Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pinancle Studio 15 - brak dźwięku po nagraniu filmu

11 Kwi 2014 13:58 2919 27
  • Poziom 6  
    W programie Pinancle Studio 15 zmontowałem film z pliku wcześniej przechwyconego z kasety VHS. Plik jest w formacie mpg (mpeg-2). Gotowy projekt w Pinancle (wszystko gra). Wybieram tworzenie filmu, stosuję się do ustawień domyślnych. Po nagraniu płyty w odtwarzaczu DVD nie mam dźwięku tylko ze ścieżki dźwiękowej filmu. W innych wstawkach jak podkłady, narracja dźwięk jest. Dziwne jest też to, że płyta odtwarzana w komputerze działa bez zarzutu, natomiast w odtwarzaczu DVD nie ma ścieżki dźwiękowej pliku filmowego. Co może być przyczyną? - proszę o pomoc.
  • Poziom 13  
    Być może dvd niema mpeg2.
  • Poziom 6  
    Przecież podkład muzyczny nałożony prze ze mnie odtwarza, gdy dochodzi do filmy - cisza, a całość renderowana jest przez Pinncle razem z podkładem do formatu DVD, takiego jaki posiada każdy odtwarzacz DVD. Próbowałem robić zapis też jako iso (domyślnie zapisuje formacie TS) - bez skutku.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Czy kolega może podać dane tego dołączonego pliku audio, który nie odtwarza się?

I tak jak przy wszelakich problemach z Pinnacle, pierwsze, usunąć wszystkie pliki tymczasowe. Od tego zawsze trzeba zaczynać.
  • Poziom 6  
    Zawsze przed tworzeniem filmu usuwam niepotrzebne (robocze) projekty i pliki tymczasowe.
  • Poziom 41  
    Cóż, sugerowałbym sprawdzenie dwóch punktów w ustawieniach Pinnacle. Załączam dwa zrzuty ekranu. Zastrzegam się, że są one z wersji 14 - na tej wersji skończyła się moja przygoda z oprogramowaniem tej firmy. Dalej już nie uaktualniałem wersji posiadanego oprogramowania, które sporadycznie używam. Nie sądzę, żeby wersja 15 mocno się różniła.

Proszę się upewnić, że w projekcie - w ustawieniach Audio jest zaznaczona opcja STEREO tak jak na poniższym zdjęciu:

W ustawieniach płyty DVD proszę upewnić się, że kompresja Audio ustawiona jest na Dolby Digital 2.0. Jest to bezpieczne ustawienie, każdy odtwarzacz poradzi sobie z tym. Druga rzecz, mocno sugerowałbym zaznaczenie opcji "Zawsze re-enkoduj cały film". Wydłuża to co nieco pracę komputera nad projektem, ale jest to pomocne.

• Poziom 6  
    Dzięki za zaangażowanie, niestety na nic się zdały Pana wskazówki, ten sam problem. Zrobiłem nawet reinstal Pinancla. Może to coś w systemie?

Dodano po 3 [minuty]:

anmedia Przykro mi ale nie mogę tego rozszyfrować - "Zalacz skany obrazu ze osi czasu gdzie jest projekt, z ustawien renderowania i z programu media info - informacje z glownego VOB'a z plyty DVD"

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Polon_us
    Dzięki za zaangażowanie, niestety na nic się zdały Pana wskazówki, ten sam problem. Zrobiłem nawet reinstal Pinancla. Może to coś w systemie?
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    anmedia
    Załączam plik tekstowy VOBA z nagranej płyty na parametrach podanych przez kolegę (kopresja audio Doby digital 2 kanały i reszta jak pokazał). Jest mały fragmencik na próbę (szkoda mi czasu na cały film) efekt jest taki sam. Na komputerze dźwięk jest odtwarzany na odtwarzaczach (na 3 różnych, różnych klas nawet miałem taki co tylko gazet nie czyta).
    W załączeniu plik z filmu źródłowego i plik voba z nagranej płyty. Proszę o pomoc, do tak naprawdę te wartości niewiele mi mówią.
  • Poziom 6  
    anmedia
    Jeszcze jedno od jakiegoś czasu próbki robię na płycie DVD-RW. Nie liczyłem ale ponad dwadzieścia razy ją kasowałem, czy ma to jakieś znaczenie?
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Hmm, może spróbować inaczej podejść do wykonania tej płyty. Zamiast tworzyć płytę DVD bezpośrednio z tego projektu proszę utworzyć plik mpg2 o jakości DVD. Ustawienia powinny być tak, jak na załączonym zrzucie.

