Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mały nadajnik i odbiornik

lukaspaw 10 Kwi 2005 13:11 1584 8
  • #1 10 Kwi 2005 13:11
    lukaspaw
    Poziom 12  

witam. chciałbym zbudować jak najmniejszy nadajnik/odbiornik. często ze znajomymi jeździmy na wycieczki rowerowe (w czasie jazdy zawsze prowadzona jest jakaś rozmowa a wiadomo, że warunki do niej nie sprzyjają) i zastanawiam się czy nie dałoby się zbudować urządzonka, przez które mogłoby się porozumiewać kilka osób naraz (ew. tylko dwie). według mnie musiałoby jednocześnie nadawać i odbierać bez konieczności obsługi (czyli odpadają krótkofalówki), powinno być jak najmniejsze (wiadomo ciężar) i zasilane jak najmniejszym napięciem (znowu ciężar). jako osprzęt słuchawkowo-mikrofonowy możnaby było zastosować coś ala zestawy słuchawkowe do telefonów (pałąk z mikrofonem zakładany na ucho z słuchawką). odległość nie powinna przekroczyć 50-70m (maksimum). może takie urzadzenia są gotowe w sprzedaży? - tyle że jeszcze nie spotkałem. nie bawiłem się nigdy nadajnikami ale mam troche doświadczenia w elektronice i prosiłbym o jakieś pomysły, naprowadzenia, może gotowe schematy i ogólnie rady.

0 8
  • #2 10 Kwi 2005 13:29
    amino
    Poziom 17  

Kup sobie krótkofalówki z funkcją VOX.

0
  • #3 10 Kwi 2005 13:36
    minek91
    Poziom 10  
  • #4 10 Kwi 2005 14:40
    lukaspaw
    Poziom 12  

dzieki ale nie ma tam za dużo o odległościach na jakie te nadajniki i odbiorniki działają (ale z tego co wyczytałem to dla 2 osób trzeba będzie prawdopodobnie zrobić po 2 nadajniki i odbiorniki). a co to są konkretnie te krótkofalówki VOX.

0
  • #5 10 Kwi 2005 14:43
    jacokre
    Poziom 17  

VOX to jest funkcja któwa automatycznie przełącza z odbioru do nadawania w momencie jak zaczyna się mówić.

0
  • #6 10 Kwi 2005 20:12
    pol032
    Poziom 24  

Witam .Potrzebowałbym także prostego odbiornika i nadajnika (zdalnego sterowania) radiowego,bez modulacji coś w rodzaju Roger bep . Sygnał z portu drukarki komputera musiałby podać jakiś określony sygnał do nadajnika radiowego,który to wyśle na odległość około 2 kilonetrów do odbiornika z przekaznikiem . konkretnie to chodzi o resetowanie przekaznika na wieży kościelnej. Z góry dziękuje za jaką kolwiek pomoc
    Pol032

0
  • #7 10 Kwi 2005 21:01
    jacokre
    Poziom 17  

Coś takiego jest na elektrodzie. Proponuje przycisk "szukaj" a wszystko będzie jasne.

0
  • #8 10 Kwi 2005 21:54
    pol032
    Poziom 24  

szukałem ,czytałem, propozycją jako restarter wyłącznik czasowy . Nie moę wyłączyć jednoczesnie pięciu przekazników o określonej porze np. 3-4 razy dziennie, przekaznik musi być zresetowany tylko w razie jego zawieszenia co powinien zrobić serwer.

0
  • #9 10 Kwi 2005 22:55
    lukaspaw
    Poziom 12  

a miałby ktoś schemat takiej krótkofalówki z VOX bo kupić to raczej nie zamierzam (sztuka za 200zł), a takie odległości jak tam mają (5km) nie są mi potrzebne. (na razie mało kożystam z "szukaj" bo mam problemy z netem i nawet tu ciężko mi się czasem dostać ale jutro wieczorem robie format i jeśli jest na elektrodzie to znajde, ale może ktoś ma taki troche słabszy schemacik?)

0