Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kropki kwantowe umożliwiają błyskawiczne ładowanie akumulatora

exti 10 Kwi 2014 01:31 5661 15
 • Kropki kwantowe umożliwiają błyskawiczne ładowanie akumulatoraStoreDot, firma powstała na Uniwersytecie Tel Awiwu, zaprezentowała prototyp akumulatora do smartfonu, który można naładować w niecałą minutę. Co prawda na obecnym etapie rozwoju ma on rozmiary ładowarki do laptopa, lecz StoreDot zamierza zmniejszyć go dwukrotnie i wprowadzić na rynek w 2016 roku.

  Kluczem do tej technologii są sztucznie wytwarzane peptydy (związki organiczne powstałe z aminokwasów), z których można hodować kropki kwantowe. Te ostatnie są w stanie przechowywać ładunek elektryczny, będąc swego rodzaju nanoskalowym kondensatorem. Takimi właśnie kropkami kwantowymi izraelscy naukowcy pokryli elektrody akumulatora, zwiększając ich aktywną powierzchnię. Zrobili to w taki sposób, że na jednym końcu elektroda zachowuje się podobnie jak w zwykłym akumulatorze litowo-jonowym (czyli jej rozładowanie następuje powoli), natomiast na drugim końcu — jak superkondensator (bardzo szybkie ładowanie). W efekcie uzyskali 10-krotne zwiększenie pojemności i imponującą szybkość ładowania. Specjalnie zmodyfikowany smartfon Galaxy S3 ładuje się w niecałą minutę, co można zobaczyć na poniższym filmie.


  Link


  Źródło:
  http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1321858

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 116, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • AdexAdex
 • #2
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Spóźniony Prima Aprilis?
  Na stronach Chipa podano że bateria ma 2Ah i ładuje się w 30 sekund.
  Policzmy na spokojnie.
  W godzinie jest 120 sztuk 30 sekundowych kawałków.
  120*2A=240A
  Tyle musiałby wynosić prąd ładowania przy założeniu 100% sprawności.
  Te kabelki nie wyglądają na mogące przenieść taki prąd, szkoda że nie dodali że ładują przez MicroUSB :)
  Piotr
 • AdexAdex
 • #3
  eXcLiFe
  Poziom 14  
  Kabelek do ładowania mieli tam całkiem spory ale czy popłynie nim ponad 200A... Miejmy nadzieję że to prawda i samochody elektrycznie jak i nasza elektronika będzie się ładować w przyzwoitym czasie :)
 • #4
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Zawsze można tam wstawić mały transformator impulsowy o przekładni 1:10 i jakieś solidne diody Schottkiego i ładować to prądem zmiennym. Napięcie podnosi się dziesięć razy, prąd się tyleż obniża, a grubość kabla drastycznie maleje. Inną opcją jest ładowanie tego akumulatora impulsami prądu z generatora PWM. Prąd chwilowy może być dużo większy, nawet rzędu kA, a mimo to przewód nie zdąży się przepalić. Ale pewno w praktyce ograniczą prąd tak by telefon ładował się w 10 minut lub wolniej. Nikt nie potrzebuje ładować telefonu w minutę czy w pół...
 • #5
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Bądź realistą, mały transformator na 240A?
  Dioda na 240A?
  Spadek na diodzie koło 0,5V*240A daje nam 120W w ciepło... niezły kaloryfer.
  Prąd impulsowy nic nie daje, wszak straty się całkują i wszystko niemiłosiernie grzeje.
 • #6
  exti
  Poziom 32  
  PiotrPitucha napisał:
  Na stronach Chipa podano że bateria ma 2Ah i ładuje się w 30 sekund.

  Mówisz o tym: http://www.chip.pl/news/sprzet/telefony/2014/04/bateria-do-smartfona-ktora-laduje-sie-w-30-sekund?
  To jest przeinaczenie pewnej wypowiedzi.
  Na stronie gizmag.com (czyli źródle, na które powołuje się autorka artykułu w Chipie), napisali: "company targeted the approximate capacity of a smartphone battery (around 2,000 mAh)", z czego nie bardzo da się wywnioskować, czy udało się już osiągnąć te 2000 mAh, czy nie.
  A tymczasem CEO firmy StoreDot powiedział tak:
  "Although not quite there yet, we are aiming for the same capacity as a Li=ion battery (~2000mAh)." (http://thenextweb.com/gadgets/2014/04/07/storedot-promises-recharge-phone-just-30-seconds-2016/)
  Czyli ten prototyp ma mniejszą pojemność niż 2 Ah.
 • #7
  daniell4
  Poziom 13  
  exti napisał:
  Specjalnie zmodyfikowany smartfon Galaxy S5 ładuje się w niecałą minutę, co można zobaczyć na poniższym filmie.


