Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SI Prog - Długie załączanie się zasilania na stabilizator

musrus 10 Kwi 2014 15:51 1164 9
  • #1 10 Kwi 2014 15:51
    musrus
    Poziom 10  

Witam,

mam SI Prog'a. Zrobiłem samemu, aczkolwiek po włączeniu zasilania zewnętrznego, bądź z portu COM dopiero po kilku minutach załącza się normalne zasilanie na stabilizator (mam 9V zasilacz).
    Podejrzewam, że kiepskie tranzystory na module zasilania nie wyrabiają, ale wszystkim innym jak śledzę wątki na elektrodzie na temat SI proga, działa ok!
    Sprawdzałem tranzystory, są nówki, wszystko z nimi ok. Stabilizator też działa dobrze. Jedynie co to przez te kilka minut muszę czekać aż pojawi się normalne napięcie na wejściu do stabilizatora.
    Czy da się jakoś to wyeliminować to czekanie aż zasilanie normalnie się załączy?
    Może większy zasilacz? 12V? Proszę o pomoc
    Programator identyczny jak ze schematu:

SI Prog - Długie załączanie się zasilania na stabilizator

0 9
  • Pomocny post
    #2 10 Kwi 2014 16:30
    mariann
    Poziom 35  

Witam

musrus napisał:
    przez te kilka minut muszę czekać aż pojawi się normalne napięcie na wejściu do stabilizatora

Możesz pokazać jak wygląda płytka, strona druku i elementów? Jaki to zasilacz? Czy napięcie na wyjściu zasilacza, jest zaraz po włączeniu go do sieci?
    musrus napisał:
    Podejrzewam, że kiepskie tranzystory na module zasilania nie wyrabiają

Skoro takie mają być i innym działają, to i Tobie powinny działać właściwie. Czy wszystko właściwie wlutowane?
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 10 Kwi 2014 17:08
    Eagle
    Poziom 23  

A co jest na Vin jak nic nie ma na Vout ? Jeśli na Vin > 5V to problem jest z C4.

0
  • #4 10 Kwi 2014 17:16
    musrus
    Poziom 10  

Połączenia są ok, sprawdzałem 3 razy miernikiem przejścia i czy nie ma zwarć do masy. Masa wszędzie jest tam gdzie powinna.
    Zasilacz 5V ładowarka do telefonu daje 9V, masz rację, dam lepszy zasilacz.
    Vin gdy jest problem to granice 0,6V, w tym momencie na wyjściu stabilizatora jest 0,7V. Sprawdzę C4, jednak gdy zasilanie się pojawi dobre na Vin (tzn 9V z zasilacza) to stabilizator dobrze gada, daje na Vout piękne 5V

Zasilacz zamontowany tym razem 12V dobry, niestabilizowany, 1A. Nadal to samo.

Poza tym odczytałem tym pamięć SDE2516-2. Czy ktoś mógłby sprawdzić czy ten wsad wygląda dobrze? Być może się już rozsypała po kilku próbach odczytywania.

0
  • #5 10 Kwi 2014 19:34
    musrus
    Poziom 10  

na tym zasilaczu jeszcze dłużej muszę czekać... tendencja rosnąca, im większe napięcie zasilania tym dłuższy czas czekania na podanie prawidłowego napięcia na stabilizator.
    Aha, kondensator sprawdzony, jest dobry

0
  • #6 10 Kwi 2014 20:59
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Jak masz połączone styki JP2 JUMP3?
    Pozdrawiam

0
  • #7 10 Kwi 2014 21:45
    musrus
    Poziom 10  

na połączonym jak i rozłączonym JP2 jump3 wysterowanie zachowuje się tak samo.
    Dałem stabilizowane zasilanie 5V, tym razem momentalnie załącza się zasilanie na stabilizator LM.. jednak na wyjściu stabilizatora jest 3V.

Dziwne, intryguje mnie to. Dałem ten zasilacz z ładowarki na 9V i zaskakuje po 2 minutach. Na zasilaczu 12V nie zaskakuje praktycznie w ogóle.
    Zasilając 5V na wyjściu momentalnie pokazuje się wysterowane napięcie, ale niestety tylko 3V.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Kwi 2014 22:49
    mariann
    Poziom 35  

Witam

musrus napisał:
    Zasilając 5V na wyjściu momentalnie pokazuje się wysterowane napięcie, ale niestety tylko 3V.

Do poprawnej pracy stabilizatora, napięcie wejściowe musi być większe min. o ok. 2V od napięcia wyjściowego. W przypadku stabilizatora 5V, minimalne napięcie wejściowe to 7V.
    Czy te próby przeprowadzasz przy włączonym kablu do komputera (PC serial port)?
    Pozdrawiam

0
  • #9 10 Kwi 2014 22:53
    musrus
    Poziom 10  

Dziękuje za podpowiedzi. Wezmę sklecę lepszą płytkę, bo ta jest co najmniej... prototypowa :) Ważne, że programatorek działa.

0
  • #10 17 Kwi 2014 15:23
    musrus
    Poziom 10  

Po załączonym schemacie widać, że zasilanie z portu RS232 idzie z pinu 3. Czyli plus na 3 pinie, GND na pinie 5.
    U mnie jest odwrotnie. Tzn gdy sprawdzam napięcie na porcie w komputerze + do 3 a - do 5 to mam wynik -11,5 V.
    Czy dobrze rozumuję, że polaryzację w porcie mam źle ustawioną i być może przez to mam niepoprawne zasilanie mojego SI PROG'a ?

0