Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie zwrotno-mocowe, jak zrealizować w praktyce?

macgregorwawa 11 Kwi 2014 15:47 2769 18
  • #1 11 Kwi 2014 15:47
    macgregorwawa
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów,

siwieje właśnie przy zagadnieniu jak w temacie. Mam inwestora, który chce zainstalować mikroźródło o mocy do 40kW, z którego energia zużywana byłaby na potrzeby własne zakładu produkcyjnego. Klient korzysta z ułatwień oferowanych przez mały trójpak, ale jako przedsiębiorca prowadzący działalność nie może zwracać nadwyżki energii do sieci bez posiadania koncesji. Koncesja go nie interesuje, zwrot energii do sieci tym bardziej. Z zakładu energetycznego dostał zgodę na przyłączenie, ale z założeniem, że zabezpieczy swoją instalację przed zwrotem energii do sieci (OSD nie będzie musiał wówczas wymieniać licznika).
    I tu pojawia się zagadnienie zabezpieczenia zwrotno-mocowego.
    Wertowałem forum, ale nie znalazłem żadnych konkretów.
    Czy znacie jakieś subtelne rozwiązania, które będą mniej brutalne niż użycie czujnika kierunku przepływu prądu sprzężonego ze stycznikiem rozłączającym falownik od sieci?

0 18
  • #2 11 Kwi 2014 16:35
    gapopek
    Poziom 11  

Co to za mikroźródło?

0
  • #3 11 Kwi 2014 17:06
    macgregorwawa
    Poziom 9  

Na początek pomiędzy 10-15kW mocy po stronie AC, potem jeśli rozwiązanie się sprawdzi to jest szansa na rozbudowę systemu do 20-25kW. Falownik 3-fazowy (Fronius, Danfoss, ew. SMA)

0
  • #4 11 Kwi 2014 18:07
    gapopek
    Poziom 11  

Skoro ma to być na potrzeby własne, to po co łączyć z siecią?

0
  • #5 11 Kwi 2014 21:02
    rwxw
    Poziom 22  

Pewnie po to, żeby niedobory pobierać z sieci.

Dodano po 3 [minuty]:

macgregorwawa napisał:
    ale jako przedsiębiorca prowadzący działalność nie może zwracać nadwyżki energii do sieci bez posiadania koncesji

A może by się dało założyć instalację na kogoś innego, kto nie prowadzi działalności ?

0
  • #6 11 Kwi 2014 23:15
    macgregorwawa
    Poziom 9  

@gapopek, sieć mi jest potrzebna chociażby do synchronizacji, bo zastosowany falownik nie będzie wyspowym,
    @rwxw, nie da rady, system będzie działał na istniejącym przyłączu, na które jest sporządzona umowa z OSD na firmę... wszelkie pomysły z akumulacją nadwyżek odpadają, bo wszyscy wiemy jak to wywraca do góry nogami wszelkie kalkulacje ekonomiczne, inwestor buduje system za własne pieniądze, bez dotacji, itp., więc musi oglądać każdą złotówkę.
    Jeśli chodzi o profile obciążenia to o dni powszednie się nie martwimy, bo wszystko zostanie zużyte na własne potrzeby, gorzej jest z weekendami, kiedy produkcja stoi. Energii idzie trochę na oświetlenie, serwerownię, klimę... z pomiarów pobór energii wychodzi na styk, ale przy dobrym słonku może pojawiać się nadprodukcja... a wiecie jak taką policzy elektroniczny, jednokierunkowy licznik - na niekorzyść odbiorcy energii :-/

0
  • #7 11 Kwi 2014 23:29
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

A może dwa punkty pomiaru prądu: jeden na wyjściu z mikroźródła, a drugi na wejściu do zakładu. W razie nadwyżki, owa nadwyżka byłaby puszczana w powietrze np. grzałką.

0
  • #8 12 Kwi 2014 02:09
    macgregorwawa
    Poziom 9  

Założenie jak najbardziej słuszne i technicznie realizowalne. Natomiast z warunkami przyłączenia wydanymi przez OSD nie mogę dyskutować. Jest zapis mówiący o tym, że owe zabezpieczenie zwrotno-mocowe ma się pojawić inaczej nie odbiorą instalacji. I choćbym grzał wodę w jeziorze, to im dżentelmeńska umowa, że nie wpuszczę nawet jednego dżula energii do sieci nie wystarczy. I weź tu negocjuj z terrorystami :-/
    Może ktoś zna firmę, która oferuje gotowe rozwiązania w tej kwestii? Są np. zabezpieczenia zwrotno-mocowe do generatorów synchronicznych, ale ich zadanie jest trochę odmienne. Mają one zapobiegać, żeby jednostka wytwórcza w pewnych szczególnych okolicznościach nie przeszła z pracy generatorowej do silnikowej.

0
  • #9 12 Kwi 2014 14:07
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Niech przedsiębiorca normalnie się podłączy, powie że wystąpi o koncesję.
    Dostanie umowę o dystrybutora i zezwolenie na podłączenie. W umowie jest zapis, że do momentu otrzymania koncesji dostaje stawkę ustawową odjąć akcyzę.

