Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HALM HEP Plus - Pompa wodna w układzie ogrzewania podłogówki - cos nie działa !

JohnCTN 11 Kwi 2014 16:57 3975 9
  • #1 11 Kwi 2014 16:57
    JohnCTN
    Poziom 17  

Witam

Mam pytanie odnośnie pompy HALM, którą zamontowałem w małym systemie ogrzewania podłogowego (3 pętle po 60mb)

Moja pompa po podłączeniu do zasilania na wyświetlaczu mam ciągle "04" a dioda w pokrętle ciągle miga... czy tak powinno być ?
    Gdy kręcę pokrętłem zawsze na wyświetlaczu mam "04" i nie wiem czy tak być powinno :(

Nie wiem czy układ działa prawidłowo i nie wiem jak to sprawdzić. Nie mam obecnie podłączonego układu do centralnego ogrzewania w bloku.
    Wodę napuściłem do układu poprzez wąż z kranu. Powrót mam zakręcony - chciałem w ten sposób napełnić układ wodą. Zdziwił mnie fakt, ze pompa pracuje strasznie cicho (to akurat dobrze) ale czy powinno ciągle być "04" na wyświetlaczu i czy powinna dioda w pokrętle migać tego nie jestem pewny :(

Czy ktoś może mi podsunąć pomysł jak sprawdzić układ ?

0 9
  • #2 06 Lis 2014 18:06
    adamac
    Poziom 11  

Witam mam podobny problem z dwoma takimi pompkami. Podejrzewam uszkodzenie elektroniki. Czy Tobie udało się rozwiązać problem?

0
  • #3 06 Lis 2014 21:31
    JohnCTN
    Poziom 17  

musisz odkręcić dekiel (z wyświetlaczem) w środku jest płytka drukowana z elementami, i na tej płytce (jak dobrze pamiętam) są przełączniki 1szt lub 2szt) trzeba je przestawić, jest kilka trybów pracy tej pompy) teraz nie pamiętam gdzie ale gdzieś w sieci znalazłem takiego pdf'a gdzie jest to dokładnie opisane. Niestety nie posiadam tego pdfa.

Halp - Instrukcja

na stronie 17 masz ładnie narysowane gdzie znajdują się dip przełączniki i co nimi się ustawia.

0
  • #4 07 Lis 2014 07:31
    adamac
    Poziom 11  

Ta pompka u mnie chodziła już jakiś czas... przestawiałem te przełączniki, są one do ustawienia pracy automatycznej i ręcznej, oraz do trybu z nocnego. Niestety pompka z dnia na dzień przestała dziłać. Coś czuje, że to wielki bubel..

0
  • #5 10 Lis 2014 18:18
    JohnCTN
    Poziom 17  

Zawsze można skontaktować się z producentem :)

Halm Polska

Dwie pompy Tobie padły z dnia na dzień?

0
  • #6 10 Lis 2014 18:30
    adamac
    Poziom 11  

Tak też zrobiłem i co ciekawe szybko nawiązali kontakt. Nie widzią problem z brakiem formularza gwarancji. Prawdopodobnie przyjmą pompki na serwis.
    :spoko: :spoko:
    Czy z dnia na dzień ... Jedna działa w układzie podłogówki, druga przy kominku. Tej drugiej żadko urzywałem, więc nie jestem pewny kiedy (czy) się uszkodziła. Ta od podłogówki przetała działać z dnia na dzień - stale była ustawiona na stałe obroty i wyłączone zmniejszenie nocne. Wszystko się wyjaśni jak oddam pomki do serwisu.

0
  • #7 10 Lis 2014 21:52
    superadministrator
    Poziom 9  

Faja dobre dpoejscie do klijenta

0
  • #8 06 Sty 2016 18:28
    JohnCTN
    Poziom 17  

ja swoją pompę rozkrecilem i okazało się, ze się "jakos zablokowala"
    Ale dziś przyjechałem do domu uruchamiam po kilku miesiącach ogrzewanie podłogowe (pierwszy raz - 1 sezon grzewczy) i cos nie halo :(
    po 3 godzinach w domu zimno, jak miałem 14 stopni tak i mam 14 stopni :(

pompa chodzi, ale zauważyłem ze:

na wejściu do rur wszystko jest gorące a na powrocie wszystko mam zimne :(
    Na początku myślałem, ze tak się woda schładza w obiegu bo mieszkanie zimne.
    No ale bez przesady po 3 godzinach nadal wszystko zimne :(

