Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42PX4R-ZA - Przebarwienia i miganie obrazu na jasnych scenach

luki20 12 Kwi 2014 10:27 1737 14
  • #1 12 Kwi 2014 10:27
    luki20
    Poziom 12  

Na ciemnych scenach jest ok, tylko czasem części twarzy ludzi się przebarwiają jak by na pomarańczowo. Przy jasnych kolorach obraz miga.

Panel PDP42x30001
    YSUS 6871QYH0538
    YDRV 6871QDH117A

Które napięcia naprowadzą na jakiś trop?

• #2 12 Kwi 2014 13:25
    mirex
    Poziom 43  

Te (być może), które wielokrotnie na forum zostały już opisane w przypadku TV plazmowych.

• #3 12 Kwi 2014 20:43
    don wicio
    Poziom 2  

Cytat:
    Które napięcia naprowadzą na jakiś trop?

I te które mają niewłaściwą wartość.

• #4 13 Kwi 2014 11:13
    luki20
    Poziom 12  

To co ustaliłem:

Vs 183,6V (na naklejce 186V)
    Va 59,6 (na naklejce 60V)
    -VY 237V

Dodano po 5 [minuty]:

TV uruchomiony do pomiarów napięć pochodził z 5 minut i na YSUS radiatorek gorący nie idzie dotknąć z układami 3x IRFP 4232 i 2x W9NK70Z

• #5 13 Kwi 2014 11:20
    StynkS
    Poziom 21  

42x3 masz wielokrotnie opisane na elektrodzie a na nalepce matrycy masz podane wartości napięć jak widać -Vy masz złe, ma być -200V (zmierzone na rezystorze w punkcie pomiarowym).
    Zobacz na oscyloskopie jakie masz przebiegi.
    Standardowo wymierz kondensatory na start i uważaj z pomiarami jak grzeje ci się IPM to czasem kilka sekund za długo i masz po układzie.

• #6 13 Kwi 2014 12:42
    fioletowy ludzik
    Poziom 2  

StynkS napisał:
    Standardowo wymierz kondensatory na start

A co to za dziwna czynność to wymierzanie kondensatorów?

• #7 13 Kwi 2014 13:27
    StynkS
    Poziom 21  

fioletowy ludzik napisał:
    StynkS napisał:
    Standardowo wymierz kondensatory na start

A co to za dziwna czynność to wymierzanie kondensatorów?

Dla zainteresowanych i nieświadomych na potwierdzenie Link

Dokonać pomiaru - tak na przyszłość dla ciekawych i potomnych.

• #9 13 Kwi 2014 13:44
    luki20
    Poziom 12  

Wynalazłem manuala do lg i wg niego Vsc (na C51 na YSUS) wyszło 123V i -Vy (R38 na YSUS) 237V. -Vy zmniejszyć potencjometrami na tych prostopadłych płyteczkach do YSUS proporcjonalnie kręcić dwoma?

Dodano po 1 [minuty]:

Napięcie Vzbiaz 99,5V na ZSUS

• #10 13 Kwi 2014 14:47
    StynkS
    Poziom 21  

Vsc masz lekko za wysokie spokojnie wyreguluj. Vy masz sporo za wysokie coś tu jest nie tak próbnie wyreguluj na 200V wcześniej zaznacz sobie pozycje potencjometru. Przetwornica Vy jest w całości na pionowej płytce. Dokonaj pomiaru pojemności (dla tych co inaczej nie rozumieją :D ) kondensatorów 10uF/400V na płytkach przetwornic Vsc i Vy. Skontroluj oscyloskopem napięcia 5V i 15V na Ysus - uwagę zwróć na pomiar względem odpowiedniej masy, najlepiej mierz bezpośrednio na kondensatorach przed i po stabilizatorach.

Zauważ że problemem u ciebie jest mocne grzanie się IPM (hybryda pod radiatorem). Zasada działania PDP oraz sposoby jej sterowania są dość skomplikowane ważne są nie tylko same napięcia ale również kształt oraz zgranie wszystkich przebiegów w czasie. Drobne rozbieżności powodują usterki w wyświetlanym obrazie i często nadmierne grzanie się elementów. Skontroluj przede wszystkim prace modułów od zasilacza (kontrola tętnień zakłóceń) przez Y, Z,YDrive, X łącznie z logiką.
    W zasilaczu ważne jest również napięcie 5V lubią tam uszkadzać się kondensatory elektrolityczne.

Masz oscyloskop?

• #11 13 Kwi 2014 15:14
    mirex
    Poziom 43  

StynkS napisał:
    Dokonaj pomiaru pojemności (dla tych co inaczej nie rozumieją :D ) kondensatorów 10uF/400V na płytkach przetwornic Vsc i Vy.

Hmmm ... ci, którzy inaczej nie rozumieją ... zmierzyli pojemność i wyszło 9,8µF. To dobrze, czy już źle? Chyba dobrze, bo w granicach tolerancji. ;)
    A mimo wszystko kiszka. ;)
    Wstawione na próbę dwa 4,7µF, bo takie były pod ręką, zadziałały.

To tylko przykład. I dowód, aby zastanowić się nad poradami. ;) Bo czasem warto. Pojemność to tylko jedna z cech kondensatora.
    Szkoda, że jeszcze nie kazałeś sprawdzić, czy nie .... aha ... "wybulone". ;)

----------------------
    A mnie się wydaje, że ten TV to już któryś z kolei "mechanik" obrabia, a poprzednicy kręcili czym popadnie. ;)

• #12 13 Kwi 2014 15:50
    StynkS
    Poziom 21  

mirex napisał:
    StynkS napisał:
    Dokonaj pomiaru pojemności (dla tych co inaczej nie rozumieją :D ) kondensatorów 10uF/400V na płytkach przetwornic Vsc i Vy.

Hmmm ... ci, którzy inaczej nie rozumieją ... zmierzyli pojemność i wyszło 9,8µF. To dobrze, czy już źle? Chyba dobrze, bo w granicach tolerancji. ;)
    A mimo wszystko kiszka. ;)
    Wstawione na próbę dwa 4,7µF, bo takie były pod ręką, zadziałały.

To tylko przykład. I dowód, aby zastanowić się nad poradami. ;) Bo czasem warto. Pojemność to tylko jedna z cech kondensatora.
    Szkoda, że jeszcze nie kazałeś sprawdzić, czy nie .... aha ... "wybulone". ;)

----------------------
    A mnie się wydaje, że ten TV to już któryś z kolei "mechanik" obrabia, a poprzednicy kręcili czym popadnie. ;)

Ok ja mam mostek RLC który robi pomiary w kilku zakresach częstotliwości i powiem ci że fizyka jest fizyką i jeszcze nie spotkałem kondensatora o zawyżonej ESR i wzorcowej niemal pojemności do tego standardowo robię równoległy pomiar współczynnika rozproszenia który kontroluje co pozwala ocenić stan kondensatora. Oczywiście dochodzi inny rodzaj uszkodzenia które faktycznie może objawiać się np. przy wyższych napięciach ale do tego jest oscyloskop i kontrola w układzie - pisałem o tym poza tym kolega zainteresowany dokładnie to wie.
    Co do kręcenia innych naprawiających faktycznie tak może być ale to już kolega pewnie stwierdził po innych śladach kurzu itd.

ps.
    Kolego mirex gdybym czasem nie śledził elektrody i często nie napotykał na twoje filozoficznie podobne do tego powyżej posty pewnie bym ci coś napisał.
    Nie chcesz poradzić nie wymądrzaj się bo widać wszyscy zainteresowani zrozumieli to co napisałem tylko nie ty. Koniec tematu.

• #13 13 Kwi 2014 16:06
    mirex
    Poziom 43  

A cóż ja mogę zrobić, gdy najzwyczajniej w świecie śmieszą mnie porady typu "zmierz pojemność kondensatorów"? ;)

Zwłaszcza, gdy mam prawo przypuszczać, że autor jakiegoś tematu nie ma nawet podstawowych narzędzi do tego. Choć akurat takie przykładowe 10µF co niektóre multimetry mierzą. ;)

To tak samo (prawie), jak "porady" - wylutuj tranzystor i sprawdź, czy nie ma zwarcia. ;)
    Albo - "wylutuj HOT i wstaw za niego żarówkę". ;)

Tak. Koniec tematu. :) Lećcie dalej.

• #14 13 Kwi 2014 17:24
    luki20
    Poziom 12  

niestety nie mam oscyloskopu. Napięcie Vsc zmniejszyłem do 110V. Próbuje zmniejszyć nap. Vy potencjometrem lecz się nie daje. Jedno pytanko - pomiarów tych napięć dokonuje się gdy telewizor jest włączony i ustawiony na jakiś kanał czy na "pusto"?

• #15 13 Kwi 2014 18:31
    StynkS
    Poziom 21  

Włączony, białe tło - tak najczęściej zalecają biuletyny serwisowe (najłatwiej laptop i program do generowania obrazów kontrolnych albo tryb autonomiczny)

Bez oscyloskopu sprawa jest trudna np. nie masz jak wyregulować Setup i Setdown (na oko nie polecam - choć znam przypadki) ale jeśli robisz to hobbystycznie dla siebie i dla nauki, zapraszam do poczytania na temat plazm jak to działa jak się reguluje. Wtedy na spokojnie zaczniesz działania.
    Jest to temat skomplikowany wymagający ostrożności, wiedzy i sprzętu pomiarowego jeśli nie chcesz ponieść dodatkowych kosztów.

A i jeszcze jedno napięcia ustaw na takie jakie masz podane zaniżanie lub podnoszenie jest błędem - to wcale nie zmniejszy ci grzania się IPM a wręcz można i zaszkodzić.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo