Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PSpice - schemat obwodu i symulacja -pomóżcie

09 Kwi 2014 20:46 981 3
  • Poziom 2  
    Witam! Bardzo proszę o pomoc - mam do wykonania poniższe zadanie a nie mam pojęcia co i jak (dodam że wykładowca wymaga- absolutnie niczego nie tłumacząc i nie biorąc pod uwagę że ludzie są w tym zieloni jak szczypiorek na wiosnę :P

Otóż moje zadanie to: Wyznaczyć prąd w odbiorniku i napięcie na kondensatorze gdy napięcie na wejściu wynosi E=24V a R=1,2Ω PSpice - schemat obwodu i symulacja -pomóżcie
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Witam! Bardzo proszę o pomoc - mam do wykonania poniższe zadanie a nie mam pojęcia co i jak (dodam że wykładowca wymaga- absolutnie niczego nie tłumacząc i nie biorąc pod uwagę że ludzie są w tym zieloni jak szczypiorek na wiosnę Razz
    Kiepskich wykładowców jest mnóstwo, ale dla was to żadne wytłumaczenie, znam mnóstwo ludzi dla których ten schemat to czarna magia ale im to nie potrzebne, a wy poszliście studiować po to żeby się czegoś nauczyć.

Trzeba by zacząć od ustalenia jak działa ten układ, przypuszczam że możesz nie wiedzieć co to za dziwny element oznaczony SCR symbol jest trochę niedorobiony i przypadkowy, ale google "SCR" prawidłowo podpowiada że jest to tyrystor (Thyristor, Silicone Contrlolled Rectifier).

Wypadało by znaleźć jakąś książkę o tyrystorach (albo coś wygooglać) dowiedzieć się jak działają i jak się je załącza i wyłącza jak ich użyć przy prądzie stałym.

Przyda się też informacja jak zasymulować tyrystor, w PSpice'ie chyba takiego elementu w bibliotece, jeśli nie ma można zastąpić dwoma tranzystorami.

Cytat:
    Otóż moje zadanie to: Wyznaczyć prąd w odbiorniku i napięcie na kondensatorze gdy napięcie na wejściu wynosi E=24V a R=1,2Ω
    Prosta sprawa, na papierze łatwo policzyć wiec będzie można sprawdzić czy symulator nie "kłamie".
  • Poziom 2  
    Niestety dla mnie sprawa nie jest taka prosta ;/
    A czy mogłabym poprosić o podpowiedź jak to obliczyć albo z jakich wzorów mam korzystać?

Jeśli chodzi o wyznaczenie prądu obliczyłam sobie ze wzoru na moc w ukł. prądu stałego -ale nie jestem pewna czy jest to właściwe.

Wracając do samego PSpice'a to po narysowaniu schematu niestety nie mogę dokonać analizy (być może nie dokonałam prawidłowego jej wyboru).Co powinnam zrobić?

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    A czy mogłabym poprosić o podpowiedź jak to obliczyć albo z jakich wzorów mam korzystać?
    W stanie ustalonym prawo Ohma i prawa Kirchoffa, w stanie nieustalonym będzie jeszcze ładowanie/rozładowanie kondensatora, czyli jakieś równanie różniczkowe i krzywa wykładnicza w wyniku.

Cytat:
    Jeśli chodzi o wyznaczenie prądu obliczyłam sobie ze wzoru na moc w ukł. prądu stałego -ale nie jestem pewna czy jest to właściwe.
    Jeśli wiesz którędy prąd płynie to możesz tak policzyć

Cytat:
    Wracając do samego PSpice'a to po narysowaniu schematu niestety nie mogę dokonać analizy (być może nie dokonałam prawidłowego jej wyboru).Co powinnam zrobić?
    A wiesz już do czego służy i jak ma działać ten układ, z tego będzie wynikało co powoduje zmianę stanu tego układu, z zasady działania wynika też jak pokazać działanie tego układu - jaką wybrać analizę.
    Cytat:

Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
    Na forum obowiązuje zasada, pokaż ile zrobiłaś sama i czego nie wiesz, to ci pomożemy.
    W przeciwnym wypadku mod wyrzuci temat do kosza uzasadniając że nie było samodzielnej próby rozwiązania problemu.