Zdenerwowałem się i postanowiłem trochę pogrzebać i pokręcić :)
    okazało się, ze woda na dolnym przyłączu jest zupełnie zimna jakby nie dochodziła w ogóle ciepła woda, wszystkie zawory otwarte.
    Gdy zmieniam przy wejściu do pompy termostat to na gornym termometrze termometr wskazuje temp powyżej 60 C. wiec przykręcam na około 40 C i wtedy temperatura na górze mniej więcej jest OK.
    Na dole natomiast zimna woda. :(
    Pompa słychać ze pracuje, pokrętło w pompie tez reaguje prawidłowo.
    Natomiast jak odkręcę śrubkę w pompie to nic się nie dzieje, ani się nic nie odpowietrza ani nie leci woda :( wydawało mi się ze powinna się pompa odpowietrzyć i zacząć lecieć woda. Z drugiej strony gdyby pompa nie działała to dlaczego na górnym bloku jest tak gorąco a na dolnym Syberia ?

Ogolnie doszedłem do tego, ze w domu nie będzie cieplo do puki nie będzie plynac ciepla woda w rurach - no ale Ameryki nie odkryłem. Natomiast nie wiem dlaczego woda nie plynie w podlogowce :(

zalaczam zdjęcia, może mi ktoś pomoże.

1
  • #9 16 Lis 2016 05:23
    adamac
    Poziom 11  

No cóż. Mi również na początku tego sezonu padła kolejna pompka - ta którą otrzymałem w zamian za uszkodzoną dwa lata temu. Mimo, że kontakt miły, profesjonalne podejście i szybką wymianę sprzętu, to niestety nie polecam tych pompek. Zbyt niepewny sprzęt, żeby opierać na nim ogrzewanie domu.

0
  • #10 30 Lis 2017 10:08
    m00
    Poziom 1  

Mój HEP Plus służył w instalacji rezerwowej z kotłem stałopalnym. W ciągu 2 lat odpaliłem ją może 14 razy po około 10-12 h. Działała znakomicie, ale pewnego dnia pompka zaczęła dziwnie pracować. Wskazywany pobór mocy był mniejszy niż powinien być (około 10 zamiast 20-22W), a i też miałem wrażenie, że przepływ jest praktycznie zerowy. Na szczęście miałem ten komfort, że ta pompka była w instalacji rezerwowej, więc mogłem trochę się "pobawić". Dość szybko odkryłem problem. Początkowo zdiagnozowałem go jako wadliwe sterowanie silnikiem BLDC, ale przyczyną pierwotną była usterka - przerwa w jednym uzwojeniu. Po prostu nie da się sterować skutecznie silnikiem BLDC trójfazowym mając tylko dwa sprawne uzwojenia.
    Rozebranie cześci mechanicznej pompki w sposób nie niszczący zajęło mi trochę czasu, ale ostatecznie udało się. To co zobaczyłem zaskoczyło mnie. Wyglądało to tak jakby woda spenetrowała pompkę w środku, ślady na wewnętrznej części korpusu wskazywały na to, że w pompce był mniej więcej centymetr wody. W tym obszarze rozwinęła się dość silna korozja, która mogła stać się przyczyną upalenia uzwojenia. Trochę dziwne to było, ale jak staram się sięgnąć pamięcią mogłem stać za przyczyną uszkodzenia. Przypominam sobie, że kilka miesięcy wcześniej pompa została obryzgana wodą (delikatnie, zewnętrznie) podczas jakichś tam prac w kotłowni. Od tego momenty była sprawna jeszcze przez sezon. A może przyczyną była kondensacja pary wodnej (?)

Niestety uzwojenia, jako pakiet są wprasowane w korpus, więc dalsza naprawa - moim zdaniem - jest niemożliwa.

Może ktoś z Was posiada jeszcze pompkę z uszkodzeniem elektroniki, którą chciałby sprzedać? (hep plus 6.0 - 180)

0