Wiadomo zawsze tak jest, że koncesję się załatwia po podłączeniu.
    Na dostarczenie koncesji jest termin 90 dni (rozruch technologiczny) ale można go dowolnie wydłużać.

Kolega będzie wydłużać w nieskończoność i nie będzie problemu ;-)

0
  • #10 13 Kwi 2014 13:00
    gapopek
    Poziom 11  

A jakby dogadać się z zakładem, że to co wejdzie w sieć w nadprodukcji odzyskać przy niedoborach. Tak żeby bilans wychodził na zero.

0
  • #11 13 Kwi 2014 23:14
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

gapopek napisał:
    A jakby dogadać się z zakładem, że to co wejdzie w sieć w nadprodukcji odzyskać przy niedoborach.

Aby wypuścić w sieć, musisz spełnić bardzo ostre warunki. Nikt nie zamierza wymieniać kabli, kiedy w Twoim generatorze popsuje się synchronizacja i zaczniesz "emitować" swój prąd w przeciwnej fazie...

0
  • #12 13 Kwi 2014 23:58
    gapopek
    Poziom 11  

Założyciel nie określił jasno mikroźródła, ale można wnioskować, że rozchodzi się o pv, więc falownik będzie dbał o parametry.

0
  • #13 14 Kwi 2014 09:07
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Wymiana kabli... emitowanie prądu w przeciwnej fazie ;-) jak z filmu sci-fi.

Przecież falownik nie ma takiej mocy żeby popalić kable, prędzej się układy w falowniku popalą niż pójdzie prąd zwarciowy jakiś - bo skąd jak źródło ma 5 albo 20 kW?

0
  • #14 14 Kwi 2014 09:27
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Najbardziej tu widzę, żeby wykryć nadprodukcję (lub nawet jej zbliżanie się) i nakłonić inwerter do redukcji produkcji. Być może są inwertery sterowalne ?
    U siebie próbowałbym to PWM-em szeregowo z panelami (symulując dodatkową rezystancję, obniżającą maksymalną moc PV).
    Ale czy są już takie fabryczne rozwiązania ? :|

Piotr.K

0
  • #15 14 Kwi 2014 10:00
    gapopek
    Poziom 11  

Biorąc pod uwagę fakt marnowania energii, to zapewne dobór parametrów falownika i samego falownika wchodziłby w grę. Ja początkowo podpowiadałem rozwiązania, które nie marnowałyby energii, bo głownie od tego zależy czas zwrotu inwestycji.

0
  • #16 14 Kwi 2014 10:05
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

U nas do inwerterów Danfoss (PowerStocc) organizujemy monitoringi. One mają wbudowane sterowane mocą falownika. Jest 5 wejść cyfrowych oraz 1 analog prądowe 4-20 mA. Albo moc ustawiasz na podstawie kombinacji wejść cyfrowych albo płynnie analogiem od 0-100% mocy.

0
  • #17 14 Kwi 2014 13:31
    macgregorwawa
    Poziom 9  

OK, załóżmy, że zastosujemy jakieś rozwiązanie, które będzie technicznie zapobiegało zwrotowi energii do sieci - pytanie tylko, czy jak energetycy przyjadą odebrać system to nie sprawdzą, że nie ma zainstalowanego fizycznie urządzenia zwrotno-mocowego? Przecież to się chyba wcześniej czy później "wyda". Powiedziałbym nawet wcześniej, bo przecież trzeba energetykom dokumentację dostarczyć. Ktoś wie jak to wygląda w praktyce? Sprawdzają skrupulatnie spełnienie wszystkich wymogów przedstawionych w warunkach przyłączenia?
    @CzystyZYSK... właśnie potwierdziłem empirycznie istnienie "pomroczności jasnej" :-) Miałem w ręku CLX'a Standard GM od Danfoss'a i jakimś cudem nie doczytałem się nawet, że oprócz 4-bitowego wejścia można sterować PLA płynnie przez wejście analogowe 0/4-20mA!!! A jak to wygląda w praktyce? Widzę, że dostępne są dwie rozdzielczości regulacji PLA co 0,5 i 5%... pytanie w jakich zakresach? Wiesz może? Kojarzę, że w przypadku wejść cyfrowych nie można było zejść chyba poniżej 10%. Poniżej tego progu można było już tylko ustawić 0% mocy znamionowej.

0
  • #18 14 Kwi 2014 18:53
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Nie bawiłem się tym ;-) tylko piszę, że są opcje a w szczegółach nie patrzyłem - w manualu nie ma?

0
  • #19 14 Kwi 2014 21:15
    macgregorwawa
    Poziom 9  

Nie ma, jest tylko jeden screenshot z Webserwera, gdzie ustawiony jest zakres regulacji PLA 90-100% i rozdzielczość 0,5%.

0
  Szukaj w 5mln produktów