Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102TE - Problem z przestrojeniem i kilka drobnych awarii

11 Kwi 2014 20:59 2352 22
  • Poziom 8  
    Witam
    Próbuję przestroić to radio, lecz wydaje mi się, że chwilowo jest to niemożliwe i nie bardzo rozumiem czemu.
    Po ustawieniu stacji z dołu zakresu (88,7 Radio Piekary) cewką L107 przełączam się na inny "slot pamięci" żeby kondensatorem C120 ustawić stację z góry zakresu (107,6). Później wracam do cewki i znowu nastawiam i tak powinno się to powtarzać aż do ustawienia idealnego. Problem w tym, że jak ustawię cewkę tak, że odbiera bardzo dobrze Radio Piekary i zmienię "slot" na inny i bez ruszania czegokolwiek wrócę na ten z ustawionym Radiem Piekary to ono nie odbiera. Słychać tylko szum. Ponowne ruszenie rdzeniem umożliwia złapanie radia, ale problem pojawia się po przełączeniu. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.
    Napięcie warikapowe jest dobre i ma 3-25V.

Kolejnym problemem jest buczenie w głośnikach. Pojawiło się gdy wylutowałem kable z głowicy (PGU3) żeby usunąć ukruszony rdzeń. Wydaje mi się, że to problem z masą, bo jak dotknę metalowej obudowy, ekranu czy lutu to pojawia się lekki trzask w głośnikach. Poprawiłem wszystkie luty do masy i skończyły mi się pomysły na rozwiązanie.

Przy próbach przestrojenia odbiornika diody zera detektora świeciły się w zależności od tego jak kręciłem, ale nigdy nie zaświeciła mi się żadna dioda ze wskaźnika sygnału. Wydaje mi się, że powinna się świecić przynajmniej jedna. Diody stereo też nigdy nie udało mi się zapalić.
  • Testo
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    http://www.control.slupsk.pl/radmor5102/ Na tej stronie internetowej metodyka nastrajania radioodbiornika. W systemach OIRT i CCIR stosują się różne metody otrzymania sterea sygnału.Toż przy przejściu z jednego standardu na drugi należy zastosować stosowny stereo dekoder.To,że u ciebie przepada rozgłośnia przy ponownym nastrajaniu, jest działaniem systemu automatycznego nastrajania częstości.Zazwyczaj to bywa przy nieprawidłowym nastrajaniu detektora FM czy nieprawidłowemu ustawieniu częstości heterodyny.
  • Testo
  • Poziom 8  
    Korzystałem z tej strony oraz z filmu na YT zamieszczonego na kanale Reduktor Szumu.

Dlaczego układ automatycznej regulacji częstotliwości odstraja mi stację, skoro do strojenia układ mam wyłączony przyciskiem na obudowie?
    Czy da się rozwiązać ten problem bez użycia specjalistycznego sprzętu?

Wymiana stereodekodera jest niezbędna? W żadnej instrukcji nie ma o tym słowa.
  • Pomocny post
    Serwisant
    Dekoder nie startuje,bo przy niedostrojonym detektorze "zera" FM jest blokowany.Dlatego również ArCz rozstraja ci stację.Zmniejszyłeś wartość C124?Zero w Radmorze reguluje się (w pewnym zakresie )PRkiem.
  • Pomocny post
    Moderator
    zomboltg napisał:
    Wymiana stereodekodera jest niezbędna?

Nie, zostaw stereodekoder w spokoju, nie ma potrzeby wymiany po przejściu z OIRT, na CCIR.

zomboltg napisał:
    Problem w tym, że jak ustawię cewkę tak, że odbiera bardzo dobrze Radio Piekary i zmienię "slot" na inny i bez ruszania czegokolwiek wrócę na ten z ustawionym Radiem Piekary to ono nie odbiera. Słychać tylko szum. Ponowne ruszenie rdzeniem umożliwia złapanie radia, ale problem pojawia się po przełączeniu.

Heterodyna nie pracuje poprawnie na niskich częstotliwościach. Przyglądnij się elementom, może trzeba ścisnąć trochę zwoje?
  • Poziom 8  
    C124 zmniejszyłem do 3,3pF.

Ściśnięcie zwojów jest raczej niemożliwe, bo karkas jest nagwintowany od zewnątrz i zwoje są nawinięte na gwincie.
    Zwarłem nawet dwa ostatnie zwoje kropla cyny (po stronie odczepu, prawie idealnie na jego wysokości)
  • Pomocny post
    Moderator
    zomboltg napisał:
    Zwarłem nawet dwa ostatnie zwoje

Nie zwieraj tylko odwiń 1 zwój.
  • Poziom 8  
    Chciałem to zrobić po dostrojeniu.

