Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspiron N5010 - Wyłączanie się laptopa przy instalacji lub diagnostyce

10 Kwi 2014 22:04 1626 4
  • Poziom 18  
    Witam

Posiadam laptop Dell Inspiron N5010 (5010-4464) z płytą główną DG15 MB 48.4HH01 011. Jeżeli działa pod systemem operacyjnym Windows 7 to nie ma problemu z samo wyłączaniem się laptopa. Jeżeli uruchomi się nową instalację Windows 7 lub wbudowaną diagnostykę (F12) to w nieregularnym od startu czasie następuje wyłączenie się laptopa zarówno z podłączoną baterią jak i bez niej na samym zasilaczu. Wentylator od początku bardzo szybko działa. Wyczyszczony oczywiście układ chłodzenia. Na układ graficzny poszedł nowy termopad 1mm, a na procesor biała pasta silikonowa H termoprzewodząca. Dziwne jest to, że zaraz po włączeniu wentylator wchodzi na tak wysokie obroty skoro nie ma takiej temperatury. Czy może to być wina uszkodzonego czujnika temperatury i jak go zlokalizować na tej płycie ? Czy też wina leży tutaj po stronie złej pasty przewodzącej na procesorze? Może powinienem zdobyć oryginalną taką szarą, a nie zwykłą białą, silikonową lub też wstawić dwa termopady jak na grafice o grubości 1mm.

Dziękuję za wszelką odpowiedź.

Pozdrawiam
    M.K.
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    Wymień pastę na produkt dobrej jakości.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Witam

Wymieniłem pastę na procesorze na "AG Silver thermal grease" i to samo. Założyłem podwójny termopad 1mm na układ graficzny i wtedy "puściło". Udało się zainstalować system oraz sterowniki. Wentylator oczywiście cały czas szybko kręcił się przy temperaturze procesora 36 st. C i układu graficznego 53 st. C. Pomogło dopiero zainstalowanie oryginalnych sterowników do układu graficznego. Nie wiem teraz czy te dwa termopady (razem 2mm grubości) to nie za dużo na dłuższe działanie laptopa ?

Pozdrawiam
    M.K.
  • Spec od komputerów
    Jakiej grubości był oryginalny termopad?
    Nie zalecam składania termopadów, wymień na jeden odpowiedniej grubości.
  • Poziom 18  
    Witam

Oryginalnie był około 1 mm szary. Ten układ chłodzenia jest nie efektywny. Przy układzie graficznym trzyma go tylko jedna śrubka. Trzy pozostałe są wokół procesora.

Przy okazji chciałem zapytać się ponieważ nie działa część przycisków na klawiaturze (strzałka w prawo oraz klawisze 1,4,7 na klawiaturze numerycznej) i jest to klawiatura angielska to jeżeli teraz zakupię klawiaturę obowiązującą w Polsce to nie powinno być problemu z jej działaniem (laptop przywieziony z Anglii) ?

Swoją drogą problem z klawiszami pojawił się po rozebraniu i złożeniu laptopa, a więc uszkodziła się przy demontażu. To samo niedawno miałem z HP Pavilion dv5. Wystarczyło zdjąć klawiaturę, założyć i już cześć klawiszy nie działa. Wystarczyło podnieść aby zadziałały. Musiałem kupić nową. Czy te klawiatury aż tak są delikatne, a konkretnie te ścieżki, żeby padały przy ostrożnym demontażu?

Pozdrawiam
    M.K.