Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Enermax vs. Fortron - moc czy cisza

12 Apr 2014 16:53 1521 17
  • Level 25  
    Tematem przewodnim mojego Postu są 2 zasilacze:
    1.
    Enermax EG365AX-VE(G) FMA (ręczna kontrola obrotów wentylatora):
    Over Power Protection 105%~160% of max load
    Over Voltage Protection +5V: 5.6V~6.9V
    +3.3V: 3.7V~4.5V
    Natężenia:
    +3.3V 0A / 32A
    +5V 8A / 32A
    +12V 4.25A / 26A
    -5V 0A / 1A
    -12V 0A / 1A
    +5Vsb 0.1A / 2.2A

Chłodzony 2 wentylatorami 8cm (tył)+ 9 cm(dół), odczyt i ręczna regulacja jednego z nich (raczej 92mm).

Baaaardzo długaśne kable, do wtyczek 20pin, ATX+12V 4pin, AUX 6PIN i extra MOLEX 50 cm, do pierwszej wtyczki MOLEX 80 cm.
    Zasilacz jest wyposażony w 8 wtyczek MOLEX 4 x 2 + 2 wtyczki mini MOLEX (FDD), ATX 20PIN w oplocie, ATX+12V 4pin (zasilanie procesora), AUX 6PIN ( zasilanie płyt serwerowych, według instrukcji), i extra MOLEX na wiązce z 4PIN i AUX w oplocie.
    Dodatkowe informacje -> http://www.deltaco.se/support/infoSE//nat-32_33.pdf

2.
    Fortron FSP350-60MDN rev.a (Noise Killer)
    Moc wyjściowa: 350W;
    +3,3V 28A;
    +5V 30A;
    +12V 19,5A;
    +5Vsb 2A;
    -5V 0,3A;
    -12V 0,5A;
    Nie znalazłem żadnych wzmianek o zabezpieczeniach, ale jako, że to Fortron, to podejrzewam, że posiada jakieś.

Chłodzony 1 X 12 cm wentylatorem regulowanym automatycznie po przez czujnik zamontowany na radiatorze.

Dość krótkie kable ATX 20PIN, ATX+12V 4PIN, oraz MOLEX i mini MOLEX.
    Wyposażony w 4 wtyczki MOLEX 2 x 2 , oraz 2 wtyczki mini MOLEX na osobnych przewodach.
    Test, oraz zdjęcia danego modelu -> http://overclock.pl/articles/showall/id/38,fortron-fsp350-60mdn-350w-za-50-zl

Każdy z tych zasilaczy ma swoje zalety i wady.
    Wady:
    Enermax - z uwagi na zastosowany system chłodzenia dość głośny nawet przy minimalnych obrotach, FanSwap (teoretycznie) jedynie na podobne wentylatory o lepszych parametrach. W moim przypadku ciut za długie przewody, ledwie zmieściłem je za tylna ściana obudowy, mam staruszka blaszaka.

Fortron - cieniutkie i nie za długie przewody (nie korzystam ze wtyczek FDD) słabsza linia +12V niż u Enermax'a

Zalety:
    Enermax - mocna linia +12V, odpowiednio grube kable zakończone "pozłacanymi" końcówkami, nawet za długie kable są jego zaletą, ilość wtyczek MOLEX (2 na pewno będą do zasilania karty graficznej).

Fortron - jak wynika z opisu Niose Killer, co nawet przy oryginalnym, nie wiem iluletnim wentylatorze jest prawdą. Podczas testu OCCT Power Suply mogłem szeptać, zagłuszając jego pracę.

Oba testowane w OCCT Power Suply przez minimum 20 minut, napięcia sprawdzane miernikiem, wahania +12V +/- 0,1V, +5 +/- 0,05V, +3,3V +/- 0,05, więc solidnie trzymające napięcia.

Co będą zasilały:
    AsRock G41M-VS3 r2.0
    C2D E8200 - jak na razie nie kręcony
    Patriot 1x2GB 1333MHz CL9
    Obecnie Club 3D ATI HD 2600 PRO 512 + pasywny Zalman ZM80D-HP, zmieniam na Palit 8800GT (do 110W)
    1x HDD
    1x DVD
    +2X 12 cm wentylatory w obudowie

Obecnie "na oko" moja konfiguracja potrzebuje około 190W, po zamontowaniu 8800GT zapotrzebowanie wzrośnie do około 250W, czemu Fortron może nie podołać, a za względu na jego ciszę, to on na razie prowadzi w moim prywatnym rankingu.