W jakiej pozycji ustawić pozostałe 3 rdzenie i trymery przy przestrajaniu?
  • Serwisant
    Jeśli nie poradzisz sobie możesz wysłać głowicę.Ja je przerabiam i zapewniam dużą czułość.
  • Pomocny post
    Moderator
    zomboltg napisał:
    W jakiej pozycji ustawić pozostałe 3 rdzenie i trymery przy przestrajaniu?

W pozycji największej czułości. Nie ma zasady ani recepty, to wychodzi podczas strojenia.
  • Poziom 8  
    O co chodzi z tą współbieżnością?

Jeżeli chciałbym zmierzyć oscyloskopem częstotliwość do jakiej się dostroiłem to gdzie mam wpiąć sondę?
  • Serwisant
    Pomiar częstotliwości heterodyny pokazuje rozpiętość zakresu.Współbieżność to równomierne wzmocnienie obwodów wejściowych w całym zakresie pasma.
  • Poziom 8  
    Odwinąłem ten zwój ale po wlutowaniu cewki w swoje miejsce radio przestało w ogóle działać. Mimo kręcenia rdzeniem i trymerem nie odbiera żadnej stacji, a jedynie szum i trzaski.
    Posprawdzałem luty i wyglądają na poprawne. Czego to może być wina?
  • Moderator
    Cewka jest z odczepem, z której strony odwinąłeś zwój? Sprawdź napięcia na T102. Wlutuj nowe kondensatory C 108, C 110, C 117.
  • Poziom 8  
    Odwinąłem jeden zwój z góry cewki. Wmontowałem ją dokładnie w tej samej pozycji
    Zmierzone napięcia z oznaczeniami ze zdjęcia:
    AB 0,9V
    AC 1V
    BC 0V

Kondensatorów nie mam, muszę iść do sklepu.

Radmor 5102TE - Problem z przestrojeniem i kilka drobnych awarii
  • Moderator
    aksakal napisał:
    W systemach OIRT i CCIR stosują się różne metody otrzymania sterea sygnału.Toż przy przejściu z jednego standardu na drugi należy zastosować stosowny stereo dekoder.

Jaki to jest "stosowny" dekoder? Jaka jest różnica przy kodowaniu sygnału OIRT, a CCIR?

Dlaczego po wymianie nawet całego modułu głowicy, radio nie traci żadnych parametrów zadanych przez producenta?

zomboltg napisał:
    Odwinąłem jeden zwój z góry cewki

Nie z góry, tylko od strony masy, czyli dołu. Teraz heterodyna nie generuje.

Ten pomiar napięć, to chyba jakieś jaja sobie robisz. Nie potrafisz zmierzyć napięć tranzystora? Od kiedy mierzymy w stosunku do kolektora, a nie w stosunku do masy?
    Poniżej schemat głowicy, proszę wykonać poprawny pomiar i porównać z tymi ze schematu.
  • Poziom 8  
    Napięcia w ogóle się nie zgadzają, każde wynosi około 1V.
    Jadę do sklepu po elementy.

Co zrobić z tą cewką? Obciąłem już nadmiarowy drut. Mam ją odwinąć całą z karkasu i nawinąć o jeden zwój "wyżej niż jest teraz?
  • Moderator
    Sprawdzić napięcie 14V czy jest. Cewkę przewinąć nowym drutem o jeden zwój mniej od strony masy, niż oryginał. Najpierw doprowadzić napięcia do zgodnych ze schematem.
  • Poziom 8  
    Jaki tam jest drut? Aluminiowy? Nie za bardzo mam skąd taki wziąć.
  • Poziom 22  
    zomboltg napisał:
    Jaki tam jest drut? Aluminiowy?

Nie, to jest srebrzanka.
  • Poziom 8  
    Raczej nie uda mi się naprawić i przestroić tej głowicy. Prawdopodobnie odeślę ją do serwisu w Gdyni.
    Sam spróbowałbym naprawić buczenie w głośnikach. Czy może ono być spowodowane rezystorem R1212, który prawdopodobnie nie jest warstwowy? W sklepie nie mieli takiego i dali mi inny, który wygląda mniej więcej tak: http://www.aet.com.pl/Portals/0/ZelNet_Hermes...1-004-04%2002327-REZYSTOR-0-5W-0-56R-SPRX.JPG
  • Moderator
    Buczenie nie jest winą tego rezystora. Jeśli radio zaliczy serwis, poradzą sobie z tym uszkodzeniem. To może być wina braku masy, lub uszkodzonego elementu. Wyszukać można szybko, odpinając na moment wejścia układów, ( wejście końcówki, przedwzmacniacza, korekcji....itd) poczynając "od tyłu".