Po utworzeniu tego pliku sprawdzić, czy wszystkie dźwięki są odtwarzane prawidłowo np. w Windows Media Player. Można również sprawdzić w MediaInfo, czy dźwięk jest mpg.

Jeśli ten plik jest OK, to otworzyć NOWY projekt w Pinnacle, wczytać ten plik i dopiero przejść do utworzenia płyty. Ustawienia tego projektu (i w zasadzie tego oryginalnego też) powinny wyglądać jak na poniższym zrzucie.

Powodzenia :)

P.S. Teraz kolega lewko2 powoli zaczyna domyślać się, dlaczego zrezygnowałem z Pinnacle, jako podstawowego programu do tworzenia płyt DVD :)
  • Poziom 6  
    Polon_us
    To mój pierwszy program, uczyłem się na nim i trochę poznałem, skompletowałem trochę dodatków. Może kolega poradzi mi jaki byłby lepszy?. Próbowałem Ulead-a, tam miałem w ogóle problemy z przechwyceniem dźwięku, czyli jaki, pytam fachowca.
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    anmedia
    To jaki kolega poleca? aby nauczyć się dobrze ... (Sony Vegas odpada mam komp. 32 bit)

Dodano po 7 [minuty]:

anmedia
    właśnie skończyłem nagranie płyty sposobem podanym przez Pana - krok po kroku według tych ustawień. Zrobiłem praktycznie nowy filmik z poprzedniego zapisanego do pliku - to samo, brak dźwięku. Mam już dość Pinancla, zmieniam, tylko jaki wybrać. W postach na temat Uleada widziałem takie same zapytania o dźwięk (np. Ullead Video Studio 13 - brak dźwięku po zapisaniu filmu (2) albo ulead visual studio problem z dzwiekiem po nagraniu na płytę (2) )
  • Poziom 41  
    anmedia napisał:
    A jeszcze nie tak dawno, kolega byl zachwycony programem

Program jest niezły, ale ma swoje wady, które trzeba umieć obchodzić. A ja już traciłem cierpliwość do tego. W moim przypadku przyczyną rezygnacji były problemy z tworzeniem menu DVD. Ale jestem przekonany, że problem kolegi lewko2 jest do przejścia, tylko kwestia czasu i cierpliwości.

@lewko2 - czy kolega wykonał projekt w sposób jaki opisałem w wpisie #14?
    Odpowiedź jest trochę nieścisła i nie końca jestem pewien.
    Jesli tak, czy w utworzonym pliku mpg dźwięk był prawidłowo odtwarzany w WMP?

I jeszcze jedno - aby uściślić dokładnie problem - ja odbieram, że problem wygląda następująco:

1 - w projekcie Pinnacle wszystko jest OK
    2 - po wypaleniu płyty oryginalny dźwięk filmu + dołożone pliki/dźwięki są odtwarzane prawidłowo na odtwarzaczu DVD komputera
    3 - na stacjonarnym DVD brak jest dźwięku z oryginalnej ścieżki filmu - tylko dźwięki dołożone w projekcie są słyszalne

Proszę odpowiedzieć dokładnie na postawione pytania :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Odpowiadam na pytania:
    pyt. 1 - dokładnie tak, wszystko gra
    pyt. 2 - tak samo, odtwarzają wszystkie programy multimedialne, Windows, All player, Media player, Nero i inne
    pyt. 3 - właśnie tak. Do meny startowego i wyboru scen podłażyłem podkład dźwiękowy (mp3). Gdy przechodzę na odtwórz film lub wybieram scenę nie ma dćwięku oryginalnego jaki jest w pliku. Nie jest włączone wyciszenie ścieżki dźwiękowej przy symbolu kamery.
    Dodatkowo sprawdziłem wszelkie możliwe połączenia DVD stacjonarnego na różne sposoby z różnymi telewizorami i kablami. W systemie włączyłem we właściwościach audio in i out wszystkie dostępne ustawienia dla urządzeń - sterowniki (pewnie niepotrzebnie niektóre z nich nie są mi teraz potrzebne) W głośność główna żadne z urządzeń nie jest wyciszone. To wszystko co mogłem zrobić. A problem dalej jest.

