Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WinXP - WinXP zawiesza się na ekranie startowym, nawet w trybie awaryjnym

10 Kwi 2014 21:34 1749 4
  • Poziom 6  
    Witam,

Mam następujący problem. Rodzice posiadają kilkuletni PC (nie znam parametrów dokładnie - P4 ok. 3GHz, 1,5GB RAM DDR) z Win XP (nie wiem jakie SP są zainstalowane).

Do tej pory komp działał bez zastrzeżeń jak na swój wiek i możliwości, jednak wczoraj po włączeniu zawiesił się na niebieskim ekranie z logo Win XP (ten po czarnym ekranie z logo i paskiem ładowania). Próbowałem go włączyć we wszystkich możliwych opcjach - nie działa ani tryb normalny, ani ostatnia znana działająca konfiguracja, ani awaryjny, ani z wierszem, ani żaden inny.

W związku z tym otworzyłem mu bebechy i posprawdzałem wszystkie złącza (kilka dni temu był na chwilę przekładany zasilacz do innego kompa, aby sprawdzić w tym drugim kompie, czy to zasilacz wysiadł) i wyjąłem i na nowo włożyłem kości RAM. Wszystko w środku było w porządku.

Po ponownym uruchomieniu nie było żadnych zmian.

Wtedy użyłem płyty instalacyjnej XP i próbowałem naprawić system (polecenie R).

(Za radą znajomego) wykonałem komendy fixboot. Nie było zmian w uruchamianiu - znowu zawiecha, w tym samym miejscu.

Potem komenda fixmbr.

Po niej za pierwszym ponownym uruchomieniem nie było zmian. Po drugim ponownym uruchomieniu zaczął robić się ScanDisk. Po zakończeniu komp uruchomił się ponownie i... znowu zaczął robić ScanDisk. Potem znowu to samo. Kiedy anulowałem ScanDisk komp i tak zaczął się uruchamiać ponownie i tak w kółko.

To samo dzieje się w każdym dostępnym trybie.

Próbowałem jeszcze robić chkdsk i chkdsk /r ale żadna nic nie zmieniła i w tej chwili komp chce na okrągło robić ScanDisk, po czym się resetuje.

Macie może pomysł jak naprawić ten problem bez formatowania dysku systemowego?

Przeszukałem podobne tematy na kilku forach, ale tam u każdego włączał się przynajmniej tryb awaryjny, a tutaj nawet to nie śmiga.

Będę wdzięczny za pomoc.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 43  
    Trzeba sprawdzić dysk. Na innym komp za pomocą Crystal disk info, lub na tym za pomocą MHDD.
    Odczytaj SMART i wrzuć na forum.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 25  
    ScanDisk to program sprzed ponad 15 laty, skąd Ty wytrzasnąłeś tą nazwę?
    Próby z fixmbr i fixboot były od razu skazane na niepowodzenie. Jak odpalasz tryb awaryjny - to automatycznie startuje z przełącznikiem /sos, znaczy to, że na dole są podawane aktualnie usług i pliki, ktore sie wczytuja. Na ktorym pi razy oko staje?

Czy posiadasz płytę z windowsem XP? Rada z automatu - zo
    Możesz to wypalić na płytę:
    http://oldtimer.geekstogo.com/OTLPENet.exe
    zrobić logi i wrzucić tutaj.

Opcja nr dwa:
    http://www.fixitpc.pl/topic/48-konsola-odzyskiwania-naprawianie-windows/?p=229#entry229
    Punkt przywracania uszkodzonego rejestru.

Proponuję zacząc od pierwszej.
  • Poziom 6  
    kokapetyl - dzięki za radę, jutro sprawdzę i wrzucę.

Testerrr napisał:
    ScanDisk to program sprzed ponad 15 laty, skąd Ty wytrzasnąłeś tą nazwę?

Zapamiętała mi się z dawnych lat. W każdym razie Win skanuje dysk w poszukiwaniu błędów.

Testerrr napisał:
    Próby z fixmbr i fixboot były od razu skazane na niepowodzenie. Jak odpalasz tryb awaryjny - to automatycznie startuje z przełącznikiem /sos, znaczy to, że na dole są podawane aktualnie usług i pliki, ktore sie wczytuja. Na ktorym pi razy oko staje?

Jak pisałem żaden tryb awaryjny się nie odpala. W każdym trybie system się wiesza przed pojawieniem się pulpitu. A teraz nawet nie próbuje się ładować tylko naparza skanowanie.

Testerrr napisał:
    Czy posiadasz płytę z windowsem XP? Rada z automatu - zo

Mam płytę. Co to jest "zo" ?

Testerrr napisał:
    Możesz to wypalić na płytę:
    http://oldtimer.geekstogo.com/OTLPENet.exe
    zrobić logi i wrzucić tutaj.

Jak to uruchomić, jeżeli nie wczytuje mi się nawet tryb awaryjny?
  • Poziom 25  
    to "zo" - to moj nie do konca edytowany post ;P.

Musisz wykorzystać inny komputer do zrobienia tej płytki, zresztą, ten chkdsk każe przypuszczać, że jest problem z dyskiem. Więc fajnie jakbyś jeszcze na pendrive'a wrzucil pakiet narzędzi Hiren's Boot i pokazał SMART - czy to z MHDD czy z narzędzi zawartych w Windows PE (ktory jest na Hirens Boot).
    http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk

System może się nie uruchamiać w różny sposób, więc bądź łaskaw sprecyzować - wybierasz opcję: tryb awaryjny i co? Czarny ekran i reset? Czy chkdsk się uruchamia? Można go anulować przecież, co wtedy?

Czy na dysku masz ważne dane? Jeśli tak to dobrze by było nie dopuścić do rozpoczęcia skanowania przez chkdsk.