I teraz mam dylemat, czy pozostać przy głośniejszym Enermax'ie i zpróbować go jakoś wyciszyć (FanSwap lub przemodelować jego obudowę tak, aby był chłodzony 12 cm wentylatorem), czy korzystać z Fortrona, który może nie podołać zestawowi z kartą graficzną jaką zamierzam zamontować.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    swiercm wrote:
    Sprzedać oba, kupić porządny, mocny zasilacz.:wink:

Dokładnie.

AnyKey wrote:
    zmieniam na Palit 8800GT (do 110W)

Sens zakupu awaryjnej 8800GT jest co najmniej dyskusyjny.
  • Level 25  
    Kasek21 wrote:

Kupiłem za 26 zł z przesyłką jedynie ze względu na zamontowane na nim Accelero S2, ale jak będzie w pełni sprawna, to nie zawaham się jej użyć :P

Niestety z niezależnych ode mnie powodów wygrałem licytację właśnie wspomnianego Fortrona (zostałem przelicytowany, a 2 minuty przed zakończeniem ktoś się wycofał) i nie jestem obecnie w stanie zakupić Modecom'a MC, musiał bym najpierw sprzedać oba zasilacze, przejść na Złoma, na którym wcześniej działałem (Trust) i czekać aż wyzionie ducha, albo zapłacić za wymianę kondensatorów w nim, co jest nieopłacalne.
  • Level 43  
    quinty wrote:
    swiercm wrote:
    Kasek21 wrote:
    AnyKey napisał:
    zmieniam na Palit 8800GT (do 110W)

9600GT/GSO.

Nowsza, mniej awaryjna, mniejsze TDP. Same plusy.

8800GT jest bardziej prądożerna od 9600GT, ale też wydajniejsza.

Do czasu aż padnie, co się zdarza nadmiernie często.

Enermax i Fortron są słabe, warto dorzucić do czegoś nowszej serii z przynajmniej 300W na linii 12V.
    Koszt przyzwoitego, używanego zasilacza to 50-100zł
    Chieftec GPS-450, Fortrony (lepsze serie - sporo o zasilaczu mówi ilość wtyczek) a także Corsair'y VX450/550, CX400 i HX520 - to się da do 100-120zł kupić, a posłużą jeszcze trochę i zawstydzą wnętrzem niejeden zasilacz świeżo ze sklepu.
  • Level 25  
    To może ja dopowiem conieco.

W pudełku czeka inna płyta główna i znacznie lepszy i mocniejszy zasilacz, z niewyjaśnionych do tą przyczyn nie chce działać na tej konfiguracji a sprawdzany był na znacznie mocniejszym komputerze niż ten który mam obecnie i działał bez zająknięcia, tak że zakup mocniejszego zasilacza jest zbędnym wydatkiem.

1 z zasilaczy, który podałem w 1 poście mają mi służyć do czasu dozbierania kasy na odpowiednie pamięci RAM, na które obecnie mnie nie stać (mam ddr3 a potrzebuje ddr2).

Czy teraz napisałem wystarczająco dużo, abyście pomogli mi z wybraniem 1 z 2 zasilaczy jakie podałem w temacie ??
    AnyKey wrote:
    nie jestem obecnie w stanie zakupić Modecom'a MC
  • Moderator on vacation ...
    Zostaw Enermaxa chwilowo.
    Przeprowadź konserwację wnętrza i zbieraj na nowy zasilacz (znaczy mocniejszy).

Ale do takiej karty, którą chcesz podłączyć, może być za słaby.
    Pamiętaj. Wiek zasilacza bez konserwacji/wymiany elektrolitów nie wpływa korzystnie na jego działanie.
  • Level 25  
    Oba są czyste w środku (Fortrona czyściłem prawie godzinę bo miał dosłownie tonę kurzu w środku a Enermax przyszedł czysty, pewnie firma od której go kupiłem go wyczyściła przed wysyłką).

Ten 8800GT nawet jak i padnie po 1 dniu użytkowania to nie będzie go szkoda, jak pisałem wziąłem go przede wszystkim ze względu na Accelero S2, a na płycie głównej mam zintegrowaną kartę graficzną z której mogę skorzystać.

Tak, że Enermax czy Fortron, czy Enermax i moding chłodzenia
  • Level 37  
    AnyKey Fortron o którym wspomniałeś w 1 poście da sobie radę z Twoim sprzętem, nawet jak wpakujesz GF8800GT czy tam polecaną przez swiercm 9600GT/GSO.