Dodano po 2 [minuty]:

Do tej pory zrobiłem ponad 10 płyt - bez problemu.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Cóż, zaczynam wyczerpywać się z pomysłami.

Może kolega sprawdzi jeszcze w projekcie strefę menu płyty i pierwszej sceny. Prosze sprawdzić, czy w pierwszej scenie początek materiału video i audio dokładnie pokrywają się z znacznikiem menu DVD. Jest to główna ścieżka audio i powinna ona startować dokładnie w tym samym czasie co ścieżka video.

Poniżej załączam zrzuty ekranu, z tym, że nie chciało mi się tworzyć menu. Ale jestem pewien, że kolega lewko2 domyśli co mam na myśli. Dodam, że proszę nie zadowalać się pobieżnym sprawdzeniem.

Tę część projektu trzeba maksymalnie powiększyć, jeśli mówimy o osi czasu. Aż do poziomu klatek.

Na poniższych zrzutach pokazuję sytuację nieprawidłową i prawidłową.

• Poziom 6  
    Polon_us
    Szanowny Panie dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Poradziłem sobie między innymi dzięki Pana pomysłami. Przynajmniej utwierdziłem się w przekonaniu że wina nie leży po stronie programu Pinancle. Najpierw zrobiłem porządek z kodekami u siebie w systemie. Na Video Graberze zmieniłem ustawienia (tam prawdopodobnie tkwił błąd). Zauważyłem że przegrywanie starszych kaset VHS (moja ma 22 lata) wymaga najwyższej jakości i dźwięk stereo 16 bit. o częstotliwości 48 kHz. - jeszcze raz dziękuję. Jestem jeszcze zbyt nowy aby podarować Panu pkt.
  • Poziom 1  
  • Poziom 41  
    Cóż, cieszyć się trzeba, że w końcu to zadziałało. Choć szczerze mówiąc, nie do końca jestem przekonany, że to kwestia ustawień grabbera. Ale kto wie ...
    lewko2 napisał:
    Jestem jeszcze zbyt nowy aby podarować Panu pkt.

Tym proszę sie nie przejmować. Chęć pomocy w tym problemie nie wynikała z faktu, że być może dostanę jakieś punkty. Które generalnie, szczerze mówiąc, nie ziębią, nie grzeją :) Chyba, że ktoś namiętnie poluje na gadżety oferowane przez Elektrodę ...
    anmedia napisał:
    ... Przyklad podany przez kolege Polon_us pokazuje ...

Przykład ten (wpis 21) został co nieco wydumany przeze mnie. Męczyło mnie, dlaczego odtwarzacz DVD w komputerze odtwarzał płytę przygotowaną przez Pinnacle prawidłowo, a stacjonarne już nie chciały.

Wydumałem sobie, że być może stacjonarne DVD są bardziej restrykcyjne, co do lokalizacji ścieżek video/audio. Brak pliku audio w miejscu, gdzie zaczyna się video mógł być odebrany przez odtwarzacz jako stan "Brak ścieżki audio". Ale to była tylko hipoteza. Stąd ten, co nieco wydumany przykład. Inną sprawą jest to, że zdarzyło mi się parę razy, pracując nad projektem, niechcący przesunąć plik video/audio względem znacznika sceny z menu DVD.

anmedia napisał:
    Przeciez nie zawsze sciezka dzwiekowa zaczyna sie z filmem

Moim zdaniem, ścieżka podstawowa audio powinna zawsze zaczynać się z materiałem video. Co najwyżej, może być kompletnie wyciszona, kiedy jest taka potrzeba. Ale jako taka, w zasadzie powinna była być na całej długości video.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Dzięki pouczające, ten sam efekt można uzyskać w Pinancle, przecież można oddzielić ścieżkę dźwiękową od video i ją po prostu skasować. Film można nagrać bez ścieżki lub w zamian podłożyć inną. Wiem bo kiedyś przypadkowo wyciąłem a potem odtwarzając płytę się zdziwiłem.
  • Poziom 41  
    @anmedia - dzięki za lekcję :) Jak już wspomniałem powyżej, mój wpis #21 był wydumanym przeze mnie przykładem. A jak pisze kolega lewko2 Pinnacle radzi sobie z taką sytuacją.

Także, sądzę, że można odłożyć to ad acta :)

Jakby to ująć "Pinnacle jest programem, jak każdy widzi" :)

Nie jest zły (relatywnie do ceny), ale ma swoje słabe strony.