Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super Silent Fan 14 - Zasilacz nie daje rady. Przyczyna?

borek.fr 10 Kwi 2014 11:03 732 6
  • #1 10 Kwi 2014 11:03
    borek.fr
    Poziom 6  

Witam
    Posiadam wentylator AAB Cooling Super Silent Fan 14 o specyfikacji technicznej:

Obroty: 600 ± 10% obr./min.
    Zasilanie: 12V, 0,13A
    Przepływ: 80 m3/h
    Masa: 105g
    Hałas: 8,6 dB
    Rezystancja cieplna:0,29 C/W
    Rozmiar: 140 x 140 x 25 mm

Chciałbym go podłączyć bezpośrednio do gniazdka.

Kupiłem zasilacz z regulacją napięcia od 3-12V o natężeniu do 1000mA.
    Wydaje się, że wszystko powinno działać jak należy ale gdy podłączam do sieci, wentylator nawet nie drgnie. Dopiero gdy pomogę mu palcem, zaczyna się kręcić ale ledwo co dmucha. Nawet na maksymalnych obrotach.
    Jaka może być tego przyczyna?

Uprzedzam, że jestem lajkiem w elektryce. Będę wdzięczny za pomoc.

pozdrawiam forumowiczów

0 6
  • #2 10 Kwi 2014 11:08
    fascynat
    Poziom 24  

Sprawdź, czy na pewno masz ustawione napięcie w zasilaczu na 12V.
    Poruszaj przełącznikiem napięć w zasilaczu, czasem niezbyt dobrze styka.
    Jeżeli masz możliwość, to zmierz napięcie na wyjściu zasilacza bez podłączonego wentylatora i następnie z podłączonym wentylatorem.

0
  • #3 10 Kwi 2014 11:14
    borek.fr
    Poziom 6  

Nie no aż takim lajkiem nie jestem :P Sprawdzałem na każdym napięciu. Na niższym niż 12V ledwo go pcha. Niestety nie mam możliwości sprawdzić napięcia bo nie posiadam żadnego miernika.

Mam jeszcze drugi wentylator, taki sam model tylko że 9cm średnicy i jak go podłączam to śmiga jak należy. Na 12V ciśnie z maksymalną mocą. Dzięki za odpowiedź!

0
  • #4 10 Kwi 2014 11:25
    fascynat
    Poziom 24  

Z tego co napisałeś wynika, że wentylator kwalifikuje się do wymiany. Dla pewności dobrze byłoby zmierzyć jaki pobiera prąd - ale nie masz miernika. To go kup ;) Najtańszy kosztuje kilkanaście zł, a przyda Ci się z pewnością jeszcze nieraz.

0
  • #5 10 Kwi 2014 11:51
    borek.fr
    Poziom 6  

Niedobrze. Dziwne, że nowiutki wentylator kwalifikuje się do wymiany. A raczej mi go nie wymienią bo uciąłem wtyczki. Chyba będę musiał zainwestować w nowy, może innej firmy.

Chyba, że ktoś ma jeszcze jakąś teorie czemu może tak być?

0
  • Pomocny post
    #6 10 Kwi 2014 12:40
    dedito
    Poziom 39  

borek.fr napisał:
    Uprzedzam, że jestem lajkiem w elektryce
    Lajki to na fejsie ;) Tu co najwyżej laik:)
    Pytanie czy dobrze go podłączałeś do tego zasilacza, może podałeś napięcie nie tam gdzie trzeba.
    Patrząc na obroty tego wentylatora i jego przepływ to podejrzewam, że on tak po prostu ma się kręcić.

0
  • #7 10 Kwi 2014 13:13
    borek.fr
    Poziom 6  

No tak masz rację z tymi lajkami ;) mój błąd.

Na pewno podpiąłem dobrze ponieważ tak samo podpinam ten mniejszy o którym pisałem i wszystko śmiga jak należy.

Nie te wolne obroty są największym problemem (myślę, że i tak spełniał by swoją rolę), ale to,że chcę podłączyć go do włącznika czasowego i w momencie załączania nie będzie w stanie ruszyć bez mojej pomocy.

Chyba najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie pozostawienie go włączonego 24h.

Nie zamykam jeszcze tematu przez jakiś czas, może ktoś się jeszcze wypowie. Dzięki za pomoc chłopaki.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo