Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiększenie mocy wzmacniacza 2x100w

10 Kwi 2014 21:30 3033 30
 • Poziom 11  
  Witam buduje taki wzmacniacz i mam pytanko czy nógłby mi ktos narysować jak zrobić z tego 1x200w

  zwiększenie mocy wzmacniacza 2x100w
 • Poziom 43  
  Podaj oznaczenie układu U1.
 • Poziom 11  
  Przepraszam zapomniałem podać U1TDA7250
 • Poziom 11  
  Witam a jakiś sprawdzony schemat tego odwracacza fazy ???
 • Specjalista elektronik
  Nie jest konieczny - odłączasz C2 od masy, odłączasz R7 i C9, łączysz '-' C2 tam, gdzie był podłączony R7 (pin 11), wejście L zwierasz do masy. Uwaga: po tej przeróbce będzie potrzebny głośnik o 2X większej impedancji i 2X większej mocy. Jeśli zamierzasz łączyć dwa głośniki szeregowo, to lepiej połączyć wejścia, a resztę zostawić, jak jest.
 • Poziom 11  
  Witam na razie podłączyłem ten wzmacniacz dokładnie tak jak na schemacie zasiliłem napięciem 2x+-12v i głośniki buczą czy to jest spowodowane zbyt niskim napięciem zasilania?
 • Specjalista elektronik
  A jakie napięcie podano w opisie? Ale wątpię, żeby 2x12V to było za mało. Raczej to kwestia niesymetrycznego zasilania słabo przefiltrowanym napięciem. Jaki zrobiłeś układ zasilania? Może też być kwestia sygnału z "buczeniem" - spróbuj włączyć wyciszenie, dalej je słychać?
 • Poziom 11  
  a jak to wyciszyć bo na schemacie nie ma opcji wyciszania ?

  Dodano po 50 [minuty]:

  Zasilam transformatorem 2x12v symetrycznym bo narazie innego nie mam dotego 2 kondensatory 1000uF/50v i 2x100nF i 2x100pF
 • Specjalista elektronik
  Może te kondensatory 1000uF mają nierówne pojemności? Wyciszanie zauważyłem w opisie tego scalaka.
 • Poziom 11  
  jak odłącze rezystor R8 od -zasilania to nie buczy ale też nie gra muzyka

  Dodano po 44 [minuty]:

  Pomyłka jak odłączę R8 to dalej buczy a jak odłączę R13 to przestaje buczeć
 • Specjalista elektronik
  Może przyda się mieć "pod ręką" opis pinów TDA7250:
  zwiększenie mocy wzmacniacza 2x100w

  R8 jest włączony między -zasilania, a pin 5, który steruje wyciszaniem; R13 - między -zasilania, a pin 6.

  Minimalne napięcie, przy którym to powinno działać, to 2x10V, największe dopuszczalne 2x45V.
 • Poziom 11  
  I tak mam podłączone i nadal buczy dodam że grzeje się jeszcze tylko T7
 • Specjalista elektronik
  Doczytałem się, że napięcie na pinie 5 liczy się względem -Vs (minusa zasilania) - żeby wyciszyć, trzeba na ten pin podać napięcie około 1.8-2.0V (np. wymieniając R9 na odpowiednio większy).

  Buczenie bardzo często jest spowodowane złym łączeniem masy - to jest całkiem poważne zagadnienie - co sprawdziłeś, żeby mieć pewność, że wykonałeś to prawidłowo?
 • Poziom 11  
  kilka razy sprawdzałem czy wszystko jest odpowiednio połączone do tego wydaje mi się że masę podłącza się bezpośrednio do płytki bez żadnego prostowania nie mam pojęcia czym może być spowodowane to buczenie jak by miał pan jeszcze jakieś pomysły to to bardzo proszę o pomoc

  Dodano po 4 [minuty]:

  Podając sygnał na 12 lub 13 nużkę przestaje buczeć ale muzyka nie gra
 • Specjalista elektronik
  To może poszukaj, co na forum napisano o łączeniu masy - to zbyt obszerne zagadnienie, by je opisywać osobno dla każdego. Typowy układ (i ten nie jest wyjątkiem) ma wiele mas, których nie wolno mylić ze sobą. A ty nie opisałeś, co to za płytka, więc trudno zgadywać, co masz na myśli, gdy piszesz o podłączeniu masy do płytki. Nóżki 12 i 13 to wyjścia (zobacz w #12).
 • Poziom 11  
  Jeszcze mam ostatnie pytanie co do zwiększania mocy jeżeli zrobię tak jak napisałeś wcześniej "odłączasz C2 od masy, odłączasz R7 i C9, łączysz '-' C2 tam, gdzie był podłączony R7 (pin 11), wejście L zwierasz do masy " to impedancja wyjściowa będzie 16ohm i moc 200W ?
 • Specjalista elektronik
  Moc będzie 2X większa i wzmacniacz będzie dostosowany do głośnika o 2X większej impedancji.

  Impedancja wyjściowa to osobna sprawa - współczesne wzmacniacze zwykle mają bardzo małą.
 • Poziom 11  
  Nie rozumiem czyli z tego wynika ze głośnik będzie musiał mieć 200W i 16ohm a jakie parametry będzie miał wzmacniacz ???
 • Poziom 39  
  Przerabiane tej konstrukcji na wieksza moc jest bezsensowne, bo układ jest obliczony na określona moc i jej zwiększanie obniżaniem impedancjii wymusza zmniejszenie rezystorów emiterowych.
  Pelnią one role zabezpieczenia prądowego i za razem kontrolera prądu spoczynkowego.
  Pomiar jest dokonywany między np. wej 16 i 17. Prąd spoczynkowy jest równy ok 0,02V/Re, a prąd maksymalny jest równy 1V/Re. Co dla wartości z aplikacji 0,15 ohm daje juz dośc duży prąd spoczynkowy 133mA, a prąd maksymalny 6,66A. Czyli wartość skuteczną ok 4,7A.
  To pozwala na osiągnięcie ralnej mocy RMS ok 90W /4 ohm i przy zasilaniu ok 2x30V
  W tych samych warunkch wzmacniacz mostkowy odda 180W /8 ohm.
 • Specjalista elektronik
  Do przerobionego wzmacniacza należy podłączyć głośnik o 2X większej impedancji (nie wiem, jaka była oryginalna, na schemacie w #1 tego nie ma - jeśli były głośniki 8R, to należy podłączyć 16R) i mocy 200W.

  Oporników emiterowych nie trzeba zmieniać, bo to nie jest zwiększenie mocy, tylko użycie 2 kanałów jako jednego o 2X większej mocy, poprzez przerobienie wzmacniacza stereo na układ mostkowy.
 • Poziom 11  
  Aha wielkie dzięki a jak zmniejszyć tą impedancje do 8R po zmostkowaniu wystarczy dołożyć po parze tranzystorów na kanał ?
 • Specjalista elektronik
  Oj, to nie takie proste - ten układ jest przewidziany do wzmacniacza o znacznie mniejszej mocy (chyba do 60W), może z odpowiednimi tranzystorami może "wyciągnąć" więcej, ale projektowanie takich przeróbek jest trudne i pracochłonne - łatwo coś przeoczyć i zrobić błąd, który doprowadzi do zniszczenia elementów układu.
 • Poziom 39  
  szczotkatech napisał:
  Aha wielkie dzięki a jak zmniejszyć tą impedancje do 8R po zmostkowaniu wystarczy dołożyć po parze tranzystorów na kanał ?


  Nic nie musisz dokładać. Moc strat w układzie mostkowym rozłoży sie na 4 tranzystory z 2 kanałów. Zasilając układ jak dla 4 ohm obciazasz w mostku 8 ohm i moc rośnie tylko 2 razy, a nie 4.
  _jta_ napisał:
  ten układ jest przewidziany do wzmacniacza o znacznie mniejszej mocy (chyba do 60W),

  Dokładnie tak jest w firmowych aplikacjach: 60W/8ohm i 90W/4 ohm. przy dobrych tranzystorach mocy da radę wycisnąć z tego drivera wiecej podnosząc zasilanie , ale rośnie znacznie moc strat na prądzie spoczynkowym.
 • Specjalista elektronik
  Jeśli to ma działać przy zasilaniu 2x45V, to w układzie mostkowym amplituda sygnału na głośniku może być do 80V, co przy głośniku 4R oznaczałoby moc 80^2/4/2 = 800 W. Pytanie, co powoduje, że jest dużo mniej?
 • Poziom 39  
  _jta_ napisał:
  Pytanie, co powoduje, że jest dużo mniej?

  Ograniczenie prądowe Imax=1V/Re, oraz ograniczone możliwości stopnia sterującego układu scalonego.
  Realna praca w mostku to tylko na 8 omach i przy napieciu zasilania jak dla 4 omów, czyli +- 30V.
 • Poziom 11  
  800W na 4 tranzystory jezeli bym dołożył jeszcze po dwa na kanał to by było 800W na 8 tranzystorów ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeżeli nie ten układ to jaki inny układ lub inny schemat na innym układzie najlepiej cos sprawdzonego
 • Poziom 11  
  wymieniłem układ scalony (TDA7250 ) na nowy i nadal buczy co może być przyczyną ???
 • Specjalista elektronik
  Zwykle buczenie wynika z tego, jak połączysz - nie ma powodu, żeby wymiana scalaka na to wpłynęła. A schemat ideowy z #1 nie pokazuje tych szczegółów połączeń, od których zależy buczenie.
 • Poziom 11  
  Witam udało mi się uruchomić ten wzmacniacz i mam kolejny problem na każdym z tranzystorów mam taki sam radiator nie stykają się ze sobą a T5 i T6 strasznie się grzeje nie zależnie od siły głosu głosniki też takie same 8ohm T7 i T8 dosłownie zimne