać, jak już mozna zastosować przekładnię slimakową lib suwak zębaty z przekładnią

rozwiązanie dość kosztowne i trudne do wykonania acz kolwiek najlepsze to siłownik przymocowany do drzwi, takie jakię są w bramach wiazdowych

0
  • #11 15 Kwi 2005 23:16
    XXXc
    Poziom 13  

chodzi mi o coś ciekawego, nie jestem leniwy-przecież to oczywiste, że zrobienie takich drzwi zabierze mi dziesięć razy więcej czasu niż jakbym obsługiwał je normalnie! Chodzi mi też o zrobienie tych drzwi na szyfr(od tego właśnie zaczne). z tego co wiem, to dobra jest kostka cd4066, ale jeszcze do końca nie wiem na jakiej zasadzie to działa (już sobie zakupiłem). :)

0
  • #12 26 Kwi 2005 18:30
    mati005
    Poziom 12  

Witam.
    Ja mam taki pomysł,kupić albo zrobić tekie urządzonko,które będzie rozpozmawało twoje imie (powiedziane do mikrofonu) obok zamontować dwie blaszki połączone z wykrywaczem kłamstw.odpowiednie podłączyć z silniczkiem zamykającym i otwierającym rygiel.Gdy będziesz chciał wejść dotkniesz dwoma palcami do blaszek powiesz swoje imie i zamek się odrygluje.

0
  • #13 26 Kwi 2005 22:28
    groovee
    Poziom 20  

@mati005:
    heh pomysl niezly ale mozesz miec problem zeby ten wykrywacz klamstw klamstwa wykrywal:P

@XXXxxxxxxxxxxxxxxx:
    jesli chodzi o prosty zamek szyfrowy [elektronika] to jest jakis kit do samodzielnego montazu za chyba 20pln... a jesli chodzi o sama mechanike to moge Ci opisac moj zamek bo juz troche probowalem z roznymi sposobami:

-elektromagnetyczny rygiel 'domofon' odradzam bo glosno bedzie dzialal w nocy:P

-zamek taki zwykly [ten mechanizm od klamki]:
    zamiast tego kolka w ktore sie wklada klamke jest umocowane kolko [z walkmana] z wycietym otworem ktory 'lapie' taki pret przymocowany do rygla [tego co wchodzi w futryne jak sie drzwi zamyka] w ten sposob obrot kolka powoduje wysuwanie lub chowanie rygla, wywalilem wszystkie sprezyny raz zeby wszystko 'lekko chodzilo' a dwa zeby sie drzwi nie zatrzaskiwaly same... w pokoju mam zalozony na drzwiach silniczek [tez z walkmana] ktory obraca tym kolkiem umieszczonym w zamku... do tego wszystko wyciszone kawalkami gabki zeby nie stukalo przy zamykaniu/otwieraniu. Takie rozwiazanie jest ciche, niezawodne i nie wymaga wiercenia czy wycinania dziur w drzwiach:]

-[pomysl -chce sprobowac zrobic takie cos] -do rygla przymocowac metalowy pret ktory bedzie rdzeniem w cewce [wszystko mam z jakiejs drukarki laser. gdzie pelnilo podobna role] i po wlaczeniu pradu powinien sie ten rygiel przesuwac.... nie wiem tylko czy bedzie mialo wystarczajaca sile... za to na pewno byloby to najbardziej ciche rozwiazanie ;]

wiem ze czytajac ten opis mozesz troche nie skojarzyc ale jak rozlozysz ten zamek od klamki to wszystko powinno stac sie jasne:] jesli chcesz moge narysowac jakos dokladniej jak to wyglada:]

do podlewania kwiatkow mozna uzyc pompki akwarystycznej sterowanej timerem lub czujnikiem wilgoci...

Pozdrawiam

0
  • #14 27 Kwi 2005 20:10
    mati005
    Poziom 12  

Witam.
    Co do otwierania drzwi, chyba najlepiej zrobić odsuwane z prętem zębatym. A światło na przełącznik akustyczny. Gdzieś na elektrodzie jest taki schemat, jak chcesz to mogę podać gdzie.

0
  • #15 28 Kwi 2005 05:09
    arnie
    Poziom 17  

Ja pier........ panowie!! Na waszym miejscu najpierw bym powtórzył J.Polski a czególnie ortografie. Co prawda sam robie błędy, ale no bez przesady!!

Co do otwierania zasłon... zrobilbym to tak:
    - Silnik prądu stałego z czujnikami położenia zasłon. Do tego mikrokontroler. Sterowanie albo czasowe, albo poprzez pilot RC5.
    Do rolet może silnik krokowy??

Co do kwiatków to sądze że przesada.....

Światło bym zrobił tez na RC5.

0
  • #16 01 Wrz 2006 13:52
    maciejjank
    Poziom 13  

Mam pomyśł co do kwiatów bo sam zrobiłem kiedy byłem nad morzem.
    Kupilem sobie kiedys pompkę do spryskiwaczy od malucha. Używałem jej do rużnuch doświadczeń.Wsadziłem ją do wiadra które miało około 50 litów pojemnosci i całe było wypełnione wodą.Z pompki wychodził wężyk który w miejscu każdego kwiatka mial po 2-3 dziurki i po 2 minuty małym strumyczkiem kazdego dnia rano kwiaty sie podlewały. Działało to na zasadzie czujnika zmierzchowego i czasowego.Taki sam sposób wykorzystują restauracje macdonald jeżeli w twojej miejscowosci jest taka restauracja zobacz na ich kwiaty tylko że oni leją z węża ogrodowego.

