Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie p-porażeniowe bojlera zasilanego z paneli słonecznych

10 Apr 2014 21:02 1671 4
Helukabel
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Helukabel
 • #2
  SeRgEy1989
  Level 15  
  Jedynie co mogę podpowiedzieć to tylko to
  Link
 • Helukabel
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  _tad_
  Level 11  
  Sporo cennych informacji jest w pliku podanym przez kol. kkas12

  http://www.edwardmusial.info/pliki/ochrona_w_dc.pdf

  Chyba nie ma tam kompletu informacji potrzebnych do zaprojektowania takiej instalacji, ale jest naprawdę sporo. Poniżej krótkie streszczenie po drugim czytaniu - jeśli coś pokręciłem, to proszę mnie poprawić.

  1. Z powodu dużego ryzyka korozji elektrochemicznej uziomów należy zdecydowanie unikać obwodów z uziemieniem roboczym, także pojedynczym (nie do końca rozumiem jeszcze pojęcie "uziemienia roboczego").

  2. Preferowanymi środkami ochrony są te, które nie wymagają uziemienia przewodów PE, czyli:

  a) bardzo niskie napięcie - w moim przypadku odpada ze względu na plany długofalowe. Docelowo mam zamiar pompować do grzałki moc w okolicach 10 lub więcej kW, co oznacza prądy rzędu setek amperów w przewodach o długości kilkunastu metrów. Nie wiem, czy ktokolwiek produkuje grzałki o takich mocach na niskie napięcia, a poza tym boję się zawodności połączeń.

  b) izolacja ochronna - właśnie to jest słaby punkt części instalacji (panele), sama grzałka też na pewno kiedyś skoroduje.

  c) separacja odbiornika o napięciu znamionowym < 500 V - zdecydowanie tak, coraz bardziej przekonuję się do przetwornicy o innym układzie, która odizoluje galwanicznie grzałkę od paneli, a na dodatek pozwoli mi bez kłopotów równolegle podłączać kolejne zestawy paneli do tej samej grzałki.

  d) izolowanie stanowiska - nie wiem, ale wydaje mi się, że w łazience to raczej niemożliwe...

  3. Jeśli powyższe środki nie mogą być użyte (a tak jest w moim przypadku), kolejnym zalecanym rozwiązaniem jest "sieć IT uzupełniona o układ stałej kontroli izolacji i i sieć uziemionych przewodów ochronnych PE łączących wszystkie części przewodzące dostępne i części obce" (rys. 8 z pliku).
  Nad czymś takim właśnie się zastanawiam, ale:

  a) w łazience nie mam możliwości połączenia wszystkich kranów do przewodów PE - dom jest zbudowany w latach 50, część rur w międzyczasie była wymieniana na różne (z plastikowymi włącznie)

  b) w takiej instalacji powinno być automatyczne odłączenie zasilania w razie wystąpienia zwarcia dwumiejscowego, a prąd z paneli nie pozwoli na zadziałanie wyłączników nadprądowych (nie wzrośnie ponad wartość nominalną nawet w przypadku całkowitego zwarcia). Odpada nawet odłączanie awaryjne grzałki, bo przy niskim oświetleniu paneli przetwornica może nie być w stanie wytworzyć odpowiednio dużego prądu do zadziałania zabezpieczeń. Odłączenie zasilania musiało by więc być zapewnione przez układ kontroli stanu izolacji.

  c) bojler musi być nieuziemiony, bo spowodowałby korozję instalacji grzewczej.

  Innym rozwiązaniem jest sieć TN-S, ale ona wymaga uziemienia jednego z biegunów źródła napięcia, a na dodatek na razie nie wiem, jak (i czy w ogóle można) w układzie TN-S użyć układu kontroli izolacji (awaryjne odłączenie zasilania poprzez zabezpieczenia nadprądowe odpada).
 • #5
  User removed account
  User removed account