110W (8800GT) + 65W CPU + z 20W reszta = ~195W. Czyli dobrze by było jakby zasilator miał przynajmniej 200W na 12V. Twój Fortronik ma 234W czyli jakiś tam zapasik jeszcze będzie. Podkręcanie bym sobie odpuścił na Twoim miejscu, chociaż osobiście bym kręcił :D

Enermax jak najbardziej da radę (312W na 12V), ale jak Ci nie pasuje głośność jego pracy to możesz przecież jechać na Fortronku :]
  • Level 25  
    Kręcenie na tej płycie niestety odpada, tak już sobie producent płyty w tym modelu wymyślił, będzie lepsza płyta, na której da się kręcić to będzie kręcony, aż nie będzie wiedział jak się zatrzymać :P

Zobaczymy jak dojdzie karta graficzna, w razie czego zmodinguje się Enermax'a na 12 cm wentylator, jak na razie słyszę przede wszystkim ten 8 cm wentylator, już taki jego urok, a zamiennika na teraz nie mam i raczej nie będę kupował. Póki co na Enermax'a mam jeszcze jakieś 2 tygodnie gwarancji firmy, która mi go sprzedała, wiec kopał w nim nie będę.
  • Moderator on vacation ...
    AnyKey wrote:
    Zobaczymy jak dojdzie karta graficzna, w razie czego zmodinguje się Enermax'a na 12 cm wentylator, jak na razie słyszę przede wszystkim ten 8 cm wentylator, już taki jego urok, a zamiennika na teraz nie mam i raczej nie będę kupował. Póki co na Enermax'a mam jeszcze jakieś 2 tygodnie gwarancji firmy, która mi go sprzedała, wiec kopał w nim nie będę.

A nie masz 10dni na zwrot?
  • Level 25  
    10 dni na zwrot mam swoją drogą, a od firmy dostałem jeszcze 21 dni gwarancji.
  • Level 31  
    młody14 wrote:
    AnyKey Fortron o którym wspomniałeś w 1 poście da sobie radę z Twoim sprzętem, nawet jak wpakujesz GF8800GT
    Mocy na +12V pod obciążeniem będzie albo na styk, albo - co bardziej prawdopodobne moim zdaniem - zabraknie.
    młody14 wrote:
    110W (8800GT) + 65W CPU + z 20W reszta = ~195W
    To szacowanie "z 20W reszta" jest zdecydowanie zbyt optymistyczne. "Reszta" może równie dobrze pociągnąć i 50W. Zdecydowanie mocniejszy i pewniejszy w tym wypadku będzie ten EG365AX-VE(G):
    Enermax vs. Fortron - moc czy cisza
    26A na +12V (czyli 312W) - wystarczy.

Dodano po 7 [minuty]:

Ale biorąc pod uwagę problemy Enermaxa z głośnością, rada kolegi swiercm jest moim zdaniem optymalna:
    swiercm wrote:
    Sprzedać oba, kupić porządny, mocny zasilacz.

Modecom MC 350 oba bije na głowę w mocy. I jest cichy, z dużym wentylatorem oraz odpowiednio długimi przewodami. Za 30zł kupisz.
    ...i zostanie Ci jeszcze drugie 30 w kieszeni, bo Enermaxa czy Fortrona obecnego spokojnie sprzedasz za podobne kwoty.
    P.S. Z tym biciem na głowę w mocy kolega oczywiście troszkę podkoloryzował, bo MC-350 tego Enermaxa nie bije pod tym względem, przynajmniej teoretycznie. ;)
  • Level 25  
    swiercm wrote:
    No to zwróć, jak możesz. Jaki koszt był zasilacza?

~30 zł + 15 zł kurier (taką mają politykę widocznie), jak go zwrócę to razem mnie wyjdzie niecałe 60 zł w tym 2 x przesyłka, to nie wiem, czy jest sens.

Co do MC'ka to tak jest porównywalny do Enermax'a, choć ma 2 linie +12V o łącznej obciążalności do 300W.
    Pete_O wrote:
    To szacowanie "z 20W reszta" jest zdecydowanie zbyt optymistyczne

Dlatego Ja napisałem GF do 110W + CPU 80W + 60W reszta
    AnyKey wrote:
    Obecnie "na oko" moja konfiguracja potrzebuje około 190W, po zamontowaniu 8800GT zapotrzebowanie wzrośnie do około 250W

Teraz jeszcze myślę o modingu tego Enermax'a, albo zrobię to co ze starym Trust'em, czyli wsadzę top obudowy z miejscem na 12 cm wentylator, albo wytnę dziurę w obecnej obudowie i podłączę pod regulator obrotów. Który pomysł sensowniejszy ??