Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive 16GB, pojemność przy różnych systemach plików

11 Kwi 2014 19:53 1869 8
  • Poziom 9  
    Niedawno kupiłem pendrive Adata 16GB, pierwsze co zrobiłem, to jak większość osób sprawdziłem, jaka jest rzeczywista użytkowa jego pojemność? U mnie okazało się, że to 14,4GB, czyli mniej aż o 1,6GB.

Planuje zapisywać większe pliki, to pomyślałem, że zmienię system plików na NTFS. I tu ciekawostka, sterowniki powiększyły swoją objętość z 8KB, aż do 89,9MB

Pendrive 16GB, pojemność przy różnych systemach plików

Czy mieliście podobnie? Czy pojemności użytkowej tego pendrive nie da się zwiększyć powyżej tych 14,4GB?
  • Admin grupy komputery
    vist napisał:
    sterowniki powiększyły swoją objętość z 8KB, aż do 89,9MB
    Niemożliwe. Masz włączone w opcjach folderów, by pokazywało pliki ukryte i systemowe? Z pewnością coś jeszcze jest na pendrive.
  • Poziom 9  
    DriverMSG napisał:
    vist napisał:
    sterowniki powiększyły swoją objętość z 8KB, aż do 89,9MB
    Niemożliwe. Masz włączone w opcjach folderów, by pokazywało pliki ukryte i systemowe? Z pewnością coś jeszcze jest na pendrive.

Od zawsze mam zaznaczone, by pokazywało pliki ukryte i systemowe. Jak klikam w pendrive, to mam odpowiedź: Ten folder jest pusty. Jedynie z właściwości wiem, że coś jeszcze tam jest.

Dodane.
    Zrobiłem test, zmieniłem z powrotem system plików na domyślny, czyli FAT32 i objętości wróciły do tych, jak z obrazka wyżej po lewej stronie, czyli sprzed formatowania na NTFS. Czemu przy NTFS tak rośnie objętość zapisanego miejsca (przez sterowniki?) nie wiem. Aha, formatowałem z zaznaczeniem opcji "Optymalizacja wydajności", ale czy to wpływa na objętość, trudno powiedzieć. Druga opcja to "Optymalizacja szybkiego usuwania". Robiłem to przez Windows.
  • Poziom 42  
    vist napisał:
    Czemu przy NTFS tak rośnie objętość zapisanego miejsca (przez sterowniki?) nie wiem.

Trochę miejsca rezerwuje MTF, można sprawdzić chkdsk.
  • Poziom 9  
    Sprawdzałem chkdskiem, wszystko dobrze. Wcześniej oglądałem obraz pendrive przez program do defragmentacji, jeden klaster zapisany jako Direct i reszta pusta. Także widocznie przy formatowaniu na NTFS coś rozpisuje inaczej. Ale zostawmy to, temat do zamknięcia.
  • Poziom 9  
    Dzięki za linki. Oczywiście w NTFS jest zarezerwowane miejsce na pliki MTF, ale co ciekawe, tak jak wyczytałem, zapisywanie przez nas danych na dysku, powoduje rozrost MTF. Gdy skasujemy nasze dane, miejsce w MTF zwolni się, ale jego objętość już nie zmniejszy się. Czyli można rozbudować MTF, mając masę różnych danych na dysku, a potem wyczyścić dysk, a zajmujący dużo i w większości pusty MTF pozostanie.
    Mnie zaskoczyła różnica objętości. Przy FAT32 jest to 8KB, a po przeformatowaniu na NTFS wzrosło to do 89,9MB, czyli przeszło 1000 razy.

Inna sprawa, to rzeczywista pojemność pendrive. Przeliczanie z dziesiętnych na binarne, to jedno, ale wartość w bajtach dziesiętnych powinna być około 16GB, a nie jak u mnie 15,5GB.
    Przykład z tego forum, podobny pendrive 16GB, ale SanDisk

https://obrazki.elektroda.pl/8226622800_1316073395.jpg

W ADATA, o czym już inni pisali w sieci, nawet w dziesiętnych pojemność jest zaniżona.
  • Poziom 31  
    vist napisał:
    Oczywiście w NTFS jest zarezerwowane miejsce na pliki MTF, ale co ciekawe, tak jak wyczytałem, zapisywanie przez nas danych na dysku, powoduje rozrost MTF. Gdy skasujemy nasze dane, miejsce w MTF zwolni się, ale jego objętość już nie zmniejszy się.

Tak, w ten sposób to działa. Wpis zostanie oznaczony jako pusty, ale MTF nie zmniejszy swojego rozmiaru.
    Poza tym MTF nie jest w jednym egzemplarzu - im większy wolumin, tym więcej kopii.

Cytat:

Mnie zaskoczyła różnica objętości. Przy FAT32 jest to 8KB, a po przeformatowaniu na NTFS wzrosło to do 89,9MB, czyli przeszło 1000 razy.

Różnica jest spora, ale :) Czy 90MB w skali 15-16GB to dużo czy mało? Mi się wydaje, że pomijalnie mało...

Cytat:

Inna sprawa, to rzeczywista pojemność pendrive. Przeliczanie z dziesiętnych na binarne, to jedno, ale wartość w bajtach dziesiętnych powinna być około 16GB, a nie jak u mnie 15,5GB.

Niestety tak to wychodzi, z deklarowanych 16GB robi się ~15GB do wykorzystania.
  • Poziom 9  
    To już wszystko wyjaśniło się. Temat do zamknięcia.