0
  • #17 03 Lut 2007 23:34
    zz.maro
    Poziom 10  

Jesteście pogięci... Ale w sumie to pozytywnie :)

Tak na marginesie to też chce sobie zrobić rolety odsłaniane za pomocą silnika krokowego z drukarki :) Mam sterownik, bo musiałem go wykonać na studiach, ale jeszcze mam problem z samym podłączeniem tego silnika z drukarki, bo mi się fazy nie zgadzają :/ A tak na marginesie, jeśli ktoś jeszcze to czyta, to czy udało Wam się rozwiązać problem przeniesienia napędu na roletę? Jeśli tak, to proszę o parę słów opisu :)

0
  • #18 14 Mar 2007 12:35
    ovlcalais
    Poziom 10  

Mysle ze przeniesienie napedu nie jest skomplikowane...
    Wystarczy jakis pasek klinowy z rolkami. Teraz nalezy dobrac odpowiednie przelozenie (rozmiary rolek), zalozyc rolki na wale silniczka oraz wale rolety.
    Przyznam ze tego nie robilem, ale czytajac tego posta taki pomysl na sposob przeniesienia napedu sam sie nasuwa na mysl :)

PZDR

0
  • #19 14 Mar 2007 13:21
    nelik1987

Poziom 31  

co do rolet to by trzeba albo mocnego silnika albo ogromnej przekładni bo ja mam u siebie rolety podgumowane na całe okno i trzeba bardzo dużo siły włożyć w jej podniesienie, a jak by była taka duża przekładnia to by się rolety bardzo wolno podciągały

0
  • #20 14 Mar 2007 19:33
    dawid-ptaszyk
    Poziom 18  

Ja rolety odsuwałbym silnikiem krokowym - nie trzeba by przekładni dobierać.

Co do zasłon to dwa kółka przy ścianach i linka dookoła, z jakimś uciągiem. Jedno z kółek napędzane. Jeśli zasłony mają jeździć w obie strony to trzeba dwie linki, dodatkowy napęd nie będzie konieczny (o ile mocy starczy).

Co do wejścia to można by zrobić kartę z laminatu, na niej układ ścieżek i z jednej strony wsuwać ją do gniazda. Układ sprawdziłby połączenia i otwierał zamek.
    Innym kluczem mógłby być breloczek z rezystorem, lub dwoma - układ badał by napięcie.
    Ciekawym rozwiązaniem byłby także też czytnik RFID.

Oświetlenie można by także włączać/wyłączać za pomocą dźwięków - klaskanie, gwizd itp.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha na temat:

Linka naokoło, silnik z możliwością obrotów w obu kierunkach, sterowanie z mikrokontrolera, odbiornik podczerwieni i pilot (np. RC5).

0
  • #21 05 Maj 2007 02:23
    piotrekhbn
    Poziom 11  

co do zaslon to juz u siebie probowalem z silnikami od wycieraczek kazdy z innego konca , przycisk zwykly nawet dzialało ale nie mialem jak stablinie przykrecic silników do karnisza, koszt tego to bylo tylko pójscie na szrot i kupno dwoch najtanszysz silnikow i dwoch przełącznikow- transformator juz mialem, jesli bede mial chwile czasu i chęci moze zrobie rysunek

0
  • #22 05 Maj 2007 10:26
    lewytolewy
    Poziom 19  

A jeszcze odbiegając od tematu. :D
    Z racji że zawsze się spóźniam do szkoły bo nigdy nie mogę wstać o odpowiedniej godzinie i nawet najgłośniejszy budzik mnie nie obudzi do końca to wymyśliłem taki patent:
    Kupię jakiś najtańszy budzik na bazarku za 5zł, kupię przekaźniki, i jakąś fotokomórkę lub zrobię "tor podczerwieni" i jak budzik się włączy to załączy przekaźniki a one włączą wzmacniacz i odtwarzacz cd--->zacznie grać muzyka i będzie grać dopóki dopóty nie przejdę przez drzwi gdzie będzie tor podczerwieni i gdy się przerwie obwód to wyłączy radio :)) -------->Będzie wiadomo że wstałem i kiedy :P

0
  • #23 25 Gru 2008 02:45
    Terrance
    Poziom 2  

Taaa, ale przy okazji obudzisz innych domowników :D

Sam też planuję zrobic taki sterownik do rolet od jakiegoś czasu, cąłą "mechanikę" urządzenia mam raczej przemyślaną. Została ta bardziej elektroniczna częśc :) Aktualnie jestem na poszukiwaniach dobrego silniczka na prąd stały, ale dręczy mnie pytanie czy potrzebny jest do tego ten mikrokontroler i czy jest trudne jego programowanie ?? Zajmuję się elektroniką praktycznie pare miesięcy więc jestem jeszcze takim laikiem w tej dziedzinie :) Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam

0