  Czy tylko mi się wydaje, że jest to S3?
 • #8
  2OMEGA2
  Poziom 14  
  daniell4 tak to jest S3
 • #9
  vodiczka
  Poziom 43  
  Urgon napisał:
  Inną opcją jest ładowanie tego akumulatora impulsami prądu z generatora PWM. Prąd chwilowy może być dużo większy, nawet rzędu kA, a mimo to przewód nie zdąży się przepalić.

  Nie przepali się przy kilku/kilkunastu impulsach ale po 30 sekundach? Przy stosowaniu PWM ilość dostarczanych amperogodzin nie ulega zmniejszeniu :|
 • #10
  cefaloid
  Poziom 32  
  Ładowanie 240A?
  Przypominam że "zasilacz" max 140A wygląda mniej więcej o tak:
  Kropki kwantowe umożliwiają błyskawiczne ładowanie akumulatora

  Dodano po 1 [minuty]:

  PiotrPitucha napisał:
  Witam
  Bądź realistą, mały transformator na 240A?
  Dioda na 240A?
  Spadek na diodzie koło 0,5V*240A daje nam 120W w ciepło... niezły kaloryfer.
  Prąd impulsowy nic nie daje, wszak straty się całkują i wszystko niemiłosiernie grzeje.

  No właśnie, byłoby to większe jak spawarka inwerterowa...
 • #11
  eXcLiFe
  Poziom 14  
  240A przy 4,2V więc czysto teoretycznie jeśli ta gruba przystawka to jakaś super sprawna przetwornica, a zasilanie wtykanym przewodem to jakieś 42V (i tak sporo) to prąd by spadł do 24A na przewodzie (super sprawność mmm marzenia) Nie wiem czy to dobrze rozumuje ale oni i tak coś tu kombinują. Kto wie może porządne karabiny gaussa dla piechoty będą nie długo całkiem realne :)
 • #13
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Z akumulatorami nie jest źle, są na rynku akumulatory LiFePO4 które można ładować znacznymi prądami, podejrzewam że w układzie byłby raczej problem z kontrolerem ładowania niż z samym aku.
  Prądy ładowania LiFePO4 są rzędu 4C, czyli 2Ah aku naładujemy w pół godziny do pełna, na dodatek takie aku ma trwałość około 2000 cykli ładowania i spokojnie odda prąd 10C.
  Pozdrawiam
 • #15
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Te akumulatory co dają się ładować i rozładowywać dużymi prądami to akumulatory modelarskie, a nie do telefonów. Różnica jest w budowie i w powierzchni ogniwa. Ceną tak dużych prądów jest mniejsza liczba cykli ładowania...

  Średnio co 3-4 miesiące ktoś opracowuje nowe, rewolucyjne ogniwa, od akumulatorów o pojemności LiPo i 20 tysiącach cykli ładowania poprzez ogniwa paliwowe na alkohol do montażu w telefonie na wykorzystaniu różnych związków egzotycznych, kropek kwantowych, grafenu i innych takich do produkcji ogniw. Miało to być w telefonach komórkowych, samochodach na prąd i w wielu innych miejscach, a na razie ani widu ani słychu, tylko sensacyjne doniesienie, a potem cisza. Co będzie dalej, ogniwa na bazie mysich pipek?
 • #16
  cefaloid
  Poziom 32  
  Urgon napisał:
  Średnio co 3-4 miesiące ktoś opracowuje nowe, rewolucyjne ogniwa, od akumulatorów o pojemności LiPo i 20 tysiącach cykli ładowania (...) a na razie ani widu ani słychu, tylko sensacyjne doniesienie, a potem cisza

  Bo te doniesienia są o ogniwach o pojemności LiPo _lub_ 20 tysiącach cykli ładowania a nie o obu tych cechach na raz.